POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

13 artystów zaprezentowało swoje talenty w kalendarzu

Kalendarz 2020 fot.: mpr

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Do udanych należy zaliczyć kalendarz powiatowy na 2020 rok. Jest ładny, ciekawy graficznie i najważniejsze… promuje lokalnych artystów.

Kalendarz ma tytuł „Talenty z sąsiedztwa - sztuka i rękodzieło” i powstał we współpracy trzech podmiotów: Starostwa Powiatowego, Muzeum Regionalnego oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Średzkiej.

Jego pomysł narodził się dość spontanicznie. – Pani Magda Bogucka wspomniała o planowej na styczeń wstawie lokalnych artystów, my szukaliśmy tematu przewodniego do kalendarza i tak połączyliśmy to – mówią pracownicy wydziału promocji i rozwoju średzkiego starostwa. – Bardzo nam zależy, aby nasze kalendarze były ciekawe, bo jest to materiał promocyjny, który służy i zdobi pomieszczenia przez cały rok. Tegoroczny promuje nasz samorząd oraz lokalnych artystów i według nas to bardzo dobre połączenie – dodają.  

Kolejnym krokiem było ogłoszenie o poszukiwaniu talentów oraz prośba do gmin o wytypowanie takich osób. Do współpracy udało się zaprosić 13 osób. To mieszkańcy całego powiatu m.in. Malczyc, Zakrzowa, Siemichowa, Środy Śląskiej, z takimi talentami jak: malarstwo, ceramika, kowalstwo, bibułkarstwo, fotografia.

Na okładce kalendarza znajdziemy pracę Marii Bednarskiej, emerytowanej nauczycielki. Obraz jest sielankowy, a wino nawiązuje do winiarskich tradycji naszego regionu. Styczniowa karta to bajkowe rysunki Joanny Gąsiorowskiej. W lutym będziemy mogli podziwiać ręcznie kute lampy Marka Horowskiego, metaloplastyka z Bogdanowa.

Pod każdą pracą znajdziemy kilka słów o jego autorze. Piotr Batog zajmujący się m.in. rekonstrukcją uzbrojenia tak napisał o sobie: Mieszczuch z urodzenia (Środa Śląska), wieśniak z wyboru (Zakrzów). Pasjonat historii i rzemiosł dawnych. Motto: tu i teraz, tym co masz, najlepiej jak umiesz... a najlepiej z niczego :). Twórczyni wspaniałych naczyń Agata Marcinkowska przedstawiła się tak: W ceramice zakochałam się od pierwszego dotknięcia i ta miłość trwa już ponad połowę mojego życia. Pasji tworzenia poświęciłam specjalistyczną edukację z trzema stopniami edukacji akademickiej włącznie. Daleko mi jednak do tytułów naukowych. Siebie nazywam garncarzem.

Więcej prac twórców z kalendarza będziemy mogli obejrzeć na organizowanej przez muzeum wystawie.  

Osoby zainteresowane nabyciem kalendarza odsyłamy do muzeum.

Autorzy prac: Maria Bednarska, Joanna Gąsiorowska, Marek Horowski, Piotr Duma, Agata Marcinkowska, Katarzyna Lipińska, Urszula Marszałek, Dajana Czymbor, Tereza Borowska, Olga Saganowska, Edyta Budziszyn – Rogowska, Piotr Batog, Ryszard Żłobiński

emka

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • 13 artystów zaprezentowało swoje talenty w kalendarzu

    2020-01-22 10:11:51

    gość: ~z Malczyc

    ostatnio dodany post

    A w Malczycach cenzor działa???

REKLAMA