POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Szkoły średnie poszerzyły swoją ofertę. Nowe kierunki to: automatyk i handlowiec

Powiatowe Zespoły Szkół fot.: eska

Egzaminy ósmoklasisty za około miesiąc, niemniej już powinno się wiedzieć jaką szkołę i kierunek wybrać. W średzkich placówkach pojawiły się dwie nowości.  

W szkole branżowej w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 nowy kierunek to automatyk. Od dwóch lat nie udało się dokonać naboru w zawodzie mechanik precyzyjny i w tym roku ze szkoły wyjdą ostatni absolwenci tego kierunki. Powodem było otwarcie klasy kształcącej w zawodzie mechatronik. Mechatronik zajmuje się wszelkimi urządzeniami, dzięki którym można sterować innymi urządzeniami. Tak więc może zajmować się np. diagnostyką samochodów i maszyn rolniczych, pracować w warsztatach, laboratoriach, serwisach zabawek dziecięcych, sprzętu AGD. 
 
W dobie szybkiego postępu i automatyzacji kierunek automatyk też zapowiada się atrakcyjnie. – Nasza szkoła utrzymuje kontakty z zakładami w LSSE oraz innymi lokalnymi firmami i to oni zgłaszają nam zapotrzebowanie na specjalistów posiadających m.in. wyżej wymienione kompetencje. Otwierając nowe kierunki musimy brać pod uwagę możliwości lokalowe, kadrowe i bazę dydaktyczną szkoły. Automatyk łączy oczekiwania pracodawców i nasze możliwości – informuje dyrektor szkoły Jolanta Bilińska.
 
Jakie zadania należą do automatyka? Wymienimy kilka: operacje z zakresu obróbki ręcznej i mechanicznej, posługiwanie się dokumentacją technologiczną, czytanie rysunków i schematów oraz wykonywanie szkiców elementów precyzyjnych i układów automatyki, montowanie elementów i zespołów automatyki przemysłowej, aparatury kontrolno-pomiarowej oraz urządzeń precyzyjnych i obsługiwanie ich. 
 
Handlowiec to nowość w Technikum nr 1 w Powiatowym Zespole Szkół nr 1. Decyzja o stworzeniu tego kierunku wiązała się z prognozą MEN odnośnie zapotrzebowania na zawody na krajowym rynku i w poszczególnych województwach.
Wśród zawodów o umiarkowanym zapotrzebowaniu, na Dolnym Śląsku jest ich 92, znajduje się właśnie technik handlowiec. Technik handlowiec to zawód dający gwarancję zatrudnienia. To menadżer, posiadający umiejętności kierowania przedsiębiorstwem handlowym. To skłoniło nas do otwarcia nowego kierunku – informuje zespół ds. promocji szkoły. 
 
Uczniowie, którzy wybiorą ten kierunek nauczą się m.in. prowadzić i organizować działalność gospodarczą, analizować rynek pod względem oczekiwań klientów, badać możliwości wzrostu firmy na rynku, określać zasady i formy marketingu oraz księgować typowe operacje. 
 
Organem prowadzącym dla szkół średnich jest Powiat i władze powiatu dbają o ten obszar swojej działalności. – Bardzo nam zależy, aby uczniowie wybierali nasze szkoły. Dlatego inwestujemy w te placówki, doposażmy pracownie i organizujemy zajęcia dodatkowe. Kształcenie zawodowe konsultujemy z lokalnymi pracodawcami. Z myślą o uczniach rozwinęliśmy też sieć powiatowej komunikacji, a żeby zmotywować ich do lepszych wyników od wielu lat przyznajemy stypendia naukowe. Teraz powoli przygotowujemy się do termomodernizacji naszych placówek– wylicza wicestarosta Sebastian Burdzy. 
 
– Jestem przekonany, że w naszych szkołach uczniowie czują się dobrze, a w takich warunkach osiąga się najlepsze wyniki – dodaje Burdzy. 
 
 

eska

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA