POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Rada seniorów póki co nie powstanie. Dlaczego radni byli przeciw?

Sesja w Kostomłotach fot.: prtscr

Przeszło 200 osób - seniorów - podpisało się pod wnioskiem o utworzenie w gminie Kostomłoty rady seniorów - organu pomocniczego o charakterze konsultacyjnym, doradczym.

W gminie Kostomłoty mieszka ponad 1500 osób w wieku powyżej 60 roku życia.12 grudnia w trakcie sesji wpłynął wniosek o utworzenie rady seniorów. Wedle ustawy o samorządzie gminnym jedynie rada gminy ma kompetencje, aby powołać tego typu organ. Pod dokumentem podpisało się przeszło 200 mieszkańców reprezentujących środowisko osób starszych. Kilka miesięcy wcześniej, w maju, podobny wniosek złożyła wójt gminy Janina Gawlik. Wówczas jej propozycja została odrzucona.

W uzasadnieniu do projektu stosownej uchwały w tym zakresie podkreślono, że utworzenie rady seniorów służyć będzie włączeniu starszego pokolenia w życie społeczne, w działania, których celem byłoby zaspokojenie ich potrzeb, natomiast powołanie nowego organu nie wiązałoby się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla budżetu gminy, poza drobnymi wydatkami o charakterze administracyjno-organizacyjnymi, zaplanowanymi w ramach zwykłego funkcjonowania urzędu.

Nie jestem za nie podjęciem takiej uchwały, ale należy porozmawiać np. na temat utworzenia stowarzyszenia. W przeciwnym razie jaka to będzie korzyść dla seniorów? - mówił w trakcie grudniowej sesji radny Marek Pomykała. Stowarzyszenie może przede wszystkim pozyskiwać środki, które na tych seniorów potem może wydać, zorganizować spotkania dla nich. Rada może nam dawać opinie, ale stowarzyszenie też może je dawać. Chodzi oto, aby ta rada seniorów była prężna, widoczna, tak jak każde inne stowarzyszenie. A tak: podejmiemy uchwałę, że jest rada seniorów i tyle z tego będzie - dodał.

Mylimy dwa różne pojęcia. Stowarzyszenie i rada seniorów. Żeby zabierać głos na temat co jest lepsze, to trzeba jedno i drugie poznać. Rada seniorów ma funkcje opiniodawcze. Ona nie potrzebuje pieniędzy na balety. A jeśli nawet, to seniorzy bardzo dobrze z tym sobie poradzą. Jeśli będą chcieli skorzystać z pieniędzy unijnych, to sobie to stowarzyszenie założą. Rada seniorów ma inny cel. To jest rozciągnięcie działalności na całą gminę poprzez swoich radnych, patrzenie na potrzeby osób starszych, współpraca z domem seniora. Ma zupełnie inne zadania niż stowarzyszenie (...). Rada seniorów jest organem doradczym, opiniodawczym, pomocą dla radnych. (...) Bardzo proszę: jeśli nie chcecie utworzyć rady seniorów, to przynajmniej nie porównujcie jej do stowarzyszenia - apelowała wójt Janina Gawlik.

- Prawda jest taka, że jeśli osoby starsze chcą działać, to niech działają. To nie musi być rada, nie musi być prezes, nie musi być cokolwiek. (...) Może dałabym im szansę, aby pokazali, co robią. Po co od razu rada, czy cokolwiek - mówiła radna Aneta Sawicka. 

Powinniśmy to skonsultować z seniorami, zanim podejmiemy tę uchwałę - mówił Edward Kulig. Przekonywał także, że utworzenie stowarzyszenia będzie o wiele bardziej korzystne, bowiem może być finansowane z budżetu gminy. 

Pierwsza propozycja utworzenia rady seniorów padła siedem miesięcy temu. Od tego czasu nie kiwnął pan palcem, aby się z seniorami skonsultować - ripostowała wójt. - Dziś mamy inicjatywę społeczną i to państwo zdecydujecie, czy jest dobra, czy zła - mówiła. 

