POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Zagrodzone perony, chaos komunikacyjny, czyli spory problem w Środzie Śląskiej

Zagrodzone tereny peronów autobusowych przy dworcu w Środzie Śląskiej fot.: Echo Średzkie

5 maja 2022 r. zapamiętany zostanie jako dzień, kiedy ogrodzony został teren z peronami w okolicy gminnego dworca autobusowego w Środzie Śląskiej, zmuszając Średzką Komunikację Publiczną do sporych zmian w funkcjonowaniu spółki.

Spory, niedomówienia i brak dialogu na linii Polbus – Gmina – spółki handlowo-usługowe to historia, która związana jest z ul. Dworcową oraz terenami z peronami byłego PKS-u od lat. W połowie 2017 roku, kiedy na końcu drogi powstały zabudowania m.in. Dino czy Media Expert doszło do pierwszych zgrzytów, kiedy zarządca drogi nie chciał usunąć zakazu wjazdu. Już wtedy Polbus chciał sprzedać drogę, jednak zarówno Gmina, jak i właściciele sklepów nie wyrażali chęci jej kupna.

Przez lata nie udało się osiągnąć porozumienia i w sierpniu ubiegłego roku spółka Polbus postanowiła wystawić drogę na sprzedaż. Do dziś nie została ogłoszona żadna informacja o zbyciu działki, jednak w kwestii komunikacji pojawił się poważniejszy problem.

5 maja właściciel terenu, na którym funkcjonowały perony autobusowe dla podróżnych, najprawdopodobniej wciąż firma Polbus, ogrodził tę strefę zarówno od ul. Legnickiej jak i ul. Dworcowej. Fakt ten wywołał spore poruszenie i generował sporo niewiadomych.

Pierwsze komentarze tej nietypowej sytuacji pojawiły się na facebookowym profilu Komunikacja gminna Środa Śląska unofficial. – Ze stanowisk przy peronach korzystali różni przewoźnicy komunikacji lokalnej oraz pracowniczej. Umowę z właścicielem terenu na użytkowanie jednego z nich miała też od ponad 2,5 roku Średzka Komunikacja Publiczna, która odprawiała stamtąd autobusy linii 6, 7A, 7B, 8 i 9, odciążając peron przy Legnickiej – podaje profil opisujący funkcjonowanie Średzkiej Komunikacji Publicznej.

Od 5 maja gminny operator był zmuszony zatem przenieść wszystkie trzy stanowiska odjazdowe w okolicę postoju dla taksówek przed dworcem autobusowym.

Polbus zły, ale czy wina leży wyłącznie po jego stronie? - zadaje pytanie administrator facebookowego profilu. – Okazuje się, że niekoniecznie, a psy możemy wszyscy powiesić tym razem na średzkich urzędnikach. Otóż na LV. sesji Rady Miejskiej w dniu 2. marca br przyjęto uchwałę nr LV/532/22 w sprawie przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Środa Śląska w obrębie geodezyjnym – czytamy dalej.

Przytoczmy najistotniejszy fragment uzasadnienia: „Zmianą obejmuje się obszar położony w obrębie geodezyjnym nr 7 miasto Środa Śląska (dz. nr 11 i 12/4 AM-23). Jego obecne wiodące przeznaczenie w planie to tereny obiektów i urządzeń komunikacji oraz zabudowy usługowej. Celem zmiany planu jest wprowadzenie na terenie objętym opracowaniem rozwiązań gwarantujących utrzymanie istniejących terenów zielonych oraz obecnej funkcji komunikacyjnej terenu” – informuje Komunikacja gminna Środa Śląska unofficial.


Fot. fb.com/Burmistrzobusy

Zatem z tekstu uzasadnienia wywnioskować można, że głównym założeniem pracowników ratusza jest usunięcie z obowiązującego planu funkcji usługowej nieruchomości. Taka zmiana niosłaby za sobą zapewne konieczność wypłacenia odszkodowania, z racji spadku wartości nieruchomości. Nie jest to także proces szybki w realizacji. Rodzi także kolejne spory ze spółką Polbus, która stara się sprzedać działkę.

Komunikat Zarządu Średzkiej Komunikacji Publicznej sp. z o.o.

Po pięciu dniach od pojawienia się ogrodzenia mieszkańcy doczekali się oficjalnego stanowiska średzkiej spółki. Komunikat opublikowany 10 maja o godzinie 14.19 brzmi następująco:

Informacja Zarządu Średzkiej Komunikacji Publicznej sp. z o.o.
dot. korzystania z peronów autobusowych


W związku z podjętą 6 maja br. nagłą, jednostronną, decyzją Zarządu POLBUS i zagrodzeniem wjazdu na dawne perony PKS bez żadnego wcześniejszego poinformowania przewoźnika, jakim jest Średzka Komunikacja Publiczna sp. z o.o., uprzejmie informujemy iż decyzją Zarządu Średzkiej Komunikacji Publicznej, wszystkie trzy stanowiska odjazdowe autobusów ŚKP znajdują się na peronie umiejscowionym przy tablicy świetlnej informującej o odjazdach.

Dodatkowo, w związku z nowym układem przystanków na peronie Średzkiej Komunikacji Publicznej, zwracamy się do pasażerów o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wsiadania i wysiadania z autobusów. Informujemy, iż w najbliższym czasie planujemy również uruchomienie dodatkowego stanowiska „tylko dla wysiadających”, co ułatwi pasażerom korzystanie z perony przy gminnym Dworcu Autobusowym.

Prezes Zarządu Średzkiej Komunikacji Publicznej
Jaromir Stawirej

Wiceprezes Średzkiej Komunikacji Publicznej
Krzysztof Fita

Sytuacja wciąż rodzi wiele pytań bez odpowiedzi. Jakie są plany firmy Polbus na ogrodzoną nieruchomość? Czy może to celowe wywieranie presji na magistracie? Jak sprawdzi się zastępcza organizacja ŚKP w okolicy dworca autobusowego? I czy uda się dojść do porozumienia w sprawie struktury własności ul. Dworcowej? Na odpowiedź na większość tych pytań musimy poczekać. Jedno jest pewne, Polbusowi opisywane tereny potrzebne nie są...

echo

REKLAMA


REKLAMA