POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Pierwsza rozmowa z pełniącym obowiązki wójta gminy Malczyce Marcinem Matyją

Marcin Matyja fot.: mpr

Marcin Matyja od dwóch tygodni pełni funkcję wójta gminy Malczyce. W rozmowie z nim poruszyliśmy temat najbliższych planów, jak również czy zamierza startować w wyborach.

Jakie były Pana pierwsze myśli, kiedy dowiedział się, że to właśnie Panu premier powierzył funkcję pełniącego obowiązki wójta gminy Malczyce?

Marcin Matyja: Związane były z relacjami. Jak każdy człowiek miałem obawy. Zastanawiałem się, jak mnie odbiorą mieszańcy Gminy, jak zareagują na tą wiadomość i tak po ludzku – czy dam radę udźwignąć obowiązki wójta Gminy. Po tym przyszła motywacja do działania, chęć realizacji zamierzeń, oczekiwań społecznych i w końcu spotkania z nowymi ludźmi, których zupełnie nie znałem. A że osobiście lubię wyzwania, dlatego też nie boję się podejmować nowych zadań.

Praca w samorządzie nie jest Panu obca, jednak taka rola jest chyba największym wyzwaniem w Pana dotychczasowej karierze zawodowej?

Marcin Matyja: Nie chciałbym rozpatrywać mojej pracy w Gminie Malczyce jako wyzwania. Jako samorządowiec, jako wieloletni działacz społeczny wiem, jakie problemy mają ludzie. A co więcej, jako osoba ambitna, z doświadczeniem, chciałbym jak najwięcej tych problemów rozwiązać. Trudno będzie sprostać oczekiwaniom wszystkich, ale bolączki większości małych społeczności są podobne – to dziurawe drogi, brak oświetlenia, brak kanalizacji, niewystarczające usługi społeczne czy kulturalne. Na tym chciałbym się skupić w najbliższych miesiącach – na inwestycjach, które od lat nie były realizowane w Gminie oraz na poprawie funkcjonowania aparatu pomocniczego. To Urząd i urzędnicy mają być dla mieszkańców, a nie odwrotnie.

W czwartek miną dwa tygodnie od kiedy pełni Pan funkcję wójta. Jak oceni Pan pierwsze wrażenia? Zdążył się Pan zapoznać z najważniejszymi potrzebami gminy?

Marcin Matyja: Gmina jest piękna. Malowniczo położona nad Odrą. Otaczająca nas przyroda i widoki napawają optymizmem. Można rzec – że tak jak przyroda budzi się wiosną do życia, tak i Malczyce dostały nową szansę. Moje pierwsze spotkania z pracownikami, jak i radnymi, sołtysami dają wiele wiedzy na temat najpilniejszych potrzeb. Chociażby dokończenie prac przy świetlicach w Rusku i Mazurowicach, kanalizacja Ruska, remonty dróg – ulice Traugutta i Sienkiewicza w Malczycach, remont drogi powiatowej relacji Jastrzębce – Chomiąża – Malczyce, to tylko kilka priorytetów na najbliższy czas. Dużo czytałem o tym, jakoby Gmina Malczyce była celowo pomijana w przyznawaniu dotacji rządowych, dlatego też postanowiłem przyjrzeć się sprawie, wnikliwie przeanalizować składane przez Urząd Gminy wnioski o dofinansowanie i z pewnością o wynikach mojej analizy poinformuję mieszkańców, bo taka wiedza im się należy. Nie można pozwolić sobie na manipulację ze strony kilku osób, którym jak widać chyba nie do końca zależało na rozwoju tej Gminy. Nie można skupiać się tylko na walkach politycznych, czy prywatnych. Mi przyświeca w życiu i pracy prosta zasada: „Zgoda buduje – niezgoda rujnuje”.

Jak wygląda Pana wizja na gminę Malczyce? Jakie są najważniejsze tematy na jakich chciałby się Pan skupić?

Marcin Matyja: Tak jak wcześniej mówiłem, jest sporo tematów niedokończonych. Oczywiście w samorządzie obowiązuje zasada ciągłości pracy, więc nie mam zamiaru wprowadzać jakichś drastycznych rewolucji. Moja praca to zdecydowanie nakierunkowanie na mieszkańca, na jego potrzeby. Każdy chce mieć przyzwoitą drogę przed domem, oświetloną i bezpieczną dla swoich dzieci i dla siebie. Każdy chce mieć miejsce spotkań, czy to w postaci bezpiecznego placu zabaw, świetlicy, czy miejsca dla seniorów. I wiem, że tego brakuje. Już rozpocząłem rozmowy nad stworzeniem miejsca dla seniorów, zleciłem pilny przegląd dróg w całej gminie oraz wnikliwie analizuję sytuację finansową. Gmina Malczyce zasługuje na rozwój i dobre rządzenie. I mam nadzieję, że przy współpracy z mieszkańcami uda się to osiągnąć.

