POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Stanowisko Piotra Frankowskiego w sprawie audytu Gminy Malczyce

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Do Redakcji EŚ wpłynęło stanowisko byłego wójta gminy Malczyce Piotra Frankowskiego ws. audytu i jego wyniku, który był opublikowany na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy.

Kosztowny audyt urzędu, urzędników czy byłego Wójta? Audyt za kilkadziesiąt tysięcy złotych przedstawiony na nadzwyczajnej sesji, jaką zwołała przewodnicząca rady gminy Malczyce, niestety potwierdza intencje pełniącego funkcję wójta gminy Malczyce Marcina Matyi, wskazujące na cel polityczny związany z prowadzoną kampanią wyborczą. Jest to tylko potwierdzenie tego, że kolejny raz za pieniądze MIESZKAŃCÓW GMINY MALCZCE, mieszkaniec i pracownik podlegnickiej gminy, pełniący czasowo funkcję wójta gminy w Malczycach robi sobie kampanię wyborczą. Niestety merytoryka audytu jest równie mało profesjonalna, a wypowiedzi audytora (m.in. bardzo kulawa była dokumentacja, tylko takie dokumenty widzieliśmy, audyt robiliśmy na podstawie innej kontroli) wskazują na powierzchowność i subiektywność oceny skupionej na przysłowiowym „szukaniu haków” na urzędników.

Sformułowania audytora wymieniającego szereg na wyrost ocenionych błędów stanowi mocno zmanipulowany materiał, niekiedy dalece mijający się z prawdą. Audyt działalności Urzędu Gminy przeprowadzony został w sposób wybiórczy, skierowany na z góry określone przez pełniącego funkcję, czy też jego cichych doradców, sterujących całkowicie jego pracą, obszary działalności. Skrajnie nieprofesjonalne i wręcz narażające na szkodę Urząd Gminy, było publiczne roztrząsanie spraw toczących się w sądzie, w których gmina uzyskała już korzystny dla gminy nakaz zapłaty, o czym zarówno audytor jak i pełniący funkcję byli informowani, a wyciąganie przez audytora, który nie ma wiedzy i praktyki prawniczej (nie ma też dokumentów) dowolnych wniosków bez zrozumienia istoty rzeczy i podawanie tych dziwnych odkryć do publicznej wiadomości jest wręcz działaniem na szkodę gminy. Wiele z wymienionych w audycie tzw. naruszeń zostało przedstawionych w sposób nieprawdziwy, jak chociażby w części dotyczącej zadania budowy świetlicy wiejskiej w Rusku.

Z pewnością nie jest rolą audytora ocena tego czy na etapie postępowania przetargowego ilość zatrudnianych przez wykonawcę pracowników czy określony termin zakończenia realizacji zadania w dokumentacji przetargowej warunkuje brak możliwości jego wykonania. Okoliczności, które miały wpływ na brak postępu prac pojawiły się dopiero trakcie realizacji robót budowalnych. Wykonawca robót składając swoją ofertę w postepowaniu przetargowym oświadczył, że biorąc pod uwagę warunki udzielenia zamówienia posiada potencjał osobowy i techniczny do jego wykonania. Skrajną manipulacją jest informacja, że gmina nie reagowała na opóźnienia. Od momentu rozpoczęcia prac budowlanych odbywały się co tygodniowe narady na placu budowy i w KAŻDYM protokole z narad znajduje się wezwanie wykonawcy do zwiększenia nakładu prac oraz informacja o narastających opóźnieniach. Skoro audytor zauważył w jednym z protokołów z narad informację, że pani sołtys Ruska zasugerowała rozwiązanie umowy z wykonawcą, to musiał zauważyć te dotyczące opóźnień i uwag ze strony zamawiającego. Chyba, że czytał tylko to co chciał… Nieprawdą jest również informacja jakoby podpisano porozumienie zwalniające wykonawcę budowy świetlicy wiejskiej w Rusku z obowiązku zapłaty kary umownej.

