POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W centrum Malczyc stanęła figura św. Jana Pawła II

Pomnik Św. Jana Pawła II fot.: eska

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Dzisiaj cała Polska świętuje 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Z tej okazji, w centrum Malczyc stanęła figura naszego papieża.

Pomnik stanął przy skrzyżowaniu ulicy 1-go Maja i Mazurowickiej, w sąsiedztwie obelisku, ufundowanego w 1980 roku w hołdzie walczącym z hitlerowskim najeźdzcą. Zanim to się stało skwer przeszedł gruntowna przebudowę. Wykonano nową ścieżkę z płyt betonowych i kostki brukowej, pojawiły się nowe nasadzenia. Miejsce to bardzo zmieniło się pod względem wizualnym i estetycznym.

Figura pojawiła się w Malczycach już w ubiegłym tygodniu. Dzisiaj, w rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, uroczyście ją poświęcono. Dokonali tego proboszczowie malczyckich parafii: ks. prałat Bolesława Sylwestrzaka i ks. mitrat Michał Szlaga. W związku z trwająca pandemią obchody nie miały szerszego zasięgu. Wzięli w nich udział przedstawiciele mieszkańców, duchowni dekanatu, władze gminy, a także starosta powiatu.

Dziękuję Państwu za przybycie i udział w tym ważnym wydarzeniu. Ważnym dla nas mieszkańców Malczyc, ale też dla wszystkich Polaków. Dzisiaj mija setna rocznica narodzin wielkiego Polaka. To naprawdę szczególny dzień i chcieliśmy uczcić go tym pomnikiem. Figura Jana Pawła II będzie nam przypominała o jego naukach, zasługach, autorytecie jakim cieszył się w całym świecie i po prostu jego… dobrym sercu. Liczymy, że zawsze będzie spoglądał z życzliwością na naszą Gminę – posumował obchody wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.

Warto przypomnieć, że pomysł postawienia figury pojawił się w połowie 2019 roku, podczas spotkania biskupa Edwarda Janiaka z wójtem Malczyc. Pomysł ten spotkał się z akceptacją radnych gminy, którzy we wrześniu 2019 roku przyjęli uchwałę w sprawie postawienia pomnika św. Jana Pawła II w Malczycach ze wskazaniem miejsca jego usytuowania.

W konkursie na opracowanie koncepcji rewitalizacji terenu przy skrzyżowaniu ulic 1-go Maja i Mazurowickiej zgłoszono cztery projekty. Najlepszy z nich zrealizowano.

eska

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W centrum Malczyc stanęła figura św. Jana Pawła II

  2020-05-19 08:34:27

  gość: ~Basia

  Wiedział, co się święci i chciał sobie pomnik postawić.

 • 2020-05-20 19:01:39

  gość: ~Mariola

  Dlaczego nie było biskupa? Przy świeckich uroczystościach zawsze też są a tu nie?

 • 2020-05-26 16:48:48

  gość: ~Totalna bzdura

  Znowu kłamie nasz gospodarz, bo to pomysł byłego sołtysa Malczyce Adama H, który komentował składane projekty. Obecny gospodarz wybral beznadziejny projekt ronda z Figura w srodku

 • 2020-05-26 22:08:52

  gość: ~on

  ostatnio dodany post

  Znowu Malczyczakom coś nie pasuje. Jak zwykle zarzuty, że: nic po sobie nie zostawił, teraz - ze to nie wypada. Szkoda słów o tej coraz większej dziurze.

REKLAMA