POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Pierwsza długa podróż samochodem? Sprawdź, co ci się przyda

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Upały sprawiają, że masz ochotę uciec jak najdalej, wsiadając do samochodu i szukając chłodu? Długa jazda może być jednak męcząca i pełna niespodzianek. 

Bezpieczna jazda 

Zanim spakujemy do samochodu bagaż, musimy zabrać to, co najważniejsze - podstawowy ekwipunek bezpiecznej jazdy. Bezsprzecznie należą do niego lewarek hydrauliczny wraz z zapasową oponą. Nigdy nie wiadomo, kiedy złapiemy gumę, a narzędzia, które umożliwiają naprawę lub wymianę oponę mogą okazać się na wagę złota, szczególnie, gdy nie możemy liczyć na wsparcie pomocy drogowej.

Niezbędny będzie również prostownik samochodowyktóry przyda się w razie wyładowanego akumulatora. To jedna z najpopularniejszych awarii na dłuższych trasach, często lekceważona przez początkujących kierowców. W razie niespodziewanych sytuacji przyda się trójkąt ostrzegawczy, a w ekstremalnych momentach - gaśnica. Należy pamiętać, że te rzeczy należą do obowiązkowego wyposażenia pojazdu. Podstawą powinna być również apteczka pierwszej pomocy, pomimo że według prawa jest nieobowiązkowa. Przyda się też malutka skrzynka z narzędziami, w razie drobnych usterek. 

Przygotowanie samochodu do jazdy

Przed wyjechaniem z domu zawsze powinno sprawdzić się stan techniczny pojazdu. Nie należy zabierać ze sobą olejów czy płynów - wszystko powinniśmy uzupełnić do maksymalnego stanu przed jazdą. Trzeba sprawdzić poprawne działanie wszystkich świateł i wziąć ze sobą zapasowe żarówki. Podstawą jest prawidłowe ciśnienie oraz stan i rodzaj ogumienia. W razie nagłego wypadku w samochodzie musi się znaleźć zapasowa opona. 

Oczywistością jest zabranie ze sobą wszystkich dokumentów. Oprócz standardowego prawa jazdy czy ubezpieczenia OC podstawą jest aktualność przeglądu technicznego oraz znany termin wygaśnięcia polisy ubezpieczeniowej. Trasę najlepiej zaplanować poprzez nawigację elektroniczną. Ważne, żeby miała aktualne mapy i była łatwa w użyciu podczas jazdy. Przydatny będzie zakup specjalnego uchwytu na telefon, który umieszcza się np. na przedniej szybie. 

Ułatwienie jazdy pasażerom 

W razie podróży z małym dzieckiem niezbędny jest zakup fotelika. Trzeba pamiętać, że kryterium nie jest tutaj wiek, a wzrost. Nawet 17-latek, który nie przekroczył 150 centymetrów wzrostu musi według prawa siedzieć w foteliku. Może się to wydawać absurdalne, ale podstawą jest bezpieczeństwo. W przypadku dłuższej podróży dzieci (czasami też dorośli) mają problemy z chorobą lokomocyjną. Warto zabrać ze sobą tabletki lub podać je tuż przed jazdą. 

Dłuższa podróż wiąże się też z głodem w trakcie trasy. Na obiad można oczywiście stanąć w przydrożnej restauracji, ale zbyt częste przystanki mogą być czasochłonne. Warto zabrać ze sobą:

  • wodę, rzadziej napoje słodzone,
  • suchy posiłek, który nie wpłynie na chorobę lokomocyjną,
  • chleb, bułki lub słodkie rogaliki,
  • owoce, które nie pobrudzą tapicerki,
  • słodkości i przekąski, które umilą podróż. 

Pamiętajmy jednak, że jedzenie w czasie jazdy powinno być ostatecznością – chodzi nie o ewentualne zabrudzenia tapicerki, ale o ryzyko zakrztuszenia.

Osobną sprawą jest podróż ze zwierzęciem. Powinny one mieć dużo przestrzeni i stały dostęp do wody. Idealnym rozwiązaniem jest przewożenie zwierzęcia w specjalnie zabezpieczonym transporterze, umieszczonym w bagażniku. Jeśli przewozimy psa w kabinie, pamiętajmy o pasach bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie powinno zostawiać się zwierzęcia w samochodzie, zwłaszcza podczas wysokich temperatur. Dotyczy to zresztą każdego członka podróży.

Przy podstawowym wyposażeniu pojazdu podróż powinna odbyć się bez żadnych problemów, a nam pozostanie już tylko cieszyć się z nowego miejsca pobytu. 

Artykuł Sponsorowany

REKLAMA