W ubiegłym tygodniu spotkał się Pan z radnymi i sołtysami. Jakie wnioski zostały wyciągnięte z tego zebrania?

Marcin Matyja: Spotkanie było bardzo potrzebne. Dowiedziałem się, że podobnych spotkań nie było w gminie od co najmniej dwóch lat. Sołtysi i radni szczegółowo omówili potrzeby i problemy w swoich miejscowościach. I tak jak się spodziewałem – zaniedbane latami drogi, nieczyszczone rowy melioracyjne, niedokończone tematy świetlic wiejskich, zaniedbana infrastruktura sportowa i w końcu brak wiedzy na temat realizowanych inwestycji powiatowych. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze, było skarbnicą wiedzy na tematy gminne i z pewnością pozwoliło na bliższe wzajemne poznanie się.

Potwierdzono informację o wypowiedzeniu złożonym przez dotychczasową sekretarz gminy, Annę Świercz. Pani sekretarz pozostanie na stanowisku na okres wypowiedzenia umowy czy może już wcześniej gmina poszuka osoby na to stanowisko?

Marcin Matyja: Jedno jest pewne –Nie zamierzałem zwalniać pani Anny Świercz z zajmowanego przez nią stanowiska sekretarza gminy. Nie było takich planów. Pani Anna podjęła decyzję sama. Każdy ma prawo do kreowania własnej ścieżki zawodowej i życzę jej jak najlepiej. Tak jak potwierdzone są informacje o jej wypowiedzeniu, tak pewne jest też to, że okres wypowiedzenia to 3 miesiące. A czy zostanie skrócony, to zależy od woli obu stron. Konsekwencją takich decyzji jest konieczność zatrudnienia nowej osoby, a to, że Gmina Malczyce musi mieć sekretarza – to jest jasne i to jest fakt.

Datę przedterminowych wyborów wójta gminy Malczyce ustalono na 13 czerwca, znamy również kalendarz wyborczy. Czy Marcin Matyja będzie jednym z kandydatów na fotel wójta?

Marcin Matyja: To zależy od wielu czynników, między innymi od zaufania mieszkańców, zatem czas pokaże.

echo

37

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pierwsza rozmowa z pełniącym obowiązki wójta gminy Malczyce Marcinem Matyją

  2021-04-22 18:29:17

  gość: ~polityka

  Pan Wojewoda popełnił wielki błąd rekomendując tego Pana na tzw komisarza. Chyba wszyscy zapomnieli że rolą Komisarza nie jest kandydowanie na Wójta. Tylko BEZSTRONNE RZETELNE ZARZĄDZANIE GMINĄ DO CZASU WYBORU NOWEGO WÓJTA. To fundamentalna zasada demokratycznego ustroju tymczasem Malczyce dostają gościa w teczce podwładnego radnej opozycyjnej, która najprawdopodobniej boi się porazki w kolejnych wyborach więc chce wystawić tzw SŁUPA!!!

 • 2021-04-22 19:20:08

  gość: ~Ania

  Fajny facet z tego komisarza. Oby został z nami. Wywiad- super! Właściwy człowiek na właściwym miejscu.

 • 2021-04-25 18:13:44

  gość: ~Do M

  To kandydatka na wójta już jest w PIS-sie?. Gdzie to ona nie była: w PO, w Bezpartyjnych, teraz w PIS. Ale z ma parcie na władzę w Malczycach

 • 2021-04-22 20:20:42

  gość: ~KOLA

  niech ten pan wraca do swojej gminy, a nam nie mydli oczu. Wiadomo czyim jest podwładnym. Większość miast i gmin, w których nie rządzi PIS jest pomijana w przydziale środków finansowych (wystarczy trochę posłuchać i poczytać wiadomości).
  A spotkania wójta z radnymi i sołtysami odbywały się co najmniej raz w miesiącu w trakcie sesji rady gminy
  Nieładnie proszę pana w pierwszym wywiadzie wprowadzać mieszkańców w błąd.

