POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W każdej gminie żłobek. A nawet dwa. Jak dobrze pójdzie - to trzy

Budowa żłobka w Malczycach fot.: Gmina Malczyce

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W 2016 roku do użytku został oddany zaprojektowany dwa lata wcześniej żłobek publiczny w Środzie Śląskiej. Pierwszy taki w powiecie. Na szczęście: nie ostatni.

Jak informuje Jaromir Stawirej - kierownik wydziału promocji i rozwoju gminy w średzkim magistracie - w najbliższym czasie nie jest przewidziana żadna inwestycja związana z budową nowego obiektu na terenie gminy. - Póki co uruchomiliśmy dodatkowe oddziały w istniejącym już budynku - komentuje.

Tymczasem w gminie Malczyce powstaje żłobek "Szczęśliwe Misie", w którym miejsce znajdzie 30 dzieci w wieku 1-3. Zadanie zostanie ukończone w październiku tego roku. Rozstrzygnięto już nawet konkurs na stanowisko dyrektora placówki. Została nim Grażyna Jędrzejewska-Choma z Malczyc. - Teraz rozpocznie się nabór na kolejne stanowiska przez nią koordynowany. Placówkę uruchomimy 1 grudnia - informuje wójt Piotr Frankowski. 

Również w tym roku ma zakończyć się budowa żłobka "Wesołe Skrzaty" w Kostomłotach. Obiekt powstaje w sąsiedztwie szkoły podstawowej. Przewidziano w nim miejsce dla 60 dzieci.  

Jesteśmy zobligowani do ukończenia inwestycji jeszcze w tym roku, natomiast dzieci najpóźniej będziemy przyjmować pod koniec marca przyszłego roku. Oprócz tego staramy się o środki na dwuletnie prowadzenie żłobka. Mówimy o kwocie 3,5 mln na doposażenie i funkcjonowanie obiektu - informuje wójt gminy Janina Gawlik. 

W gminie Miękinia mówi się nie o jednym, a o trzech żłobkach publicznych, w trzech różnych lokalizacjach. - Podjęliśmy starania o pozyskanie środków unijnych na budowę 3-oddziałowego żłobka w Miękini przy ul. Willowej. Budynek zaprojektowano o podwyższonych parametrach efektywności energetycznej z zastosowaniem pompy ciepła i fotowoltaiki - informuje Justyna Hamkało z urzędu gminy. W tym przypadku samorząd czeka na rozstrzygnięcie konkursu grantowego. Jeśli wynik będzie pozytywny, wówczas realizacja inwestycji rozpocznie się w przyszłym roku.

- W kolejnych latach planowane jest rozpoczęcie budowy żłobka w Wilkszynie. Wiele zależy od możliwości pozyskania środków zewnętrznych. Gmina posiada już dokumentację projektową - dodaje urzędniczka. To nie wszystko. Z otrzymanych informacji wynika, że trwa procedura związana z przejęciem gruntów od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Tym razem mowa o działkach w Lutyni, gdzie również przewidziano budowę placówki dedykowanej najmłodszym mieszkańcom gminy.

O tym, że w planach gminy Udanin jest stworzenie żłobka, mieszkańcy mogli dowiedzieć się choćby z filmu podsumowującego pierwsze miesiące kadencji wybranych w ubiegłym roku władz.  

Wcześniej urzędnicy przeprowadzili wśród mieszkańców ankietę. Jej wyniki wskazały jednoznacznie, że na terenie gminy powinien powstać tego typu obiekt. 

- Mamy dwie koncepcje. Bardziej realna zakłada przeniesienie części dzieci z przedszkola z Ujazdu Górnego do szkoły w Udaninie i w to miejsce utworzenie żłobka na 20 maluchów. Druga, to budowa nowego obiektu, przy czym na tę chwilę nie mamy takiej działki w Udaninie, bo tu zrealizowana byłaby inwestycja. Pytanie też, czy jest taka potrzeba w chwili, gdy na terenie gminy mamy pomieszczenia, które można na ten cel zaadoptować i otrzymać dofinansowanie - komentuje Wojciech Płaziuk, wójt gminy. Ostateczne decyzje w tym zakresie zostaną podjęte jeszcze w tym miesiącu.

emka

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W każdej gminie żłobek. A nawet dwa. Jak dobrze pójdzie - to trzy

  2019-09-03 10:30:04

  gość: ~miekinmia

  brawo wójcie swietna wiadomosc czekamy na złobek

 • 2019-09-04 09:38:47

  gość: ~gość

  Konkurs na dyrektora żłobka w Malczycach był tajny?? Dlaczego nie podano go do opinii publicznej.CBA chyba po drodze z oczyszczalni tu zawadzi.

 • 2019-09-08 17:52:21

  gość: ~Mamadwa

  ostatnio dodany post

  A co ze szkołą w Środzie Śląskiej??? Kiedy ruszy budowa. Ciasnota i nauka w dwóch budynkach. Horror.

REKLAMA