POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Budka Nietelefoniczna - nowa atrakcja w mieście

Alternatywna Budka Nietelefoniczna fot.: eska

W piątek przy Centrum Kultury Alternatywnej stanęła Budka Nietelefoniczna. To forma promocji naszego rejonu, a także jego zdolnych mieszkańców.

Starsze pokolenie pamięta budki telefoniczne, które były kiedyś podstawowym narzędziem komunikacji np. z mieszkającą w innym mieście rodziną. Stały w wielu punktach większych miast i bardzo często, aby z niej zadzwonić trzeba było poczekać w kolejce.

Budka Nietelefoniczna to właśnie taka tradycyjna budka, lecz w całkiem nowej aranżacji. Chociaż znajdziemy w niej aparat ze słuchawką i przyciski z numerami  to nie otrzymamy połączenia. Wybierając numer usłyszymy ciekawą historię albo nagranie muzyczne.

Kilka lat temu, kiedy budki telefoniczne znikały z przestrzeni publicznej w kraju, kiedy każdy z nas miał telefon komórkowy, pomyślałem że te budki to taki fajny relikt przeszłości i fajnie byłoby je zachować. Postanowiłem, że pozyskam tyle ile ich się da, żeby je uratować i mogły wrócić w nowej roli na ulice i mogły działać. I tak się stało: przerabiam, rewitalizuje i puszczam w nowej roli w świat. Budka Alternatywna to moje ostanie dzieło, i nie ukrywam bardzo udane i satysfakcjonujące – mówi Maciej Hanusek, twórca projektu Budka Nietelefoniczna. Do tej pory zrealizował on kilkanaście instalacji w różnych miastach Polski. Budka Niepodleglości, Budka Literacka, Ekobudka, Budka Pamięci  – to niektóre z nich.

Budka zmówiona przez powiat dostała nazwę Alternatywna. Z tą myślą stworzono projekt graficzny na budkę (fantastyczne prace Małgorzaty Boguckiej!), a także nagrania do odsłuchania. I tak znajdziemy tam: sześć opowieści, cztery historie z dreszczykiem, pięć nagrań muzycznych, a także przepis na alternatywny rarytas. Ostanie brakujące nagrania będą dodane jeszcze w tym tygodniu. Co ciekawe budka też może sama dzwonić. Co wtedy usłyszymy? Nie zdradzimy. Po prostu trzeba w jej okolicy często spacerować, a wtedy zagadka wyjaśni się.  

Siłą tej instalacji jest bezpośrednie wyjście do ludzi i co ważne - w różnym wieku. Jestem przekonany, że osoby starsze z sentymentem odwiedzą budkę znaną im z czasów młodości. Z kolei młodzież lubi tajemnicze rzeczy i ją powinna przyciągnąć ciekawość. Nasza budka jest takim przewodnikiem – informatorem, a także nową atrakcją turystyczną. To też forma promocji talentów naszych mieszkańców – mówi wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy, który jako pierwszy spotkał się twórcą projektu Budka Nietelefoniczna i zainteresował tematem.

Co istotne, prezentowane nagrania łatwo i szybko można wymienić albo uzupełnić. – To duża szansa dla  lokalnych zespołów i wokalistów, a także pisarzy i poetów. Jesteśmy otwarci na  współpracę z każdym pozytywnym podmiotem, bo przecież CeKA to miejsce, które łączy – dodaje Burdzy.

Budka miała pojawić się w marcu, ale sytuacja w kraju spowodowała zmianę tego terminu. Teraz też zalecane jest rozsądne korzystanie z niej: w maseczce i rękawiczkach. Pracownicy CeKA zapewniają też, że budka będzie często dezynfekowana.

eska

12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Budka Nietelefoniczna - nowa atrakcja w mieście

  2020-05-04 11:50:09

  gość: ~Z powiatu

  co można będzie usłyszeć w budce? Łubu dubu, Łubu dubu, niech nam żyje wicestarosta naszego klubu! Nich zyje nam! To mówiłem JA- Jarząbek! Tak że ten.... ROZMOWA KONTROLOWANA, ROZMOWA KONTROLOWANA!

 • 2020-05-05 06:34:34

  gość: ~telefonistka

  @~Z powiatu
  Oj tam, oj tam. Wejdź do budki, wykręć odpowiedni numer i usłyszysz to, co już wszyscy o tobie wiedzą, a tylko ty żyjesz w nieświadomości.

 • 2020-05-05 20:27:31

  gość: ~Andzej

  @~Z powiatu
  Mozna usłyszeć idz z kotem jarka na spacerek patolu

 • 2020-05-11 17:57:25

  gość: ~Przed powiatem

  ostatnio dodany post

  Postawić przed powiatem codziennie stojący od wczesnych godzin porannych w kolejce do wydziału komunikacji mogliby się może schować przed deszczem? A może umożliwić nagrywanie hymnów pochwalnych za super organizację rejestracji pojazdów?
  Ta sytuacja trwa już ładnych parę lat i nic nie udało się z tym zrobić

 • 2020-05-04 12:33:14

  gość: ~Spoko

  Bardzo oryginalny pomysł. Byłem, słuchałem. Daję dużego lajka :)

 • 2020-05-05 21:15:41

  gość: ~James

  taaaa... i to oto najpilniejszy zakup w czasie wirusa był. A ja pytam co ze szpitalem? Bo coś ucichło. Gdzie to szumne otwarcie??? Radni powiatowi dlaczego nie dopytujecie, gdzie jest szpital?

 • 2020-05-06 06:32:25

  gość: ~Bond

  @~James
  Radni nie pytają, bo wiedzą. Ty nie wiesz, więc zapytaj radnych.

 • 2020-05-06 06:59:22

  gość: ~Jjjjj

  To dla cpakow

 • 2020-05-06 16:28:58

  gość: ~Janina

  @~Jjjjj
  Co za głupota?Kto za to płaci?

 • 2020-05-07 15:26:10

  gość: ~Jacek

  Mogliby zainstalować tam KONIBIJKĘ

 • 2020-05-08 11:33:23

  gość: ~Placek

  @~Jacek
  A co, ręce cię już bolą?

 • 2020-05-10 11:07:21

  gość: ~1 2 3

  Czegoś bardziej chorego w czasie korona wirusa to nie słyszałem. Kto za to zapłacił, się pytam ?

REKLAMA