POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Zespół ludowy Kostomłocianie dba o nasze dziedzictwo

Kapela Kostomłocianie fot.: mpr

Pierwsze miesiące tego roku będą pracowite dla kapeli Kostomłocianie, a to za sprawą projektu „Poznajemy i zachowujemy nasze dziedzictwo - Folkowo dla Mieszkańców”.

Autorem i realizatorem projektu jest Stowarzyszenie „Nasze Piotrowice”, które pozyskało środki z konkursu grantowego LGD Szlakiem Granitu. Projekt zakłada wiele działań realizowanych na rzecz i we współpracy z kapelą ludową Kostomłocianie.

Aby zintegrować mieszkańców i promować kulturę ludową organizowane są Spotkania z Muzyką oraz warsztaty muzyczne. W styczniu spotkanie takie odbyło w Siemidrożycach, a 1 lutego odbędzie w Piersnie. Inne miejscowości również będę brane pod uwagę, jeśli wyrażą zainteresowanie taką formułą spotkań.

Zadanie, które bardzo cieszy członków kapeli to nagranie płyty. Będzie to ich pierwsza płyta. Próby już się rozpoczęły i odbywają się w domu kultury. – Płyta w całości będzie poświęcona muzyce ludowej, która jest nasza pasją. Znajdzie się na niej 26 utworów m.in. Furman, Haniś moja Haniś, Lipka Zielona, Jo was Chłopcy i oczywiście, nasza sztandarowa piosenka, W sobotę od rana – mówi Krzysztof Seredyńki, kierownik zespołu – Korzystając z okazji chciałbym podziękować Stowarzyszeniu „Nasze Piotrowice" za zdobycie dla nas grantu. Dzięki niemu możemy jeszcze bardziej promować kulturę ludową na Dolnym Śląsku. Chciałbym też zaprosić panie, aby dołączyły do naszej kapeli i razem będziemy cieszyć się z naszego dziedzictwa – dodaje. Nowa płyta pojawi się w marcu, a wraz z nią nowe stroje, zakupione również w ramach projektu.

Tworząc ten projekt chcieliśmy zaktywizować mieszkańców do czynnego uprawiania folkloru i krzewienia kultury ludowej, a także promować lokalne działania folklorystyczne wykorzystując potencjał osobowy członków kapeli Kostomłocianie. Obserwując realizację zdań projektowych jesteśmy przekonani, że da on wiele dobrego naszej społeczności – mówi Beata Mamczarz, koordynator projektu.

Koszt realizacji w/w zadań to 26 524 zł. Termin zakończenia: kwiecień.

 

Projekt „Poznajemy i zachowujemy nasze dziedzictwo - Folkowo dla Mieszkańców” realizowany jest w ramach: Europejskiego Fundusz Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich "Europa inwestująca w obszary wiejskie", Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Sfinansowano w ramach poddziałania: "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego LGD Szlakiem Granitu.

eska

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Zespół ludowy Kostomłocianie dba o nasze dziedzictwo

    2020-01-24 22:45:32

    gość: ~janusz

    ostatnio dodany post

    Elektryczny bas w kapeli ludowej?

REKLAMA