Porozumienie dotyczyło zupełnie innych kwestii, a w tym obszarze audytorowi niestety zabrakło znajomości obowiązujących przepisów. Kary umowne zostały naliczone, jednak specustawa covidowa nie pozwala na ich potrącanie w okresie pandemii. Jest to możliwe dopiero po upływie 90 dni od odwołania tego stanu. Kwestię przekłamania i nieprawdy w temacie budowy świetlicy wiejskiej w Rusku już w trakcie sesji podniósł radny Zbigniew Dudziński, który od początku angażował się i interesował inwestycją. W odpowiedzi radnemu Dudzińskiemu audytor przyznaje, że mógł czegoś nie zauważyć, mógł nie dostać jakiegoś dokumentu… A może po prostu z założenia ustalenia tego audytu miały być takie a nie inne. Takie, jakich zażyczył sobie zlecający. Fakty nie miały tu znaczenia.

Można by w taki sposób odnieść się do każdego z ustaleń tego audytu: do kwestii braku konkurencyjności w przypadku udzielania zamówienia na przebudowę wodociągu ulicy Łącznej w Wilczkowie, przy której również zabrakło audytorowi znajomości formuły in-house, która to polega na udzieleniu zamówienia swojej jednostce organizacyjnej w tym przypadku MUK, po spełnieniu ustawowych przesłanek, które zostały szczegółowo opisane w dokumentacji z zamówienia.

Audytor w swoim wystąpieniu wielokrotnie sugerował zaistnienie okoliczności nieprawdziwych. Miało to miejsce np. przy subiektywnej jego opinii na temat przekreślenia przez pracownika opisu na dokumencie księgowym z adnotacją „anulowano”. Gdyby wykazano choć odrobinę chęci zrozumienia tej sytuacji, bądź też znajomości podejścia do realizacji dofinansowanych ze środków zewnętrznych projektów to znalazłoby się prawdziwe wyjaśnienie tej sytuacji, a mianowicie, że kiedy instytucja zarządzająca przy weryfikacji wniosków o płatność w ramach realizowanych inwestycji i konieczności zmiany opisu na dokumencie księgowym prosi o korektę opisu, błędny opis przekreśla się z adnotacją „anulowano” i sporządza korektę opisu. A nie, jak wyjaśnił audytor chęć wycofania się z opisu.

Niektóre ustalenia jak chociażby ponoszenie wydatków na artykuły spożywcze czy prezenty dla osób odchodzących na emeryturę są wręcz śmieszne, jakby wyciągnięte z powodu braku konkretnych nieprawidłowości. Cóż, przyganiał kocioł garnkowi… W audycie wykazano udzielanie zamówień lokalnemu przedsiębiorcy, a dziś ta lokalność zmieniła tylko obszar na nieco legnicki. Dziś remonty dróg gminnych wykonywane są na podstawie zlecenia, nie umowy, przez przedsiębiorcę z Legnicy, który ostatnio gdzie przebudowywał drogi? Chyba nie powinno nikogo dziwić, że właśnie w Legnickim Polu, gdzie pracuje pełniący funkcję wójta gminy i radna Kwietna.

Remonty, które aby uniknąć procedury przetargowej i zdążyć przed wyborami dzielone są na części i po prostu zlecane. Pełniący funkcję wójta gminy Malczyce pisze w wywiadzie z samym sobą, w informatorze udającym gazetkę gminną, a tak naprawdę informatorze wyborczym, że chce działać zgodnie z literą prawa. Działanie zgodnie z literą prawa zakończyło się wraz z powołaniem Marcina Matyji przez Prezesa Rady Ministrów do pełnienia funkcji Wójta Gminy Malczyce i rozpoczęła się od początku zaplanowana, ale jak kosztowna, kampania wyborcza. Kampania wyborcza, za którą pełniącemu funkcję należałoby wystawić rachunek wyborczy. Za kampanijną gazetkę, której koszt wydania w zwiększonym nakładzie, na papierze kredowym, wyniósł zapewne około 10 tys zł, za zlecony z pominięciem zamówień publicznych audyt, za podwójne wydatki na ten sam cel z budżetu gminy m.in. za obsługę prawną urzędu gminy przez dwie kancelarie prawne, wreszcie za ukrytą w przeddzień wyborów kampanię pod przykrywką organizacji gminnego dnia dziecka. Pozostałe gminy miały czas zorganizować dzień dziecka, wtedy kiedy przypadał czas świętowania dzieci, czyli w okolicach 1 czerwca. Niektórym jednak w trakcie kampanii wyborczej na to co ważne czasu zabrakło.

