POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Jak ubezpieczyć nieprzerejestrowane auto? Wyjaśniamy!

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Właśnie stałeś się posiadaczem auta z tak zwanej drugiej ręki? A może otrzymałeś w spadku samochód po zmarłym wuju? Nie wystarczyło Ci czasu na jego przerejestrowanie? 

Czy wiesz, jakie kroki powinieneś podjąć, aby nabyć OC pomimo tego, że oficjalnie pojazd nie jest jeszcze na Ciebie przerejestrowany? Poniższy tekst powinien wyjaśnić Ci podstawowe zagadnienia, związane z tym tematem.

Ubezpieczenie nieprzerejestrowanego samochodu

Przerejestrowanie samochodu a oc – to temat ważny dla wielu osób. Każdy posiadasz samochodu doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że podstawą wykupienia umowy OC jest dowód rejestracyjny pojazdu. Dzieje się tak dlatego, że w dokumencie zgromadzony jest komplet informacji niezbędnych do wyliczenia wysokości składki, takich jak: model pojazdu, rok jego produkcji, pojemność silnika czy marka. Nie bez znaczenia są adnotacje odnoszące się do przeglądów technicznych, które dany pojazd przeszedł. Jakie więc możliwości ma kierowca, który nie zdążył na czas przerejestrować samochodu?

Krótkoterminowe OC – w jakich sytuacjach się sprawdza?

Wyjściem z sytuacji może być wykupienie krótkoterminowego OC, które jest sporządzane na bazie aktualnego dowodu rejestracyjnego. Warto mieć jednak na uwadze, że z tego rozwiązania można skorzystać jedynie raz i nie zostanie ono automatycznie przedłużone. Zaletą krótkoterminowego OC jest pełna ochrona ubezpieczeniowa. Jeżeli jesteś zainteresowany tym tematem, wejdź na stronę internetową ocetka.pl i dowiedz się więcej.

Ubezpieczenie samochodu przez osobę, która nie jest jego prawnym właścicielem

W sytuacji gdy nie jesteś jeszcze prawnie właścicielem pojazdu, gdyż trwa sprawa spadkowa, możesz mieć pewne problemy z wykupieniem polisy ubezpieczeniowej. Jeżeli członek rodziny nie zapisał Ci w testamencie pojazdu, bądź przygotowany na wiele miesięcy, a nawet i lat, toczenia się sprawy sądowej. Natomiast jeśli zmarły wskazał Cię jako osobę, której chce podarować auto, sytuacja jest o wiele prostsza. Wystarczy, że przedłożysz w sądzie dokument poświadczający nabycie spadku. Akt poświadczenia dziedziczenia może być jego ekwiwalentem – uzyskasz go u notariusza. Tego typu dokumenty uprawniają Cię do przepisania umowy ubezpieczeniowej na Ciebie lub też do wykupienia nowej. Niezależnie od zaistnienia którejś z powyższych sytuacji, przyszły właściciel pojazdu, który nabywa go w drodze dziedziczenia, ma obowiązek skontaktować się z firmą ubezpieczeniową w celu poinformowania jej o śmierci prawnego właściciela samochodu.

Artykuł Sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA