POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

1000 zł na wakacje? Mogłoby je dostać 7 mln Polaków

Wakacje 2020 mogą być jeszcze udane fot.: www.pixabay.com

1000 plus to nowy rządowy program wsparcia branży turystycznej. 1000 zł na wypoczynek miałby dostać każdy pracownik zarabiający mniej niż średnia pensja krajowa.

Bon 1000 plus będzie imienny, dostanie go każdy, kto zarabia poniżej średniej krajowej, nawet jeśli mąż czy żona tej osoby zarabia więcej. Za 1000 zł będzie można wykupić zarówno nocleg, ale też usługi dodatkowe w hotelu, np. spływ kajakowy – mówił w radiu RMF kilka dni temu Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju.  

Szczegóły programu nie są jeszcze znane. Nie powstał jeszcze żaden oficjalny dokument, niemniej wstępne założenia rządu są następujące: 

 • 1000 złotych zostanie wypłacone w formie imiennego bonu lub przedpłaconej karty (nie w gotówce)
 • Wsparcie trafi do osób zarabiających mniej niż 5,2 zł brutto (maksymalnie 3 754 zł netto)
 • Pieniądze będzie można wydać na usługi turystyczne
 • Pieniądze można wydać tylko na wypoczynek w Polsce
 • 1000 złotych na wakacje będzie przysługiwało tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę
 • 1000 złotych nie otrzymają właściciele firm (nawet jednoosobowych)
 • Jeśli w rodzinie kilka osób spełnia powyższe kryteria, wszystkie te osoby otrzymają po 1000 złotych
 • 1000 złotych ma być przyznawane co roku
 • Pracodawca nie ma obowiązku przystąpienia do programu.

Pieniądze  najprawdopodobniej dostaniemy od swojego pracodawcy, a ten 90 procent przelanej pracownikom sumy otrzyma później od rządu. W kolejnych latach udział państwa będzie się zmniejszał.

Na wsparcie, według szacunków rządu, może liczyć około 7 milionów Polaków. Czy to dobra wiadomość? Zapytaliśmy różne strony tego rozwiązania.

Każda inicjatywa wspierająca polskich przedsiębiorców w tym trudnym czasie jest cenna. Na pewno wiele rodzin musiałby zrezygnować z wypoczynku w ramach oszczędności, a z drugiej strony taki wypoczynek i relaks jest im teraz bardzo potrzebny, jako wytchnienie po tych stresujących miesiącach. W tej chwili jest to pewien zarys i brakuje szczegółów. Jeśli jednak będą one interesujące to jako pracodawca jestem gotowy włączyć się w ten projekt – ocenia Przemysław Babiński, właściciel firmy Green Energy z Komornik.

Program ma wspomóc branżę turystyczną, która bardzo mocno ucierpiała przez koronawirusa. Jednak nie każdy hotel na tym skorzysta. – 1000 plus to pomoc dla hoteli w popularnych turystycznie miejscach. Nasz obiekt, też poniósł starty, ale z małym prawdopodobieństwem nasza sytuacja poprawi się w wakacje. My nie zarabiamy na turystach, ale imprezach dla mieszkańców oraz na noclegach dla handlowców i pracowników okolicznych firm – mówi Arkadiusz Olejnik, właściciel hotelu i restauracji Sarai w Środzie Śląskiej.  

Pracownicy zarabiający kwoty pozwalające na skorzystanie ze świadczenia są zadowoleni. – Miałem w planie wakacje z rodziną. Dzięki dodatkowym środkom, będziemy mogli odpoczywać dłużej. Na szczęście kwestia urlopu nie jest problemem, bo mam go dużo, tak więc pomysł bardzo ciekawy – mówi pan Marcin, zatrudniony w administracji samorządowej. Można przypuszczać, że jego zdanie podzieli 7 mln Polaków. 

eska

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • 1000 zł na wakacje? Mogłoby je dostać 7 mln Polaków

  2020-05-20 11:16:12

  gość: ~Maria

  SARS-1 po 9 miesiącach epidemii zmutował tak, że stał się nieszkodliwym patogenem. Jeśli z tym wirusem stanie się tak samo, w połowie czerwca będzie po strachu. I oby tak było, bo ludzie kompletnie ignorują zagrożenie.

 • 2020-05-20 14:41:31

  gość: ~Hahaha

  Kolejny z doopy wziety pomysł.Zrobimy wam dobrze, ale pracodawca miech wam wypłaci kase hahaha
  Pozniej sie okaze, ze kiesa rządowa pusta i pracodawca upierdzieli nas np.na premii, aby odzyskac swoje pieniadze!!! Co wy palicie w tym rządzie?!!!

 • 2020-05-26 06:51:49

  gość: ~judyta

  ostatnio dodany post

  Czy już wiadomo kiedy bendom wypłacane pieniązki?
  i cyz napewno tylko dla pracujących?

REKLAMA