Pytam tylko kto za to zapłaci? Pani, Pan, mieszkaniec gminy Malczyce za to płaci. Są jednak rachunki, których nie da się pokryć środkami finansowy. Zaledwie dwa miesiące zajęło obecnie pełniącemu funkcję wójta „organizacyjne rozłożenie” Urzędu Gminy Malczyce, 6 pracowników, w liczącym niespełna 30 osób urzędzie, składa wypowiedzenie umowy o pracę, w tym kluczowe stanowiska: sekretarz, skarbnik, główna księgowa. Nie dajmy sobą manipulować i 13 czerwca dokonajmy mądrego wyboru.

Piotr Frankowski

Materiał Płatny

36

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Stanowisko Piotra Frankowskiego w sprawie audytu Gminy Malczyce

  2021-06-10 12:03:51

  gość: ~mieszkaniec

  Co racja to racja. Audyt a Pan audytor nawet nie wiedział ile wziął pieniędzy za to. Albo nie chciał powiedzieć albo coś ukrywa.

 • 2021-06-10 17:47:23

  gość: ~Widz

  @~mieszkaniec
  Przeciez od czasow Skuly ciagle slyszymy o jakichs aferach rozdmuchiwanych przez Mariolke ze tez jej ten jezor jeszcze nie uschl. To ludzie bez zadnych zahamowan

 • 2021-06-10 20:54:54

  gość: ~Ola

  @~Widz
  Dobrze że ty masz zahamowania. Widać twoj język miłości. Tyle jadu ile w was siedzi i jak potraficie opluwać porządnych ludzi to się w głowie nie mieści. Wy nie dość że przekrety to jeszcze wszyscy winni tylko nie wy. A już tej Mariolce to dajcie spokój, bo widać obsesje macie na jej punkcie. A to trzeba leczyć.

 • 2021-06-12 23:48:55

  gość: ~Gosc

  @~Widz
  Ja to nie moge sie nadziwic kogo my na radnych wybralismy! Gdyby nie Pan Frankowski nigdy by sie nie dostali do rady a teraz nawet 2 mies nie minely i takie zachowanie! To ludzie bez kregoslupa i jak mieszkancy moga ufac takim ludziom?

 • 2021-06-10 12:07:34

  gość: ~Monika

  Gmina musi robić swoje, jakoś działa do tej pory. Po co wydawać kupę kasy na audyt,który nic nie wnosi. Można było lepiej wydać te pieniądze!!! Pan z Legnickiego Pola oczernia, obiecuje bo w Legnickim Polu referendum w lipcu. Szuka wyjścia awaryjnego

 • 2021-06-10 12:16:47

  gość: ~Ola

  Nikt tu nie chce spadochroniarza, którym kieruje niechciana radna. Lepiej wybrać kogoś z Malczyc, komu zależy na mieszkańcach a nie na władzy.

 • 2021-06-10 12:17:25

  gość: ~Miki77

  Ludzie,ogarnięcie się! Idźcie na wybory i głosujecie na swojego a nie na kogoś obcego,kogo tak naprawdę g...o obchodzi gmina Malczyce. Wójtem czy sołtysem musi być osoba związana z daną miejscowością. Pan Matyja to powiat Legnicki, Legnickie Pole i niech tam zostanie.

 • 2021-06-10 12:22:40

  gość: ~Antek

  Kto to jest w ogóle, ze się tak promuje??? Osoba SKAZANA prawomocnym wyrokiem SĄDU i ciągle jego gęba wszędzie??? Powiem krótko - skończ facet wreszcie, bo więcej z ciebie szkody niż pożytku! A twój Arciszewski PRZEGRA te wybory właśnie przez CIEBIE! Jak nie masz sobie nic do zarzucenia, to po co szczekasz? Nic wam już nie pomoże. Mleko się rozlało, a my mieszkańcy nie jesteśmy głupi. Wszystko widzimy. Gdzie teraz mieszkasz, z kim i na jakim podwórku.

 • 2021-06-10 12:29:56

  gość: ~gosc

  @~Antek
  A kogo to obchodzi gdzie on teraz mieszka. Co ma piernik do wiatraka? Niech sobie robi ze swoim życiem prywatnym co chce. Ciebie się ktoś pyta gdzie mieszkasz i co robisz...

