POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Trudny czas dla wszystkich służb

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Zagrożenie koronawirusem postawiło w stan gotowości nie tylko służby sanitarne, ale również służby mundurowe. W całym kraju, więc również naszym powiecie.

Nowa sytuacji spowodowała zmianę organizacji pracy w jednostkach policji, straży pożarnej oraz stażach miejskich i gminnych.

Średzcy policjanci realizują wszystkie swoje zadania i ustawowe obowiązki, oczywiście z jednoczesnym zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa i stosując się do zaleceń służb sanitarnych. Podejmują więc interwencje, zatrzymują sprawców przestępstw, eliminują z ruchu nietrzeźwych kierujących, a także udzielają niezbędnej pomocy osobom potrzebującym. 

Zgodnie z nałożonymi na policję obowiązkami, średzcy funkcjonariusze sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do zaleceń i przebywają w swoim miejscu zamieszkania. Jednocześnie monitorują, czy osoby te nie potrzebują pomocy. Zgodnie z przyjętymi wytycznymi nie organizujemy spotkań ze społecznością lokalną. Wstrzymaliśmy przyjmowanie dokumentów aplikacyjnych oraz kandydatów do służby w policji, a także skarg i wniosków od mieszkańców – informuje Marta Stefanowska, oficer prasowy KPP w Środzie Śląskiej.

W celu zapewnienia możliwie najwyższych standardów bezpieczeństwa w średzkiej jednostce wyznaczono miejsce do przyjmowania petentów w związku z realizacją niezbędnych czynności służbowych, a samych policjantów wyposażono w środki ochrony osobistej.

Komenda Powiatowa PSP w Środzie Śląskiej oraz pozostałe jednostki ochrony przeciwpożarowej z naszego powiatu w chwili obecnej nie są zaangażowane w bezpośrednie działania związanez wirusem i realizują swoje podstawowe zadania zgodnie z wpływającymi zgłoszeniami. Podczas nich muszą jednak przestrzegać określonych zasad sanitarnych, szczególnie w zakresie udzielania pierwszej pomocy wobec osób zakażonych lub z podejrzeniem zakażenia. Ponadto średzka komenda wstrzymała kontrole przestrzegania przepisów przeciwpożarowych oraz ograniczyła czynności odbiorowe wynikające z ustawy Prawo budwalane oraz ustawy o odpadach. 

Opracowaliśmy procedury mające na celu zapewnienia doraźnego zabezpieczenia operacyjnego powiatu średzkiego w przypadku zakażenia lub podejrzenia zakażenia wśród strażaków lub osób z którymi mieli kontakt. W sposób ciągły informujemy strażaków OSP oraz  urzędy gmin o standardach bezpieczeństwa podczas akcji  ratowniczo-gaśniczych – informuje zastępca komendanta powiatowego Tomasz Imielski.

Straż Miejska w Środzie Śląskiej stara się udzielać wsparcia mieszkańcom i zapewnia, nie ma mowy o żadnym ograniczeniu działania czy zmniejszeniu intensywności pracy. – Realizujemy wszystkie zgłoszenia mieszkańców nie wprowadzając ograniczeń. Dodatkowo kontrolujemy miejsca spotkań młodzieży i wyjaśniamy, że takie zachowania są niewłaściwe. Chciałbym tu zaapelować do rodziców, aby starali się utrzymywać nadzór rodzicielski i wzmacniali poczucie odpowiedzialności wśród swoich dzieci, tak byśmy wszyscy bezpiecznie przeszli ten czas zagrożenia epidemicznego – mówi Ryszard Czerwiec, komendant średzkiej straży.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo strażników są oni wyposażeni w środki ochrony osobistej oraz środki do dezynfekcji. Dodatkowo przed każdą służbą są instruowani o konieczności zachowania niezbędnych środków ostrożności.

Straż Gminna w Miękini również musiała przeorganizować swoją pracę. Strażnicy gminni, podobniej jak miejscy, zwracają teraz szczególną uwagę na duże skupiska ludzi, zwłaszcza młodzieży i pouczają ich o konsekwencjach takich spotkań oraz zaleceniach Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Mimo, że do niezbędnego minimum ograniczają teraz interwencje osobiste to sytuacje zagrożenia zdrowia i życia oraz naruszenia spokoju i porządku publicznego nadal są taktowne bardzo poważne. – Nowym i ważnym zadaniem, zleconym przez wojewodę, jest teraz kontrola osób, na które sanepid nałożył kwarantannę – podsumowuje Gustaw Dobosz, komendant straży gminnej.

Wszystkie służby wprowadziły czasowe ograniczeniach w obsłudze interesantów i zalecają kontakt za pośrednictwem telefonów, poczty elektronicznej lub pisemnie. Policja udostępniła aplikację mobilną na telefony "Moja Komenda" i uruchomiła portal e-usługi.
Przypominamy, że wszystkie ważne dla mieszkańców komunikaty publikowane są na stronach internetowych komend.

 

eska

11

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Trudny czas dla wszystkich służb

  2020-03-20 08:57:45

  gość: ~ojej

  oprócz tych wyzej jest mnostwo innych które sa w gotowosci i na tzw posterunku nie tylko policja czy straz wiec jask piszecie to o wszystkich

 • 2020-03-20 10:37:18

  gość: ~Gerry

  Poczekajmy....już niedługo będziecie narzekać na pogotowie.Kwestia czasu.Teraz jesteście wszyscy "osrani"to brawa bijecie pogotowiu...poczekajmy

 • 2020-03-20 14:59:05

  gość: ~Wrocislawice

  A na innym portalu ludzie piszą ze we Wrocisławicach ci którzy powinni byc na kwarantannie codziennie wedruja po wsi a słuzby nic z tym nie robią. To jaka to prawda? gdzie te kary?
  Po drugie moze sie zainteresuja grupami młodziezy, ktora zamiast siedziec w domu lazi po miescie i placach zabaw.

 • 2020-03-21 17:37:17

  gość: ~Małgośka

  A tu wogóle jest jakas Straz Wiejska? bo te bohaterki w dzien umieja dziadkom mandaty pisać a wieczorami nikogo nie widac dawniej mozna było spotkać kilka patroli dziennie a teraz pociotki autami sie wożą dupska rosną.

 • 2020-03-21 18:58:54

  gość: ~Kkk

  Nawet nie wiedziałem, że w Środzie Śląskiej zlikwidowali pogotowie ratunkowe. Czy dziennikarz bał się wejść na teren pogotowia z powodu koronowirusa ;-)

 • 2020-03-21 20:52:29

  gość: ~ABC

  Szacun dla Straży Pożarnej

 • 2020-03-22 12:42:19

  gość: ~Aldo

  Łatwo być bohaterami na odległość, a co z pracownikami komunalnymi, zbierajacymi odpady z naszych domów, zapewniającym dostawę wody i odbiór ścieków. To już nie jest służba? To musi działać i nie przez okno lub telefon....

 • 2020-03-23 15:20:55

  gość: ~Marian

  @~Aldo
  W połódnie karetka stała na ul Wrocławskiej a wychodzili z niego panowie
  w kombinezonach?

 • 2020-03-23 16:48:35

  gość: ~katon

  w takich wlasnie sytuacjach widać jak wazna a niedoceniana jest praca tzw.prostycvh ludzi-ale to celebryctwo i wazniactwo urzędowe pozamykalo sie w szklanych wiezach a zwykli ludzie zostają zawsze sami...dlaczego ci panowie z fbserwis nie maja maseczek czy gumowych rękawic-to skandal panowie wielcy prezesi!!!

 • 2020-03-23 19:11:02

  gość: ~Aldo

  Wyjątkowe wyrazy uznania dla wszystkich osób pracujących w handlu...bez Was byłoby beznadziejnie...Dzięki Wam możemy przetrwać tą zarazę....Jako zwykły mieszkaniec jeszcze raz Wam dziękuję...

 • 2020-03-24 07:44:28

  gość: ~Andre

  ostatnio dodany post

  KIEDY WRESZCIE?
  Zamknięte zostaną place zabaw, boiska, siłownie zewnętrzne - miejsca gromadzenia się ludzi
  Czy ktoś z władz słyszał o nosicielach bezobjawowych?
  Może dyrektor Sanepidu coś podpowie burmistrzowi a może znajdzie się jeden trzeźwo myślący w radzie miasta?
  Władze powiatu też nie bez winy
  Skończcie z wielogodzinnymi naradami, konsultacjami, koncepcjami, słupkami poparcia
  Czas działania nadszedł a właściwie minął już tydzień temu
  BURMISTRZU ZACZNIJ DZIAŁAĆ!!!
  Rolandzie odblokuj komentarze

REKLAMA