POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Będzie bezpieczniej na drodze krajowej 94. Koło Proszkowa stanie fotoradar

Niebezpieczny zakręt koło Proszkowa fot.: eska

W tym roku przy drogach w Polsce ma stanąć 26 nowych fotoradarów. Dwa na Dolnym Śląsku, a jeden z nich w gminie Środa Śląska, na drodze krajowej w okolicach Proszkowa.

Nowe fotoradary to efekt projektu realizowanego przez Instytut Transportu Samochodowego. W sumie zakłada on montaż ponad 100 nowych fotoradarów. W styczniu ogłoszono przetarg na 26 pierwszych instalacji, które powinny zostać zamontowane w IV kwartale.

Badania przeprowadzone przez ITS potwierdzają skuteczność tych urządzeń w podnoszeniu bezpieczeństwa na drogach. Jak stwierdził prof. Marcin Ślęzak, dyrektor instytutu, w Polsce nasycenie fotoradarami odbiega od średniej europejskiej. – U nas jest to średnio jeden fotoradar na 1000 km kwadratowych, a w innych krajach jest to od 22 do 33 urządzeń – wyliczał na konferencji prasowej dotyczącej lokalizacji nowych urządzeń.

Fotoradar koła Proszkowa pojawi się na 61 km drogi krajowej nr 94. Jak informuje biuro prasowe Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego lokalizacja w Proszkowie została wybrana w związku z dużą liczbą zdarzeń drogowych oraz wynikami analizy stanu bezpieczeństwa wykonanej przez ITS. – W jakim miejscu dokładnie pojawi się urządzenie i jak będzie zwrócona jego obudowa (w kierunku Lubina czy też Wrocławia) zostanie określone podczas wizji lokalnej przeprowadzonej z udziałem wybranego w postępowaniu przetargowym wykonawcą – informuje inspektorat. 

Bezpieczeństwo na tej drodze już poprawiło się kiedy na zakręcie położono nową nawierzchnię. Niemniej niebezpieczne sytuacje ciągle się zdarzają. Bardzo trudno jest nam wyjechać z wioski i włączyć się do ruchu. Podobnie z wjazdem. Sam niedawno podczas manewru skrętu z prawego pasa w lewo byłem wyprzedzany przez innego kierowcę – mówi sołtys Proszkowa Tomasz Jamrozik.

Mieszkańcy wioski nie boją się ewentualnych mandatów, bo zawsze na tym odcinku zwalniamy. Jeśli ma on podnieść bezpieczeństwo to jak najbardziej jesteśmy za. Tym bardziej, że nie wiemy jak długo nowa nawierzchnia będzie spełniać swoją funkcję – dodaje sołtys.  

Zgodnie z danymi Inspekcji Transportu Drogowego wykorzystuje ona 432 fotoradary stacjonarne oraz 29 mobilnych. 

eska

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Będzie bezpieczniej na drodze krajowej 94. Koło Proszkowa stanie fotoradar

  2020-02-10 08:50:37

  gość: ~ST220

 • 2020-02-10 20:23:54

  gość: ~mieszkaniec wilczkowa

  ostatnio dodany post

  fotoradar powinien powstać miedzy innymi w Wilczkowie zaraz przy torach lub przystanku autobusowym nigdy nie widziałem tam kontroli policyjnej aby sobie stanęli i mierzyli prędkość gwarantuje ze mandaty za prędkość oraz wyprzedzanie na trzeciego w miejscu nie dozwolonym w tym miejscu by sie posypały w parę minut prócz a na fotoradarze to by pamieć brakło na zdjęcia w jeden dzień

REKLAMA