 • 2021-06-10 14:35:27

  gość: ~Tyj

  @~Antek
  Skończ już się pocić żonko,bo śmierdzi

 • 2021-06-10 18:04:02

  gość: ~Adam

  @~Tyj
  Admin nie usunie tej ohydy? Ach te gazety lokalne...

 • 2021-06-10 12:26:06

  gość: ~ZOrientowany

  Ranne zwierzę się odezwało! Wstyd że w ogóle sie koleś odzywa. Zaprzyjaźniona firma kazała napisać? Człowieku jesteś kompromitacją dla Malczyc. Teraz już wszyscy widzą co robiłeś latami i żadne twoje wypociny, ktore ktoś ci napisał już nic nie zmienią. Przegrałeś to. To jest KONIEC!

 • 2021-06-11 22:08:29

  gość: ~Go

  @~ZOrientowany
  I kiedy sie w koncu dowiem co takiego robil bo ten audyt ktory z bolem ogladnolem nic nie pokazal! Dworzec zrobil osrodek zdrowia dom kultury koncerty nad Odra jako mieszkaniec na nic nie moge narzekac Pani Ania byla super pomocna szkoda ze to wszystko szlak trafil

 • 2021-06-10 12:37:20

  gość: ~Fabian

  Dobrze napisał, dużo zrobił dla Malczyc, ale ta sprawa z wyzywaniem policjantów bez sensu, nie potrzebna, skończyła się jak się skończyła. Trudno, ale widać że gościowi zależy na mieszkańcach gminy. Niby skazany, mógł się schować w cień i siedzieć cicho, ale jakoś na swój sposób chce pokazać i wytlumaczyc

 • 2021-06-10 12:41:48

  gość: ~Igor

  @~Fabian
  Dużo zrobił dla siebie i kolegów tu się z Tobą zgadzam.

 • 2021-06-10 12:40:03

  gość: ~Igor

  Franki aż tak bardzo boli pyszczek oderwany od koryta??Zresztą nie tylko twój!Zmiataj z naszej gminy!Manipulancie i kłamco,zajmij się swoją jeszcze żoną i dziecmi.Dość szubrastwa i przekrętów.Dlugo będziemy płacić za twoje decyzję,małego nie dowartościowanego człowieczka.Fuj!

 • 2021-06-10 14:38:44

  gość: ~Kim

  @~Igor
  Myślisz, że Pan Frankowski nie ma zwolenników?Mylisz się. Zrobił tu naprawdę dużo,zresztą w niedzielę się okaże. A plucie na innych to Pisowska metoda,więc ***** ***

 • 2021-06-10 16:21:31

  gość: ~Olga

  @~Igor
  No gdzieś o tym kotycie juz czytałam,nijaka pani A.B.chyba coś takiego pisała. Żenująca jesteś. I napiszę ci tak;urodą też nie grzeszysz i nogi masz krzywe i grube.A za decyzję Frankowskiego to na razie nikt nie płaci,ale za twojego idola to wszyscy napewno słono zapłacimy, napewno

 • 2021-06-10 13:09:06

  gość: ~Aleks

  http://www.echosredzkie.pl/wiadomosc/38738,cztery-jednostki-osp-z-terenu-gminy-malczyce-otrzymaly-nowy-sprzet
  I TO JEST WAŻNE!!!

 • 2021-06-11 22:14:04

  gość: ~Gosc

  @~Aleks
  Ilu jest strazakow? Cale zycie czekaja na pozar Kazdy wojt zalatwial sprzet na osp i juz dosyc mam tego gadania. Zwykli ludzie tez chca wiedziec ze cos maja i ze cala miejscowosc zyskuje. A Frankowski o to zawsze dbal

 • 2021-06-11 22:19:13

  gość: ~O toto

  @~Aleks
  https://www.roland-gazeta.pl/archiwum/aktualnosci/przekazano-sprzet-dla-osp-z-terenu-gminy-malczyce

 • 2021-06-10 15:29:52

  gość: ~Danusia

  Panie Frankowski napisz pan w końcu że od roku nie jestem pan mieszkańcem gminy Malczyce bo mieszka pan we Wrocławiu. A nie mydli pan ludziom oczy jak to gmina jest panu bliska

