POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

5,5 km chodników w ramach samorządowej współpracy

Chodnik we Wrocisławach oddano do użytku w maju fot.: mpr

Już trzy lata Powiat Średzki realizuje tzw. program chodnikowy wzorowany na programie wojewódzkim koordynowanym przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei we Wrocławiu.

Program rozwoju infrastruktury drogowej Powiatu Średzkiego ukierunkowany jest na realizację zadań inwestycyjnych wpływających na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, tj.:  
•    budowa chodników (wraz z ewentualnymi kładkami),
•    budowa ciągów pieszo-rowerowych,
•    budowa zatok autobusowych,
•    przebudowa skrzyżowań (w tym budowa rond),
•    montaż sygnalizacji świetlnych.
 
Program uruchomiliśmy w 2018 roku, aby uregulować zasad wspólnej realizacji zadań drogowych przez Powiat Średzki oraz samorządy gminne z jego terenu odnośnie dróg będących w naszym zarządzie – informuje wicestarosta Sebastian Burdzy, pomysłodawca inicjatywy.
 
Założenia do programu są bardzo proste. Powiat zaprasza gminy ze swojego terenu do typowania inwestycji chodnikowych przy drogach powiatowych, a następnie partycypuje w kosztach ich realizacji. Model finansowy jest równie prosty. Na inwestycje w każdej gminie Powiat przeznacza 100 tys. zł. Przy założeniu że Gminy też dokładają po 100 tys zł budżet programu wynosi 1 mln zł rocznie. – Dzięki współpracy z lokalnymi samorządami budujemy dwa razy więcej chodników, które istotnie podnoszą bezpieczeństwo użytkowników powiatowych, zwłaszcza pieszych – dodaje Sebastian Burdzy.
 
Tegoroczna edycja programu pozwoliła na budowę chodników w czterech  miejscowościach: Malczyce (ul. Mazurowicka), Święte, Mieczków oraz Wrocisławice (odebrany). Łącznie przebudowanych zostanie ponad 1400 metrów chodników, przy budżecie wynoszącym około 700 tys zł. – Od początku realizacji tego programu staramy się dostosować go do potrzeb współpracujących z nami samorządów. Aktualizujemy zasady realizacji programu i wdrażamy nowe rozwiązania, zgadzając się na np. przeznaczenie puli środków z programu na opracowanie dokumentacji technicznej dróg. Tak w tegorocznej edycji zrobiliśmy w gminie Udanin – dodaje Grzegorz Pierzchalski, etatowy członek zarządu nadzorujący realizowane inwestycje.  
 
Pozytywne aspekty realizacji programu najlepiej obrazuje poniższe dane (za trzy lata):
•    5,5 km nowych chodników
•    wartość zadań: 2,5 mln zł
•    dofinansowanie gmin: 1,48 mln zł.  

eska

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA