POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Nowe połączenia sprawdzają się. Pasażerowie zadowoleni

Powiatowa komunikacja funkcjonuje już miesiąc fot.: Powiat Średzki

Władze powiatu podsumowały pierwszy miesiąc funkcjonowania powiatowej komunikacji. – Widać wzrost zainteresowania nowymi liniami – mówi Grzegorz Pierzchalski.  

Przypomnimy. Powiat w partnerstwie z gminami złożył wniosek do rządowego Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Wiosek przeszedł pozytywna weryfikację i otrzymał dotację w wysokości 345 tys. zł. 30 grudnia podpisano umowy z przewoźnikami, a 1 stycznia nowe połączenia stały się faktem. Jest ich pięć:
- P1 Środa Śląska - Miękinia - Środa Śląska (długość linii 44 km, liczba przystanków - 26)
- P2 Damianowo - Ujazd Górny - Środa Śląska (76 km, 26 przystanków)
- P3 Lusina - Łagiewniki Średzkie - Środa Śląska (82 km, 28 przystanków)
- P4 Chełm - Malczyce - Środa Śląska (38,6 km, 20 przystanków)
- P5 Wichrów - Kostomłoty - Środa Śląska (56,4 km, 38 przystanków).

– Analizując styczeń, możemy zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania nowo powstałymi liniami. Najbardziej widoczny jest on na linii P2. Chętnych jest tam tak dużo, że przewoźnik podstawia dwa busy w jednym czasie. Dużym zainteresowaniem cieszy się też linia P5. Na pozostałych również widzimy sukcesywny wzrost, co nas bardzo cieszy – mówi Grzegorz Pierzchalski, etatowy członek zarządu powiatu odpowiedzialny za drogi.

A co na to przewoźnicy? – Przez wiele lat mieszkańcy wiosek nie mieli transportu publicznego i zapomnieli o tej formie komunikacji. To spowodowało, że wzrost zainteresowania komunikacją publiczną będzie stopniowy. Niemniej już jest zauważalny. Starsi mieszkańcy chcą się przemieszczać bez angażowania bliskich oraz znajomych z samochodami i ten projekt daje im taką możliwość – mówi Szymon Kruk, właściciel firmy obsługującej linię P1.

Z połączeń zadowoleni są również pasażerowie. Rozkład jazdy został tak ustalony, aby wiele osób zdążało do pracy, na najbardziej popularne godziny, a uczniowie do szkół. Władzom Powiatu bardzo zależy, aby dojazd do powiatowych szkół był dobry i stał się jednym z argumentów za wyborem średzkich placówek.

Jeśli zainteresowanie przewozami będzie dalej wzrastało to, nie wykluczamy, że powiększymy siatkę powiatowego transportu zbiorowego. Oczywiście w porozumieniu z przewoźnikami i gminami – podsumowuje Grzegorz Pierzchalski. Również Szymon Kruk chciałby, aby ta sieć się rozwijała. 

eska

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Nowe połączenia sprawdzają się. Pasażerowie zadowoleni

  2020-02-05 11:27:22

  gość: ~Pasazer

  No kur... Nie wierzę. Co tu jest napisane. W grudniu miałem ponad 10bautobusow dziennie teraz mam 4 i to jest polepszenie?

 • 2020-02-09 17:00:05

  gość: ~no name

  @~Pasazer
  Buraki wozi sie ciężarówkami

 • 2020-02-10 14:24:31

  gość: ~mieszkanka powiatu

  ostatnio dodany post

  p.Pierzchalski-może należałoby zastanowić się nad komunikacją mieszkańców powiatu do Wrocławia, bo np.mieszkańcy z Gminy Kostomłoty- nie mają żadnego połączenia bezpośrednio do Wrocławia, a większość pracuje i uczy się we Wrocławiu

REKLAMA