 • 2021-06-10 15:55:54

  gość: ~Ula

  @~Danusia
  No chyba normalne,że jest Mu bliska.Co ci jeszcze tu tłumaczyć?chyba wójtem był. Jasne jak Słońce

 • 2021-06-10 18:14:44

  gość: ~Coo

  Nie patrzcie na te plusy i minusy, bo to dorobkowicze w chlewni siedzą z Ukraińcami, tam gdzie zasięgu nie ma i nabijają po kilkanaście naraz, tam gdzie im pasuje

 • 2021-06-10 18:20:39

  gość: ~Ja

  @~Coo
  Oooo żonka się rozpisała.Na fb troszkę i tutaj troszkę hahaha

 • 2021-06-10 19:07:54

  gość: ~Lotnik

  @~Ja
  Niech chociaż żona powie prawdę i ucieka z bagna małżeńskiego.

 • 2021-06-10 20:34:40

  gość: ~Wiksa

  @~Lotnik
  To On właśnie uciekł,bo z nią nie mógł wytrzymać. Nie ma co się dziwić, po tym co wypisuje na fejsbuku to se wyobrażam jaka w domu musiała być. Szkoda chłopa

 • 2021-06-10 21:00:39

  gość: ~Irena

  @~Wiksa
  Co to za facet co pozwala żeby na kobietę z którą spędził kilkanaście lat tak pisali? Co to za facet, który pozwala tak pisać na kobiete, która jemu troje dzieci urodzila? Jaka by nie była, żaden szanujący się mężczyzna nie pozwoliłby tak pisać o matce swoich dzieci. Obrzydliwe to jest. Ten człowiek nigdy nie powinien być ani mężem, ani ojcem, ani wójtem. Za jego rządów to tylko ludzi podzielił, a teraz pcha do koryta swojego następcę. My kobiety nie pozwólmy na to!

 • 2021-06-10 21:06:12

  gość: ~Wiksa

  @~Irena
  A co Ty siedziałaś u nich w domu i widziałaś wszystko?A z tego to widzę, to żona wypisuje banialuki na jego temat.Biedna Oj biedna

 • 2021-06-10 21:42:30

  gość: ~Monika

  Audyt to jedna wielka porażka. Oglądałam i uważam że facet nie wie co gadał bo cały czas słowo nie pamietam. Tak samo jak radni krytykowali za złe informacje. Czyżby przedstawili tylko polowe dokumentów. Żart ….

 • 2021-06-10 22:37:26

  gość: ~hhhhh

  jak byl franek to rowy byly pokoszone a teraz co trawa na poltora metra dziadostwo bombe jebn ac w ta gmine

 • 2021-06-11 07:49:21

  gość: ~dedek

  Kiedy czytam artykuły o Malczycach to mam wrażenie,ze jest to dzielnica Warszawy, Wrocławia czy Gmina typu Bielany Wr. ...a z całym szacunkiem oprócz mocnych slow w sieci to Malczyce jak bylo skrzyżowaniem ze sklepem na rogu tak dalej jest....
  Wiec o co tu chodzi?
  Woda sodowa komuś uderza...

  Z gory dziękuję za doinformowanie mnie....

  kiedys to jeszcze za starych czasow była potężna cukrownia ....itp.

 • 2021-06-11 11:54:45

  gość: ~antek

  @~dedek

  Kierdziołek rączkami nienawykłymi do pracy fizycznej wygrzebał w ziemi dolara i tak rozpoczął się boom gospodarczy Malczyc. Niebawem przeczytasz o otwarciu miedzynarodowego lotniska i największego w tej części Europy portu rzecznego...

 • 2021-06-11 16:44:07

  gość: ~Julka

  @~antek
  Dokladnie tak!!! :))))) ***** ***

 • 2021-06-14 23:56:16

  gość: ~Frania

  Franek przestan przezywac jak mrowka okres. straciles syanowisko, foremny stracil prace. Mieszkancy dokonali wlasciwego wyboru. Ciesz sie, ze nie zrobili ci samosądu.

 • 2021-06-15 00:09:17

  gość: ~Uj

  ostatnio dodany post

  @~Frania
  Idiotka żonka

REKLAMA