 • 2021-04-22 22:01:54

  gość: ~Kala

  @~KOLA
  Kłamiesz. Nie bylo żadnych spotkań! Soltysow na sesjach nie ma co najmniej od roku. To jest publicznie nagrane, bo sesje są dostępne. D..pa sie skazanym pali! Oj pali! Dzis oglądałam sesje. Wyszło ile przekrętów było. A to podobno dopiero początek. Czekam na kolejne informacje jak to DOIŁO SIE nasza gminę!

 • 2021-04-22 22:54:50

  gość: ~Kola

  @~Kala
  Sesje są ogólnodostępne, każdy może być obecny w trakcie jej trwania, wystarczy chcieć. Ale ponieważ jest sytuacja epidemiczna sesje odbywają się onlay. Sołtys zawsze może porozumieć się z wójtem,radnym,pracownikiem UG wystarczy chcieć.
  Ten pan gdyby został wójtem o 15 skończy urzędowanie i pojedzie do swego miejsca zamieszkania. Nic go nasza gmina nie będzie obchodzić tylko tyle żeby mu dobre wynagrodzenie płaciła!
  Czy w naszej gminie nie ma już ludzi wykształconych, społeczników, którym "się chce", którym zależy na gminie i jego mieszkańcach. Poszukajmy takiego, głosujmy na niego, niech jego podatki zostaną w naszej gminie1

 • 2021-04-23 06:56:56

  gość: ~Z Malczyc

  @~Kola
  Nie ma. Zniszczyliście wszystkich którym się chciało i byli stąd!

 • 2021-04-26 14:50:40

  gość: ~Monia

  @~Kola
  Już był wójt z tej gminy - niby. I co z tego wyszło? Kolesiostwo i nic więcej. A jak startował to mieszkańcy mówili: <>. No to są własnie te porządki. Przejrzyjcie w końcu na oczy: gmina to nie tylko dwie rodziny na F.

 • 2021-04-28 15:01:05

  gość: ~Prawdomowny

  @~Kala
  Nie kłam agresywna babo. jakie przekrety? Poprawki zrobione korektorem na umowach? Niech Mariolcia jeden przekret znajdzie skoro taka mądra. Wszyscy moga zobaczyc jak sie skompromitowal ten komisarz. Z kartki czytal same pierdy.On ma przeprowadzić wybory a nie audysty robic za nasze pieniadze i dawac od pierwszego dnia zarobic swojakom.

 • 2021-04-26 14:46:51

  gość: ~Monia

  @~KOLA
  Sesja to sesja. Nie spotkanie.

 • 2021-04-22 22:06:45

  gość: ~NIE

  Typ to taki Biden, a za nim stoi Kamala Harris i steruje jego rączkami. Człowiek jest komisarzem a nie wójtem/kandydatem na wójta. Nie dajcie się manipulować, zacząć myśleć ludzie...

 • 2021-04-22 22:44:31

  gość: ~Ola

  @~NIE
  Każdy ma prawo startować na wójta. A ten przynajmniej nie skażony układami. I jak tylko będzie chciał być tu wójtem to ma mój głos. Mi się podoba.

 • 2021-04-28 19:47:17

  gość: ~Gosc

  @~Ola
  Nie kazdy ma prawo kandydowac a tylko osoba zamieszkujaca na terenie gminy. To nie to samo co slup przywleczony w teczce

 • 2021-04-22 23:04:47

  gość: ~kkkkk

  precz z pisiorami

 • 2021-04-23 06:58:12

  gość: ~Kkkkh

  @~kkkkk
  Precz z idiotami

 • 2021-04-23 07:31:43

  gość: ~no name

  @~Kkkkh
  aż tak się nie lubisz?

 • 2021-04-23 08:25:24

  gość: ~Robert

  Może i nie zamierzał zwalniać Pani Ani ale Mariolka chciała i zwolniła

 • 2021-04-24 10:14:03

  gość: ~Renata

  @~Robert
  A to juz do psychiatry proponuję. Bo obsesję się leczy.

 • 2021-04-23 09:38:38

  gość: ~Zdzichu

  Ponoć Seba z powiatu się szykuje, ma kilka alternatywnych pomysłów np. na ośrodek zdrowia.

