POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Euro wypadło spoko – raport podsumowujący wrocławskie Euro 2012

Express-Miejski.pl fot.: Express-Miejski.pl

Wrocławianie pozytywnie ocenili organizację piłkarskich Mistrzostw Europy 2012. Większość doceniła atmosferę panującą w mieście w czasie rozgrywek, zwłaszcza w strefie kibica rozstawionej na Rynku. Zdaniem mieszkańców miasto zyskało wizerunkowo w oczach zagranicznych turystów. Tak wynika z badania przeprowadzonego wśród wrocławian przez Instytut Badania Opinii „Homo Homini”

Co czwarty mieszkaniec Wrocławia (81 proc.) jest zadowolony z faktu, że we Wrocławiu odbywały się mecze Euro 2012. Fakt ten nie wzbudził radości wśród 7 proc., a dla 12 proc. piłkarskie rozgrywki nie miały znaczenia.

Niemal celującą ocenę uzyskała atmosfera panującą w mieście między 8 czerwca a 1 lipca tego roku. Ponad połowa pytanych stwierdziła, że była ona bardzo dobra, a dziewięć na dziesięć osób określiło ją jako dobrą. Zajmująca niemal cały Rynek i wzbudzająca najwięcej kontrowersji strefa kibica w ogólnym rozrachunku przeszkadzała tylko 10 proc. respondentów. Dla 23 proc. jej istnienie było obojętne.

W czasie piłkarskiego święta wrocławianie czuli się bezpiecznie. Aż 88 proc. badanych opowiedziało się za dobrym poziomem opieki zarówno nad kibicami, jak i mieszkańcami. Zastrzeżenia miało 3 proc. respondentów. Podobnie oceniono funkcjonowanie komunikacji miejskiej w czasie turnieju.

Niemal jednogłośnie mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska stwierdzili, że Wrocław zyskał wizerunkowo w Polsce i na świecie. W kwestii zysków i strat finansowych badani są podzieleni. 51 proc. uważa, że miasto zyskało, natomiast 49 proc. twierdzi przeciwnie.

Zdaniem wrocławian współgospodarzenie UEFA EURO 2012 może przełożyć się na zwiększenie liczby turystów odwiedzających miasto stu mostów (55 proc.), ułatwi starania o organizację kolejnych ważnych imprez sportowych i kulturalnych (20 proc.) oraz przyciągnie do miasta nowych inwestorów (17 proc.).

Jednocześnie przez doświadczenia związane z Euro wrocławianie nie są bardziej zmotywowani do uczestnictwa w imprezach masowych. „Nie” powiedziała co trzeci na dziesięciu badanych. Ciekawe jest to, że wśród osób deklarujących zainteresowanie udziałem w kolejnych przedsięwzięciach o charakterze sportowym lub kulturalnym większość to kobiety.

Badania telefoniczne były prowadzone między 30 lipca a 2 sierpnia tego roku na grupie 1069 mieszkańców Wrocławia wybranych drogą losowania.

Sylwia Stwora/Express-Miejski.pl

REKLAMA