To nie jest kwestia tego, że radni są przeciwko działalności tej rady. Nie. Chodzi o to, aby to było w formule stowarzyszenia, co może być bardziej korzystne - podsumował przewodniczący rady Mariusz Żałobniak. Następnie przystąpiono do głosowania nad uchwałą. Ośmioma głosami radni zagłosowali przeciw przyjęciu uchwały o utworzeniu rady seniorów, siedem osób było "za".

Jest mi bardzo przykro, że taki jest wynik głosowania - podsumował krótko radny Pisarek, jeden z inicjatorów utworzenia rady seniorów.

Otrzymaliśmy jednocześnie informację, że radni spotkają się z seniorami w drugiej połowie stycznia, aby dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania w tym zakresie.

akme

24

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rada seniorów póki co nie powstanie. Dlaczego radni byli przeciw?

  2020-01-15 11:37:25

  gość: ~gość

  ale ani jeden senior nie odezwał się na sesji... 15 minut dla mieszkańców cisza wymowna mówi sama za siebie. Sesja jest ogólnodostępna o ile dźwięk działa... polecam do pooglądania... gdzie te 200 seniorów się pytam???

 • 2020-01-15 11:46:48

  gość: ~gość

  ale ani jeden senior nie odezwał się na sesji... 15 minut dla mieszkańców cisza wymowna mówi sama za siebie. Sesja jest ogólnodostępna o ile dźwięk działa... polecam do pooglądania... gdzie te 200 seniorów się pytam???

 • 2020-01-15 12:01:59

  gość: ~radzić radzić

  rada seniorów ... kolejny sztuczny administracyjny kosztujący twór
  zaraz pewnie będzie prezes, więcej będzie kosztować sama rada, niż to co uradzą ;-)
  są już wybrani radni gminy od takich rzeczy, więc w swoich obowiązkach zajmą się seniorami
  jeśli już tak chcecie radzić niech powstanie komisja ds seniorów z radnych

 • 2020-01-15 12:11:17

  gość: ~gość

  @~radzić radzić
  dokładnie, jest już sekcja emerytów nauczycieli, którzy nic nie robią a dożo kasy na nią idzie!! niech się podziela z seniorami.. a może w radzie seniorów będą emeryci nauczyciele i podwójna kasa...

 • 2020-01-15 12:49:03

  gość: ~Xyx

  Kolejne inwestycje a pieniędzy coraz mniej.
  Kto będzie dalej to utrzymywał ?

 • 2020-01-15 13:31:38

  gość: ~Pamiętam

  Radny Pisarek kilka lat temu mocno angażował się w sprawy służby zdrowia a szczególnie szpitala w Środzie Ś.

 • 2020-01-15 13:43:34

  gość: ~Haha

  @~Pamiętamk Pisarek głosował za , ponieważ sam jest seniorem, a do tego zapewne miał chrapkę na stanowisko prezesa owej rady :)

 • 2020-01-15 13:40:05

  gość: ~Emeryt

  To już oficjalne. Inflacja w grudniu przekroczyła najśmielsze oczekiwania Jak głosowaliście?

 • 2020-01-15 13:45:12

  gość: ~Jan

  Podwyżki cen prądu w mieszkaniach to nie wszystko. Ceny transportu, który korzysta z prądu, też idą w górę. Kolejee od przyszłego miesiąca podnoszą ceny biletów

 • 2020-01-15 14:14:48

  gość: ~mieszkanka

  definitywnie widać, że p. wójt chciała z niekorzystnej strony przedstawić niepasującej jej radnych ( nie z jej partii, nie z nią balujących jak można odczytać z jej wypowiedzi!!) , którzy czytają uważnie jej widzimisię w ustawach... poszło chyba nie po jej myśli :) takie jest moje odczucie! brawo pani Wójt oby tak dalej..

