POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Wójt Płaziuk: gmina Udanin nie zamierza partycypować w kolejnych kosztach

Sesja Rady Powiatu Średzkiego fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Pod koniec stycznia w Starostwie Powiatowym w Środzie Śląskiej odbyła się sesja budżetowa. Uczestniczył w niej także wójt gminy Udanin.

Radni uchwalili budżet powiatu, o czym bardziej szczegółowo już pisaliśmy. W trakcie obrad głos zabrał m.in. wójt gminy Udanin Wojciech Płaziuk. - Zostały otwarte oferty na przebudowę drogi w Udaninie (I etap) i z Udanina do Piekar (II etap). Chciałbym się dowiedzieć, jakie tam są kwoty. Z tego, co mi wiadomo w jednej z ofert, mieścimy się w kwocie przewidzianej do zadania, czyli do pierwszego etapu. Drugi etap to już kwota większa o ponad 200 tys. złotych. Czy macie państwo przewidziane działanie w tym zakresie, ponieważ gmina Udanin nie zamierza partycypować w kolejnych kosztach. W budżecie gminy zadysponowaliśmy milion złotych na to zadanie. Uważam, że to jest duża kwota, a droga jest powiatowa. Chciałbym się dowiedzieć, czy macie państwo zamiar unieważnić ten przetarg i jeszcze raz go rozpisać, czy realizować? - pytał na sesji wójt.

Samorządowiec zwrócił się także do radnych i zarządu, czy planują w tym roku inne inwestycje na terenie gminy. - Na stronie urzędu wojewódzkiego ukazała się informacja o naborze na kolejne drogi powiatowe i wojewódzkie. Chciałbym się dowiedzieć, jakie są zamierzenia, czy państwo przewidzieliście w budżecie na rok 2019 rozbudowę i przebudowę sieci dróg w naszej gminie. Mamy ponad 90 kilometrów dróg. Sieć tych dróg jest w złym stanie, wręcz katastrofalnym. Brak chodników i ścieżek rowerowych to bolączka naszej gminy. Uważam, że są to bardzo duże zaniedbania, jeżeli chodzi o ostatni okres. Co prawda w ostatnim czasie zostało wykonanych kilka inwestycji, mianowicie dwie. Jak będziemy tak naprawiać te drogi przez kolejne lata, to nie wiem, czy doczekam, żeby chociaż 50 proc. tych dróg była przebudowana - kontynuował wójt Płaziuk, który pod koniec swojej wypowiedzi ponowił pytanie o planowaną inwestycję na terenie gminy Udanin. - Rząd Państwa Polskiego otwiera duże możliwości. Czy państwo bierzecie w tym budżecie to pod uwagę? Z informacji, jakie posiadam, na tym etapie jest tylko i wyłącznie na terenie gminy Udanin zaplanowana jedna droga relacji Udanin-Piekary-Konary. Dzięki staraniom zarządu przystąpiliśmy do tego przetargu i dzięki pozyskanej dotacji będzie zadanie realizowane zgodnie z planem. Jakie jeszcze plany są wobec gminy Udanin? - podsumował wójt.

Odpowiedzi udzielił mu starosta Krzysztof Szałankiewicz. - Mamy ponad 360 kilometrów dróg powiatowych. W przeciągu ostatnich 10 lat zrobiliśmy ich dużo m.in. relacji Cesarzowice-Michałów-Ujazd Górny. Jak zostałem radnym w 2010 roku, to ta droga była w opłakanym stanie. Wielki udział w tym był radnych z gminy Udanin. Te drogi są robione wszędzie. Jesteśmy radnymi powiatowymi, a nie gminnymi. Musimy patrzeć w szerokiej perspektywie i każdej z gmin zaoferować drogi do budowy i remontu. Robimy, co możemy. Na ile pozwolą nam pieniądze, na tyle będziemy robić. Kadencję rozpoczynamy od drogi w Udaninie. Ogłosiliśmy przetarg i już pan wójt zapowiedział, że nie da nam pieniędzy. Mamy problem na samym starcie. Od 2018 roku rosną ceny zarówno materiałów, jak i masy bitumicznej i koszty robocizny. W najniższej ofercie musimy dołożyć 206 tys. złotych. Myślę, że się dogadamy i podzieliśmy się tymi kosztami. Potrzebne jest nienaskakiwanie na siebie i żądanie tylko wypracowanie stanowiska - mówił w odpowiedzi starosta.

"Bez współpracy niczego nie zrobimy"

Do dyskusji włączył się radny Czesław Kaczmarek. - Temat tej inwestycji był omawiany na zarządzie. Mieliśmy informacje inne, niż zaprezentował pan wójt i wnoszę, żeby zarząd spotkał się z wójtem, żebyśmy ustalili swoje stanowiska i decyzje - powiedział radny i zawnioskował o kilkuminutową przerwę w obradach. Zwrócił się jeszcze bezpośrednio do wójta. - Pana ocena dróg nie jest nowiną i zgadzam się z nią. Ona dotyczy wszystkich dróg, ale wiele się też zrobiło. Nasz budżet jest tak skromny, że sami nic nie zrobimy. Jeśli nie będzie współpracy z gospodarzami gmin, to będzie jeszcze ciężej. W lutym planujemy spotkanie wszystkich wójtów i burmistrza z zarządem powiatu, abyśmy wspólnie opracowali plan na 5-letnią kadencję wykonania inwestycji drogowych - dodał radny.

Do całej sytuacji odniósł się także Grzegorz Pierzchalski, który w minionej kadencji był wicestarostą i zajmował się tematem dróg. - Cieszę się, że pan przyjechał i troszczy się wspólnie z nami o drogi na terenie gminy Udanin. Na ostatniej sesji deklarował pan współpracę, że znajdzie pan środki i dołoży. To co mnie wtedy ucieszyło, a teraz to, co pan powiedział, naprawdę mnie zmartwiło. Wystąpimy do wojewody o dodatkowe 100 tys. złotych. Wcześniej tak wnioskowaliśmy i pan wojewoda się przychylał do tego pozytywnie. Panie wójcie, mam tu tabelkę. Przedstawia wszystkie inwestycje drogowe od 2010 roku i uwzględnia wszystkie gminy. To inwestycje o wartości ponad 44 mln złotych, to 40 kilometrów dróg przebudowanych, nieraz z chodnikami i ścieżkami. Pana ocena jest surowa. Wiemy, że są potrzebne przebudowy, ale robimy wszystko ku temu, żeby było lepiej - powiedział radny Pierzchalski.

I w tej dyskusji nie zabrakło wątku o Centrum Kultury Alternatywnej. Poruszyła go radna Małgorzata Rachwalska. - O kwotę 238 tys. zwiększono wartość CKA, o dokładnie taką, jakiej brakuje. Proponuję żebyście państwo w ramach koalicji, zgodzili się żeby było dwóch etatowych członków zarządu. Temu drugiemu powierzcie obowiązki porozumiewania się z gminami ościennymi - mówiła radna. - Mamy mało pieniędzy i zawsze tak będzie, bo potrzeby są duże. To powiedzcie mi, kto na Boga Ojca wymyślił to centrum za tyle milionów złotych. Państwo się nią chwalicie, a proszę mi powiedzieć, jak będzie z niej korzystał mieszkaniec z najodleglejszej miejscowości w mojej gminie? - pytała Małgorzata Rachwalska.

Ponownie głos w dyskusji zabrał wójt Wojciech Płaziuk i zwrócił się bezpośrednio do starosty. - Jest pan w wielkim błędzie, skoro pan mówi do wójta gminy, który tutaj przyjeżdża jako gość, że jest z opozycji. Nie jestem z żadnej opozycji. Ja zamierzam współpracować ze wszystkimi radnymi powiatowymi dla dobra swojej gminy. Priorytetem dla mnie jest jej dobro i będę o nią walczył. Panie Grzegorzu przykro jest mi, że kolejny raz pan nie zrozumiał, co przekazałem na sesji. Ja przekazałem, że gmina chce naprawiać drogi i partycypować w kosztach. To nie kto inny, ale ja wniosłem autopoprawkę do budżetu gminy o wniesienie miliona złotych na realizację przebudowy drogi Udanin-Piekary. Proszę nie mówić, że nie chcemy partycypować w kosztach. Chcemy, ale nie zamierzamy w nieskończoność dokładać. Proponuję, żebyście państwo jeszcze raz rozpisali ten przetarg na ten drugi etap - skomentował Płaziuk.

Wójt odniósł się także do przekazanej tabelki z kosztami remontów dróg w ciągu ostatnich lat. Ponad 20 mln złotych zostało przekazanych na inwestycje w jednej z gmin. - Jak wy dzielicie te środki? 21 mln na jedną gminę, czyli ponad połowa środków. Apeluję, żebyście państwo pochylili się nad tymi gminami, które w jakimś stopniu były pomijane przez ten ostatni okres. Jeżeli państwo jesteście nieudolni i nie chcecie robić zgodnie z zamierzeniami tych dróg, to być może gmina Udanin zastanowi się nad tym, żeby te drogi przejmować. Tylko pytanie, po co jest w tym momencie zarząd powiatu, jeżeli nie wykonuje głównych zamierzeń? - zakończył Wojciech Płaziuk.

W tym punkcie radni zagłosowali o zwołanie przerwy. 10 radnych było za.

em

26

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Wójt Płaziuk: gmina Udanin nie zamierza partycypować w kolejnych kosztach

  2019-02-07 14:10:50

  gość: ~Czytajacy

  Z wypowiedzi strasznie widać nieudolność w powiecie

 • 2019-02-07 17:29:28

  gość: ~Czytająca

  Do Pani Rachwalskiej do tego zamieszania proszę nie wzywać BOGA bo czytajac Pani wypowiedź to baaaaaaardzo razi.

 • 2019-02-07 20:15:51

  gość: ~OR

  Panie Wojtku wcale się nie dziwie ze nikt z panem nie chce pracować

 • 2019-02-07 21:55:38

  gość: ~Ważne

  @~OR
  O kim piszesz? O tych co doprowadzili do upadku szpitala? Czy o tych co zadluzyli na 11 mln gminę i dawali sobie nagrody za sukcesy... Ktorych nie ma a gmina jest wielką czarną dziurą. Wystarczy pojechać za granicę gminy to widać jak poprzednicy pracowali. Nawet ta droga którą zrobili do Udanina jest wąska i nierówna. Ot takie to z nich byli fachowcy od propagandy z którymi wszyscy chcieli współpracy bo sie dawali dymac.

 • 2019-02-08 14:37:27

  gość: ~Ja

  @~Ważne
  Zasdłużac to już Wojciech zaczął a tak mówił o tym jak to bez zadłużania można wiele zrobić i co? A swoją drogą to pytanie do wojta czy prawdą jest że przyjmuje pan na umowę zlecenie pomoce dla pracowników którzy nie radzą sobie ze swoimi obowiązkami bo poprzednia pani na tym stanowisku takiej pomocy nie miała i ile to nas podatnikow kosztuje? I jeszcze mała prośba te żałosne zdania typu z inicjatywy wojta ... i dzieki wojtowi .... to chyba pana praca za którą pan bierze nie male pieniądze a miał pan oszczędzać a tu nici

 • 2019-02-08 16:54:10

  gość: ~Konrety

  @~Ja
  Kiedy została podpisana umowa na kolejny kredyt??? Bo jakoś nie przypominam sobie. Nie miała a przez dwa lata to kto tej poprzedniej panie pomagał??? Mało tego żałosne jest ocenianie kogoś po dwóch miesiącach pracy. Dług obecnie wynosi prawie 11 mln a jak wójtowa objęła władzę wynosił 3 mln. Co do zarobków to wystarczy popatrzeć ile zarabiała wójtowa chyba jakieś cztery tyś miesięcznie więcej...

 • 2019-02-08 20:19:07

  gość: ~jasia

  @~Konrety
  No to chyba jesteśmy w czarnej dziurze albo mieszkamy w innych Udaninach bo z tego co czytam to wynika że obecny wójt już zarabia ponad 5 tysi a już szykuje się do podwyżki na ponad 7 tak jak ktoś napisał,,nie oceniajmy po dwóch miesiącach '' ale płaćmy

 • 2019-02-11 11:40:52

  gość: ~mieszkaniec

  @~Konrety ty przyjmując się do nowej pracy dostajesz od razu maksymalne wynagrodzenie? Powinny być widełki z których staruje każdy nowo wybrany wójt/starosta itp. i w miarę upływu lat, kolejnych kadencji to wynagrodzenie jest podnoszone jeżeli są sukcesy. Poprzednia Pani Wójt zaczynała pewnie od zdecydowanie mniejszej pensji niż kończyła. Więc dlaczego nowy Wójt ma zaczynać od maksymalnej możliwej skoro nie ma doświadczenia/wiedzy itp.

 • 2019-02-20 22:34:24

  gość: ~hej

  @~mieszkaniec
  A ty kolego skąd możesz wiedzieć czy ma doświadczenie czy nie...

 • 2019-02-08 16:12:05

  gość: ~Sredzianin

  @~OR
  Nie jestem mieszkańcem gminy Udanin, ale uważam, że gmina zyskała dobrego wójta - widać, że facet się stara i walczy o swoją gimne - taka jest jego rola. Często jestem na terenie gminy Udanin i wiem, że Pan Plaziuk nie wyolbrzymia problemu - drogi w obrębie Udanina są KATASTROFALNE... Okolice Pichorowic, Różany, Goscislawia, droga Michałów - Ujazd (za skrętem)... i można tak wymieniać w nieskończoność. Pan Starosta niech weźmie pod uwagę, że to jego Miękinia w ostatnich latach była wiecznie wspierana, więc wypadałoby w końcu spojrzeć w stronę najmniej rozwiniętego Udanina - naprawdę widać tam zwyczajną biedę, bo naprawdę nie dodaje ta gmina uroku naszemu powiatowi póki co. Ma potencjał za to, więc trzymam kciuki za Plaziuka, aby w końcu doprowadził do rozwoju swojej gminy.

 • 2019-02-08 21:37:59

  gość: ~Ja

  @~Sredzianin
  Adam zajmij się swoją gminą. Gmina Udanin ma w powiecie swoich radnych (3) niech walczą o gminę. Pozdrawiam

 • 2019-02-07 20:20:28

  gość: ~Pawlak

  Ot szarża filmowa...Odyniec, odyniec atakuje, uciekajmy... A to pastowany kaban.

 • 2019-02-07 22:10:07

  gość: ~Ja

  @~Pawlak
  Sam jesteś Pan tym kim kogoś nazywasz...

 • 2019-02-07 21:02:12

  gość: ~to ja

  zarząd dokłada 238 tys do CKA a od wójta który już dołożył 1 milion do inwestycji żądają kolejnych 100 tys zł czyli mniej więcej tyle jaka była "cena koalicji" dla etatowego członka zarządu. i jak mnie wku....a to mówienie o "skromnym budżecie*.

 • 2021-02-19 15:22:15

  gość: ~Klik

  ostatnio dodany post

  @~to ja
  wojt dostal miliony od Pisu z podatkow wszystkich Polakow wiec takze od wszystkich mieszkancow powiatu. Inne gminy nie mialy tak latwo wiec niech sie wykarze teraz

 • 2019-02-08 07:16:17

  gość: ~Michał

  Panie Wójcie lepiej iść do pracy na strefie zarobić swoje jakie by nie były pieniądze 8 godzin dowiozą przywiozą pakiety medyczne wolne soboty i głowa spokojna a jak chcesz być na świeczniku i pokazać że oto ja zrobię to gardło stracisz nabawisz się stresu po nocach nie będziesz spał nie będziesz miał czasu dla siebie, rodziny bo ciągle będą Cię rozliczać za to co zrobiłeś ,nie zrobiłeś co masz zrobić id aż do końca życia będą ci to wypominać twoje wyborcze deklaracje ale życzę sukcesu bycia Wójtem w niełatwych czasach.

 • 2019-02-08 08:44:13

  gość: ~Mieszkaniec

  Niech ktoś mi powie dlaczego Pani radna Małgorzata Rachwalska nie startowala do gminy Udanin to jej teren pytam bo nie wiem

 • 2019-02-08 08:57:02

  gość: ~Marek

  Miała większe ambicie chyba bo z powiatu bliżej do Wrocławia a potem na sejmowe salony do Warszawy tez bym chciał wiedzieć tyle jest potrzeb na terenie Gminy Udanin jak na przykład nie odśnieżony chodnik przed Ośrodkiem Zdrowia dobrze że idą roztopy bo nie daj Boże jakiegoś złamania to odszkodowanie będzie się należeć a Ośrodek Zdrowia należy do Gminy.

 • 2019-02-08 09:42:28

  gość: ~Piotr

  @~Mieszkaniec
  Z tego samego powodu co radny Pierzchalski i Mikła

 • 2019-02-08 09:19:22

  gość: ~tomek

  Do radnej Rachwalskiej nie samym chlebem człowiek żyje Inwestowac należy nie tylko w drogi .To nie jest średniowiecze ze mieszkańcy gminy Udanin nie dojadą do CKA
  To dobra inwestycja dla rozwoju powiatu i naszego społeczeństwa .

 • 2019-02-08 09:41:34

  gość: ~Adam

  @~tomek
  A co pan powie o inwestowaniu w zdrowie mieszkańców? Tak tylko pytam.

 • 2019-02-08 20:27:12

  gość: ~jasio

  @~Adam
  A czym się pan przejmuje przecież wójt i doktor bardzo się popierali ma być rehabilitacja i szpital lub coś w tym stylu może za 50 lat

 • 2021-02-19 10:59:53

  gość: ~Wójt

  @~jasio
  I co Jasio? Będzie rehabilitacja i ośrodek zdrowia...

 • 2019-02-08 09:23:51

  gość: ~molia

  Szkoda że mamy tak ograniczonych radnych Czepiają się CKA Widocznie im rozwój intelektualny to całkowicie obce pojęcie Sami są ograniczenie to nie znaczy że mieszkańcy też

 • 2019-02-08 18:01:48

  gość: ~Ograniczony

  @~molia
  Rozwój to wystarczył by zrobić salę gimnastyczną dla szkół i tyle. A jak się dokłada co rok do muzeum jednego eksponatu to niech się nie udaje wizjonera.

 • 2019-02-10 20:45:53

  gość: ~Brak słów

  Czy to jest oryginalne streszczenie tego co mówili samorządowcy?
  Jeśli tak, to sposób wysławiania się świadczy o wszystkim.....

REKLAMA