POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Mopy parowe – jak działają i czy są warte swojej ceny?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Wśród całej masy dostępnych w sklepach urządzeń sprzątających, mopy parowe wyróżniają się kilkoma niespotykanymi cechami. 

Na czym polega działanie tych urządzeń i czy warto decydować się na ich zakup? Oto zestaw podstawowych informacji, które pomogą w pełni zrozumieć, czym jest mop parowy.

Czym jest mop lub myjka parowa?

Mop lub myjka parowa to urządzenie do czyszczenia, wymagające do działania jedynie czystej wody. Nie potrzebne są żadne detergenty ani środki chemiczne – wyłącznie za pomocą wody myjki i mopy parowe efektywnie czyszczą różne powierzchnie. Woda w środku urządzenia zostaje podgrzana i zmieniona w parę wodną. Uderzeniem gorącej pary czyścić można między innymi podłogi i dywany. Ze względu na wysoką temperaturę, para zabija niemal wszystkie, bo około 99,9% bakterii znajdujących się na czyszczonych powierzchniach. Tradycyjne mopy niestety tylko rozmazują je po podłogach.

Do mopów i myjek parowych dołączone są zwykle różnych rozmiarów i kształtów końcówki lub nakładki z mikrofibry, czyli materiału znanego z tradycyjnych mopów do podłóg. Nakładki są oczywiście wymienne. Podłogi po czyszczeniu za pomocą pary nie są mokre, tak, jak ma to miejsce w przypadku mycia z użyciem wody z detergentem. Gorąca para wodna odparowuje całkowicie w kilka minut. Odświeżone nią dywany potrzebują zwykle około 30 minut na wyschnięcie.

Jak powinno się używać mopa parowego?

Najpierw zawsze należy dokładnie odkurzyć powierzchnię, którą chce się wyczyścić z pomocą mopa parowego. Gdy podłoga, wykładzina, lub dywan jest już gotowy do czyszczenia, do przeznaczonego do tego pojemnika w urządzeniu należy wlać czystą wodę. Mop parowy potrzebuje ją rozgrzać – sprzątanie rozpoczyna się dopiero w momencie, kiedy gotowa jest gorąca para. Szerokie nakładki z mikrofibry pozwalają szybko wyczyścić nawet obszerne podłogi, natomiast ruchome elementy urządzenia są w stanie dostać się w każdą szczelinę.

Z pomocą mopa parowego można czyścić płytki ceramiczne, kamień, terakotę i gres oraz nielakierowane podłogi wykonane z drewna. Parą można także odświeżać dywany i wykładziny – skutecznie dopiera ona nawet mokre lub zaschnięte plamy po napojach. Myjki parowe z wąskimi końcówkami mają jeszcze szersze zastosowanie. Powierzchnie wrażliwe na wysoką temperaturę lub wilgoć należy czyścić, ustawiając niższą siłę strumienia pary. W razie wątpliwości, czy konkretny materiał przetrwa czyszczenie parowe, dobrze jest przeprowadzić test w niewidocznym miejscu.

Czym mopy parowe wyróżniają się wśród innych urządzeń tego typu?

Przede wszystkim warto pamiętać, że czyszczenie z pomocą mopa parowego to nie tylko mycie, ale i zabicie wszelkich szkodliwych drobnoustrojów. Bardzo niewiele urządzeń sprzątających daje taką możliwość. Co więcej, efekt ten uzyskiwany jest bez użycia zupełnie żadnych środków chemicznych, detergentów, ani innych tego rodzaju substancji – potrzebna jest wyłącznie czysta woda, która jest nieszkodliwa i ogólnodostępna. Czyszczenie jest zaskakująco skuteczne bez potrzeby użycia siły i może być z powodzeniem przeprowadzane w warunkach domowych.

Tak dokładne sprzątanie zwykle kojarzy się z koniecznością długiego suszenia dywanów. W tym przypadku jednak nie ma takiej potrzeby – wykładziny i dywany schną w zaledwie pół godziny, a twarde podłogi w kilka minut. Trudno wyobrazić sobie łatwiejsze i jednocześnie szybsze porządki.

Artykuł Sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA