POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Prace nad budową żłobka w Malczycach zakończone

Żłobek w Malczycach fot.: Gmina Malczyce

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Dobiegły końca prace budowlane przy pierwszym publicznym żłobku na terenie gminy Malczyce.

W budynku 2-oddziałowej placówki z 30 miejscami opieki dla dzieci w wieku od 1-3 lat, o powierzchni użytkowej 224,47 m² mieszczą się dwie sale dla dzieci z łazienkami, szatnia, toaleta dla personelu oraz toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, pokój socjalny, szatnia dla personelu, gabinet dyrektora, kuchnia, zmywalnia, pomieszczenia na bieliznę czy wózkarnia. Wraz z budową żłobka przez obiektem przygotowano nawierzchnię utwardzoną z kostki betonowej, parking z miejscami postojowymi a także taras i miejsce dla urządzeń rekreacyjnych o nawierzchni elastycznej z płyt poliuretanowych, zwiększające bezpieczeństwo dzieci. W ramach inwestycji wykonano również zewnętrzną instalację kanalizacji deszczowej oraz sanitarnej, wybudowano przyłącze wodociągowe oraz przyłącze elektro-energetyczne. Nowy obiekt został wyposażony w nowoczesną pompę ciepła. 

Dodatkowo podjęto decyzję, aby zapewnić bezpieczną drogę pieszych do obiektu żłobka oraz znajdującego się w niedalekiej odległości przedszkola publicznego wybudowany został nowy chodnik - informują pracownicy urzędu gminy w Malczycach.

Inwestycja współfinansowana jest ze środków rządowego Programu Maluch + 2019.

Na etapie planowania inwestycji budowy żłobka w Malczycach pojawiła się możliwość pozyskania dodatkowego dofinansowania ze środków unijnych na funkcjonowanie placówki.  Gmina Malczyce skorzystała z tej szansy realizując obecnie projekt pn. „Stworzenie i zapewnienie funkcjonowania żłobka „Szczęśliwe Misie” w gminie Malczyce”. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu wyposażono żłobek m.in. w meble, leżaczki, pościel, książeczki, projektor, krzesełka do karmienia, klocki, zabawki, materiały plastyczne, basen z piłkami, sprzęt AGD. Dofinansowanie pokrywa również koszt wynagrodzeń personelu oraz pobyt i wyżywienie 16 dzieci, których rodzice sprawujący opiekę nad dziećmi do lat 3 chcą powrócić na rynek pracy po urlopach macierzyńskich, rodzicielskich lub wychowawczych a także dzieci, osób, które pozostają bez zatrudnienia. To właśnie grupa dzieci tych rodziców objęta projektem zwolniona jest z jakichkolwiek opłat.

Pozostała część miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 czyli 14 miejsc, przeznaczona jest dla dzieci z terenu gminy Malczyce, które obwiązywały będą kryteria przyjęte w uchwalonym statucie żłobka, takie jak kontynuacja opieki po dotychczasowych gminnych formach opieki np. klubie dziecięcym, wielodzietność rodziny czy niepełnosprawność dziecka. Rekrutacja dzieci zaplanowana jest od 16 do 27 grudnia 2019 r., a uroczyste otwarcie żłobka odbędzie się w styczniu 2020.

Dzięki realizacji unijnego projektu osoby pracujące (zwłaszcza kobiety) będą mogły wrócić na rynek pracy i rozwijać swoje życie zawodowe, a osoby pozostające bez zatrudnienia i sprawujące opiekę nad dziećmi będą miały możliwość zająć się poszukiwaniem pracy w celu polepszenia sytuacji finansowej w rodzinie. Ponadto zwiększenie liczby i jakości miejsc instytucjonalnej opieki nad najmłodszymi dziećmi sprzyja podejmowaniu aktywności zawodowej przez rodziców. Jest to istotne również w skali makroekonomicznej z uwagi na perspektywę narastania w przyszłych latach deficytu osób w wieku produkcyjnym.

- Nowo powstały żłobek został przygotowany na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Dowodzi temu zarówno estetyka, jak i funkcjonalność obiektu. Dzięki tej inwestycji więcej rodziców będzie mogło wrócić do pracy, nie martwiąc się o swoje pociechy. Bardzo się cieszę, że my, jako samorząd możemy pomóc mieszkańcom naszej gminy w aktywizacji zawodowej – mówi wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

mpr

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA