POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Młodzi zdolni: Jakub Warzych

Jakub Warzych fot.: ES

Biorąc udział w uroczystościach zakończenia roku szkolnego i wręczenia nagród odkryliśmy, że mamy w naszym powiecie bardzo wielu zdolnych uczniów.  

Poprosiliśmy dyrekcje powiatowych placówek o wytypowanie tych naj naj… i dzisiaj rozpoczynamy cykl przybliżający tych wyjątkowych uczniów. Wyjątkowych nie tylko ze względu na oceny, lecz przede wszystkim potencjał i pozytywną energię. Może kogoś zainspirują...

Jako pierwszy Jakub Warzych, uczeń technikum informatycznego w PZSP nr 2 w Środzie Śląskiej, zdobywca stypendium Starosty Powiatu Średzkiego za rok szkolny 2017/2018.

- Do tej pory rekordowa średnia w powiatowych szkołach wynosiła 5,76 i zdobył ją cztery lata temu uczeń tej szkoły, też z technikum informatycznego. Twoja średnia to 5,94! Muszę powiedzieć łał… Proszę, zdradź nam swój sposób na tak wspaniały wynik.

Dużo dobrze rozłożonej pracy. Systematyczność w nauce i znajomość różnych sposobów na poznawanie nowych informacji, niekoniecznie ograniczających się do powtarzalnego czytania tego samego zdania, są nieocenione. Szkoda, że o ile o tym pierwszym nauczyciele często przypominają uczniom, tak o nowych metodach uczenia się rzadko kiedy można usłyszeć w szkole, a jest to wiedza bardzo przydatna. Dla zainteresowanych tematem polecam książkę Radka Kotarskiego „Włam się do mózgu”.

- Czy mimo tak wyrównanych ocen, któryś przedmiot polubiłeś szczególnie?

Bardzo spodobały mi się przedmioty związane z projektowaniem i tworzeniem stron internetowych. Każdy może od podstaw zobaczyć w jaki sposób powstają wszystkie popularne witryny, od stworzenia szkieletu strony, przez zabawę wyglądem, aż po dodawanie interaktywnych elementów, z których może korzystać użytkownik.

W ubiegłym roku szkolnym brałem też udział w projekcie GEEKmistrz, w którym nasze technikum współpracowało z Kołem Naukowym Robotyków „KoNaR” Politechniki Wrocławskiej. Podczas spotkań przygotowywaliśmy projekt i budowaliśmy robota klasy linefollower, dla niewtajemniczonych – robot posiada czujniki wykrywające czarną linię, za którą podąża. Wyniki naszej pracy można było zobaczyć na tegorocznych dniach otwartych.

- Czy myślałeś już co będzie po szkole? Gdzie będzie Jakub Warzych za np. 5 lat?

Sam jeszcze do końca nie zdecydowałem, co chciałbym robić po zakończeniu szkoły. Myślę, że w tym momencie skłaniam się ku politechnice wrocławskiej na kierunku związanym z informatyką lub robotyką. Szkoła umożliwia zdobycie doświadczenia zawodowego organizując praktyki i płatne staże w firmach związanych z zawodem, które dają szerszy obraz tego w jak wielu kierunkach informatyk może się dokształcać i wykorzystać swoje umiejętności. A przy okazji pomagają w podjęciu decyzji, co mógłbym robić za 5 lat.

- Kuba, a może Twój sukces tkwi w skutecznym relaksie? Sport, książka, kino…?

Uważam, że relaks jest ważny, niezależnie od jego formy. Uczenie się przez długi czas bez odpoczynku może spowodować poczucie monotonii, które będzie skutecznie przeszkadzało w zapamiętywaniu informacji.

Jeśli chodzi o mnie to ponad rok temu postanowiłem wrócić do czytania i muszę przyznać, że książki są świetnym sposobem na odprężenie się. Poza tym seriale, gry komputerowe czy spotkanie ze znajomymi także okazują się pomocne.

- Czy będziesz swoją szkołę polecał młodszym i niezdecydowanym co do wyboru szkoły, kolegom?

Oczywiście... Trudno znaleźć drugą szkołę z tak przyjaznym nastawieniem do ucznia. Nauczyciele przedmiotów zawodowych, jak i ogólnych, naprawdę wspierają nas w dążeniu do celu i pomagają w ciągłym rozwijaniu się. Mam świadomość, że naszej szkole często przypina się łatki - niekoniecznie pozytywne, jednak mimo wszystko uważam, że warto dołączyć do nas i przekonać się na własnej skórze czy mają one jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości. Moim zdaniem nie mają...

- Dziękuję za rozmowę i trzymam kciuki za Twoje plany. 

Rozmawiała: Ewa Sikora

8

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Młodzi zdolni: Jakub Warzych

  2019-07-05 14:42:25

  gość: ~Ola

  Brawo Kuba!

 • 2019-07-05 14:49:19

  gość: ~Ela

  to chyba będzie rekord nie do pobicia :) Gratulacje!!!

 • 2019-07-06 13:43:05

  gość: ~Benia

  Brawo Kuba. Mam wnuka Kubę jak będzie taki mądry jak Ty będę najszczesliwsza babcia na świecie. Jesteś super gościu.

 • 2019-07-06 18:35:46

  gość: ~Jasiek

  Ta szkoła to sredzki rolnik?

 • 2019-07-06 19:13:34

  gość: ~Benia

  @~Jasiek
  A jakie to ma znaczenie jaka szkoła. Ważne ze chłopak mega rozsądny mądry i nawet go nie znam ale cieszę się ze są tacy młodzi ludzie.

 • 2019-07-07 20:59:00

  gość: ~Basiek

  Jestem już dawną absolwentką tej szkoły, zawsze będę dobrze wspominać wszytko mi się w życiu przydało ,pozdrawiam sredecznie pierwszy rocznik , który zaczynał technikum żywienia wspaniała klasa

 • 2019-08-14 20:47:13

  gość: ~Magdalena

  Informatyka to czysta matematyka.Dlatego studenci matematyki naszego uniwersytetu są najlepszymi informatykami w Polsce.

 • 2019-08-14 20:51:01

  gość: ~Magdalena

  ostatnio dodany post

  Informatyka to czysta matematyka.Dlatego studenci matematyki naszego uniwersytetu są najlepszymi informatykami w Polsce.

REKLAMA