 • 2020-01-15 14:30:36

  gość: ~No tak

  @~mieszkanka
  Pani wójt załatwiła nam transport do powiatu...No brawo! Tylko , że jeśli ktoś nie ma odpowiednich autobusów do przewozu ludzi( fakt 1 porządny autobus jest
  ) ale bus,ktory to ledwo kupy się trzyma, a dojeżdżają nim także niepełnosprawni, to chyba nie jest w porzadku!Poza tym busy nie są z gumy! Może niech Pan M.M.wezmie to pod uwagę;(

 • 2020-01-16 22:31:03

  gość: ~Mieszkaniec

  @~p.wojt nic nie załatwiła dla mieszkańców gminy. To powiatu inicjatywa połączenia do powiatu.p.wojt nawet w powiecie nie wskazała miejscowości do których nie dojeżdża ani jeden autobus do powiatu i nadal te miejscowości są wykluczeni komunikacyjnie.

 • 2020-01-18 20:48:51

  gość: ~Kostomlocianin

  @~Mieszkaniec
  Najlepszy komentarz

 • 2020-01-16 07:16:33

  gość: ~Mieszkaniec

  Głupota ma to do siebie że wypiera całkowicie myślenie zdroworosądkowe.

 • 2020-01-16 07:23:00

  gość: ~Monika

  Proponuje Utworzenie Wiejskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

 • 2020-01-16 11:11:45

  gość: ~Mieszkaniec

  Co do tranportu to nie liczy się jakość busów a znajomości M z wójtową

 • 2020-01-17 15:03:44

  gość: ~Pasażer

  @~Mieszkaniec
  Jak by nie M.M to byście jeżdzili furmankami.

 • 2020-01-16 20:25:04

  gość: ~Barbara

  pod jakim dokumentem podpisali się seniorzy?? jakaś ankieta była? spotkania pani Wójt, sołtysów z emerytami w poszczególnych wioskach?? nic nie było!!czy tym dokumentem jest lista obecności z opłatka dla seniorów w Osieku?? redakcji polecam zanim cokolwiek bzdurnego napisze niech to skonsultuje, choćby z osobami których wytłuszcza w tekście. Oglądam każdą sesję to co wyprawia na nich pani wójt, jej arogancja,podejście do radnych.. i zachowanie na spotkaniach wiejskich mówi samo za siebie.
  Ps.pani Wójt chce opinii seniorów a już bez ich zdania podnosi podatki od nieruchomości, śmieci do kolosalnych kwot..ciekawe z czego mają żyć jak na opłaty im braknie!! na sesjach o podatkach odrzuca propozycje radnych o obniżeniu podatków, śmieci a tu robi sztuczna aferę z pseudo potrzebną Radą Seniorów!!

 • 2020-01-17 07:33:24

  gość: ~Karolina

  @~Barbara
  Proszę startować na Wójta w przyszłej kadencji.

 • 2020-01-16 21:22:29

  gość: ~hmmm

  Kiedyś też będziecie starzy....

 • 2020-01-17 08:05:53

  gość: ~Michał

  Świat jest piękny tylko ludzie są wredni wobec siebie utopili by cię w łyżce wody.

 • 2020-01-17 18:20:48

  gość: ~Ojciec R z Torunia

  a tym radnym dlaczego przeszkadza rada seniorów? czego sie boją? smieszne:) Posłuchałem sesji... przeciez ci Radni wysłowić się nie umieją....toz to jakiś dramat, ludzie na kogo głosowaliście?

 • 2020-01-21 11:25:08

  gość: ~GOŚĆ

  @~Ojciec R z Torunia
  Już niebawem kolejne wybory!masz okazję zabłysnąć jako Radny i wysławiać się poprawnie, zwłaszcza jak ktoś kłamie Ci w oczy i Cie oczernia!

 • 2020-01-23 13:47:13

  gość: ~gość

  ostatnio dodany post

  Rada Seniorów, Rada seniorów... dlaczego gazeta nie napisze ilu seniorów było wczoraj na spotkaniu w GOK-u poświęconym właśnie seniorom. Podana ilość byłaby kompromitująca dla p. wójt...? Po co ten sztuczny wytwór jak nawet seniorzy nie są zbytnio tym zainteresowani.. 200 podpisanych na liście a obecnych na spotkaniu zliczyłby na jednej ręce.

REKLAMA