 • 2021-04-23 22:27:44

  gość: ~Radny

 • 2021-04-25 18:17:41

  gość: ~Ob

  Czasami cisza i zero tekstu jest bardziej wymowne niż najlepszy wpis czy wywiad. Jak to mówił Linda w Psach .... Nie chce mi się z Tobą gadać

 • 2021-04-27 22:50:39

  gość: ~druchu

  @~Ob
  Seb sie czuje aktorem i jest wpatrzony w nich , a tu sie trza słuchać co mieszkańcy mówią, ale mu "się nie chce z nimi gadac"

 • 2021-04-25 20:06:59

  gość: ~Władysław

  Doprawdy trudno zrozumieć, dlaczego po raz kolejny gmina Malczyce zostaje pominięta w rozdziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg? Może wyjaśnienia tego podejmie się pełniący funkcję wójta p. Komisarz Matyja? da Pan radę? Pożyjemy, zobaczymy. A póki co, zobaczmy na co pójdą miliony na drogi na Dolnym Śląsku. Zobaczcie, co będzie wybudowane i wyremontowane.
  Na budowę i remonty dróg na Dolnym Śląsku z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafiło już 188 mln zł
  Na Dolny Śląsk trafi w tym roku ponad 134 mln zł wsparcia w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze?
  W całym kraju wsparcie rządowe uzyska 2 189 zadań, w tym 622 powiatowe i 1 567 gminnych. Dzięki temu planowana jest budowa, przebudowa lub remont 3,9 tys. km dróg: 2,1 tys. km powiatowych i 1,8 tys. km gminnych. Łączna wartość środków RFRD przeznaczonych na dofinansowanie realizacji inwestycji w 2021 roku to 3 258 mln zł.
  Do tej pory na Dolny Śląsk z funduszu trafiło już 188 mln zł. Teraz wsparcie uzyska kolejnych 121 inwestycji: 34 powiatowe i 87 gminnych, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont 136 kilometrów dróg.
  Jednym z największych beneficjentów Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w naszym regionie jest powiat polkowicki, który otrzyma 3,7 mln zł. Przeznaczy je na przebudowę drogi powiatowej w Moskorzynie, Starej Rzece i Sieroszowicach. Niebawem do realizacji trafią również m.in. takie projekty jak: rozbudowa ulicy Dunikowskiego w Wałbrzychu, budowa drogi gminnej na osiedlu Nowy Otok w Oławie przy ul. Gajowej czy przebudowa drogi powiatowej nr 3235D Bystrzyca Kłodzka - Długopole-Zdrój.
  Dzięki dofinansowaniu udało się już m.in. przebudować drogę powiatową nr 1331D Ujeździec Wielki-Domanowice, przebudować drogę gminną nr 101973D przy ul. Lipowej w Dobroszycach, oraz wybudować drogę wraz z kanalizacją deszczową oraz oświetleniem drogowym w miejscowości Radwanice. Wyremontowano także drogi: gminną nr 116946D w Mościsku, drogę powiatową nr 3239D w Kamieńcu, czy przebudować ulicę Ignacego Daszyńskiego w Ząbkowicach Śląskich.
  Jak wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury, dofinansowanie z RFRD dla gmin i powiatów jest uzależnione od dochodów samorządów: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania. Z tego sądzić by należało, że dochód własny gminy Malczyce jest tak duży, że eliminuje ją z dofinansowania. Smiem wątpić że tak może być w istocie, więc pies jest gdzie indziej pogrzebany - niech Pan, Komisarzu, odnajdzie to miejsce dla dobra gminy włodarzenie której przypadło Panu w udziale. Ma Pan okazję wykazać, że jest Pan właściwym człowiekiem na właściwym miejscu z punktu widzenia społeczności gminnej.

 • 2021-04-26 08:30:37

  gość: ~Władysława

  @~Władysław
  Jakbyś oglądał ostatnia sesje to byś wiedział dlaczego Malczyce nic nie dostały. Jak projekty były z błędami to jak miały dostać? Zasada jest prosta- trzeba pisać przynajmniej formalnie dobre wnioski, a później można starać się o pieniądze. Tu tego zabrakło. I to była główna przyczyną. A lista dotacji jest długa i widzę tam i wójtów z PO I PSL, i prawicowych tez. Jeżeli jest tak politycznie to jakim cudem dostały Prochowice, gdzie od lat rządzi PSL, Prusice, gdzie wojt z PO? A takich samorządów jest więcej. A może Malczyce za poprzednich rządów tak pisały te wnioski zeby nie dostać? Zawsze mozna ludziom później powiedzieć ze zły pis nie dał, a nie ze wnioski były slabe?

