POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Akcja sadzenia drzew w Środzie Śląskiej już w sobotę. Ulica Tulipanowa zyska nowy wygląd

Przy ulicy Tulipanowej zostaną nasadzone tulipanowce fot.: pixabay.com

Z inicjatywy radnego Arkadiusza Gruszczyńskiego w najbliższą sobotę 10 kwietnia w Środzie Śląskiej mieszkańcy wezmą udział w akcji sadzenia drzew.

Zmiana klimatu to dziś temat niepodważalny, dlatego każda z proekologicznych inicjatyw zasługuje na uznanie. Wśród przykładów dobrych praktyk służących wsparciu naturalnego środowiska, przede wszystkim w miastach, są akcje nasadzenia drzew.

Już w najbliższą sobotę, 10 kwietnia o godzinie 13.00 przy ul. Tulipanowej mieszkańcy z inicjatywy radnego miejskiego Arkadiusza Gruszczyńskiego dokonają nasadzeń wzdłuż drogi zlokalizowanego w zachodniej części miasta osiedla. – Pomysł nie jest oryginalny, w całym kraju można zobaczyć takie akcje, więc dlaczego nie można zapoczątkować takiej akcji w Środzie Śląskiej? – opowiada Arkadiusz Gruszczyński, organizator wydarzenia.

Kluczowym elementem oddolnych inicjatyw jest najczęściej wsparcie sponsorów, partnerów i lokalnej społeczności. I tym razem dzięki zaangażowaniu organizatorów udało się znaleźć ludzi, którzy poparli akcję. – Okazało się, że sponsorzy zawsze się znajdą, zgłosiły się firmy, ale także osoby prywatne, które zaproponowały zakup kilku lub kilkunastu drzew. W tym momencie chciałbym wyróżnić sklep Merkury Dariusz Hamkało, Ubezpieczalnia24 Paweł Szafran, czyli firmy, które bardzo szybko zareagowały na moją zapowiedź. Kilku moich znajomych zaoferowało pomoc przy wkopaniu i zabezpieczeniu drzew, oferując zakup potrzebnych materiałów. Cały czas można dołączyć do akcji, potrzebny tylko szpadel, godzina wolnego czasu. Nie zapomnijcie zabrać dzieci, dajmy im dobry przykład – komentuje Arkadiusz Gruszczyński.

Wiele mówi się o pozytywnym wpływie drzew na nasze środowisko. To element ważny, zwłaszcza biorąc pod uwagę aktualne trendy w zabudowie miejskiej, w której często interes deweloperów stawiany jest ponad potrzeby naturalnego środowiska. – Jak wiadomo, drzewa odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie. Jedno drzewo wytwarza w ciągu roku tlen wystarczający dla 10 osób. Ponadto drzewa oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń pyłowych i gazowych, w tym metali ciężkich – dodaje organizator.

Zwróciłem się do Urzędu Miejskiego z prośbą o wyznaczenie miejsc do nasadzeń. Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Architektury, po konsultacjach ze mną oraz Arkadiuszem Lisieckim, zaproponował trzy ulice: Tulipanową, Konwaliową i Orlą. Ze względu na ograniczone fundusze postanowiliśmy nasadzić tulipanowce przy ulicy Tulipanowej. Zapraszamy do współpracy mieszkańców, jeżeli znajdą się chętni do zakupu kolejnych drzewek, to być może uda się jeszcze nasadzić drzewa przy ulicy Orlej – komentuje Gruszczyński. Tulipanowce to wyjątkowo urodziwe drzewa, których znakiem rozpoznawczym są duże i oryginalne liście. Drzewa te świetnie nadają się do polskich warunków, są odporne i mało wymagające.

Akcje sadzenia drzew, w których udział biorą mieszkańcy, zazwyczaj kończyły się wspólną integracją. Tym razem zarówno integracja, jak i przeprowadzenie całego wydarzenia mocno utrudnia sytuacja epidemiologiczna. – Pandemia mocno komplikuje takie działania. Na początek wybraliśmy długą ulicę, na której nie będziemy się gromadzić. Naturalnym zakończeniem takiej akcji powinien być grill, ale z oczywistych względów tym razem nie będziemy go organizować. Liczę, że w październiku, przy okazji drugiej edycji, uda się tak zwieńczyć akcję – podsumowuje Gruszczyński.

Udział w akcji zapowiedziało już spore grono mieszkańców, dołączyli do niej także inni radni, Paweł Rosenbeiger i Arkadiusz Lisiecki.

echo

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Akcja sadzenia drzew w Środzie Śląskiej już w sobotę. Ulica Tulipanowa zyska nowy wygląd

  2021-04-09 09:36:17

  gość: ~ekolog

  Proponuję dla urozmaicenia posadzić jeszcze judaszowca kanadyjskiego. Będzie światowo.

 • 2021-04-09 09:47:34

  gość: ~mieszkanka

  Było by pięknie

 • 2021-04-14 19:46:25

  gość: ~Wszystko

  ostatnio dodany post

  Sobie sadzili. Nikomu innemu więc po co taka wrzawa?

REKLAMA