 • 2021-04-26 14:41:00

  gość: ~Derek

  @~Władysława
  Wraca do urzędu odsiecz z Kwietna. Broszczak niewiele wiedzacy został zatrudniony na umowę o dzieło, tylko nie bardzo wiem przez kogo Franka czy Nowego Komisarza. Kiedy on będzie to robił kiedy w ug w Wadrozu pracuje się do 15.30

 • 2021-04-27 18:18:36

  gość: ~Ala

  @~Derek
  głośno to powinno być o tym jak KOMPETENTNI INACZEJ zatrudnieni przez SKAZANEGO działki gminne chcieli sprzedać bez dostępu do drogi! Ta się znają. Wiedza i kompetencja aż się wylewa. Wystarczy sesję obejrzeć. Przez tą "pracownicę" gmina by kilkaset tysięcy straciła! O TYM POWINNO BYĆ GŁOŚNO!!!

 • 2021-04-28 19:51:41

  gość: ~Ja

  @~Derek
  Broszczak juz dawno u Mariolci w Legnickim Polu pracuje razem z tym komisarzem od siedmiu bolesci. Niezly zespol :)))))

 • 2021-04-27 21:45:31

  gość: ~Pracownik

  @~Władysława
  Umniejsza Pan kompetencji pracujących w urzędzie ludzi? Nie chce nic mówić. Można napisać jeden zły wniosek, dwa, ale nie wszystkie. Ludzie, którzy zajmują takie stanowiska są wykształceni, nie jakaś pierwsza Halina z krzyżówki.

 • 2021-04-27 22:12:17

  gość: ~Pracownik

  @~Pracownik
  No właśnie. Na sesji nowy wójt powiedział jak wnioski były pisane. Błąd na błędzie. Tacy inteligenci pozatrudniani. Córki radnych itp.

 • 2021-04-28 08:55:04

  gość: ~Jooo

  @~Pracownik
  Czy nie uważacie, że to jest conajmniej dziwna rzecz?Malczyce nie dostały dotacji to prawda,ale na drugi juz dzień na sesji pan pełniący obowiązki juz wszystko wie i czyta dlaczego nie dostały.Wszystko z najmniejszymi szczegółami. Dziwne w tym wszystkim jest to,że w tak krótkim czasie zna takie szczegóły. Komisja tyle wniosków przewertowała a nam,Malczycom wyciągnęli od razu błędy i przedstawili na prośbę pana z pisu.ŻENADA

 • 2021-04-27 21:43:59

  gość: ~Pracownik

  A czy ktoś w końcu głośno powie, co tam się odwala? Wspaniały pracownik zostaje odsunięty od swojego stanowiska pracy, bo szanowny Pan komisarz zatrudnia nową osobę, co ciekawe.. bez konkursu, co jest jeszcze ciekawsze? Jest to rodzina dla szanownej Pani, która nieustannie ubiega się o stanowisko wójta z marnym skutkiem. Co jeszcze ciekawsze? Dziewczyna ma wykształcenie podstawowe. Nie skończywszy jeszcze szkoły średniej startuje na stanowisko urzędowe. Nepotyzm pełną parą. TRZEBA MÓWIC O TYM GŁOŚNO!

 • 2021-04-27 22:14:37

  gość: ~Ola

  @~Pracownik
  Lepiej niech przyjdą młodzi nieskażeni niż wykształceni beż kompetencji. Działki chcieli sprzedać ludziom bez dojazdu! Wcześniej pani "zapomniała" ze trzeba uchwale napisać zeby w ogóle sprzedać. A działki warte ze 400tys.!!! CO TAM SIE WYPRAWIALO?? TOZ TO GRUPA INTERESOW BYLA. JEDNA KLIKA!!! O tym trzeba mówić GLOSNO I WYRAŹNIE!!

 • 2021-04-28 15:08:46

  gość: ~Jerzy

  @~Ola
  Jeżlei to są te dzialki ktore szly do sprzedazy to dostep do drogi jest zapewniony bo sam sprawdzalem. Jest wydzielona droga dojazdowa specjalnie. ten pieniacz ktory sie rzuca o to jest znany i jego mamusia rownież. Po co tak klamac?

 • 2021-04-28 08:59:44

  gość: ~ja

  Przecież ta dziewczynka nie da rady. Tam trzeba kompetentnej osoby z doświadczeniem. Stanowisko sekretarki, to jest 1 front. Pewnie tymczasowo jest, bo nie opłaci się tam taka osoba żadnemu wójtowi.

 • 2021-05-03 00:57:24

  gość: ~Kardynal

  @~ja
  zapomnial wół jak cielęciem był

 • 2021-05-03 00:58:47

  gość: ~GOha

  ostatnio dodany post

  @~ja
  a skad wiesz znasz ja!!!!!??

 • 2021-04-28 15:11:42

  gość: ~Monika

  A ja sie nad czym innym zastanawiam. Dlaczego nadeszly czasy brzydkich, wrednych kłamców?

REKLAMA