POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Szkoły podstawowe już gotowe na egzamin ósmoklasisty

Zdjęcie ilustracyjne fot.: www.pixabay.com

Pandemia koronawirusa przesunęła egzamin ósmoklasisty o blisko 2 miesiące. Czy szkoły są gotowe na nowe warunki jego organizacji?

Egzaminy pierwotnie miały rozpocząć się 21 kwietnia. Uczniowie wraz z nauczycielami nerwowo czekali na nową datę i poznali ją 24 kwietnia.

Egzamin z języka polski odbędzie się w poniedziałek 16 czerwca. Dzień później matematyka, a w środę język obcy nowożytny. Termin dodatkowy ustalono na: język polski - 7 lipca, matematyka - 8 lipca, język - 9 lipca. Nie zmieniły się czasy trwania egzaminów. Na napisanie egzaminu z języka polskiego uczniowie będą mieli 120 minut. Na matematykę 100 a na język obcy nowożytny - 90 minut. Wyniki egzaminów ósmoklasisty zostaną ogłoszone do 31 lipca

Po poznaniu terminów dyrekcje szkół zajęły się kwestiami jego organizacji. Podobnie jak przy maturach Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Centralną Komisją Egzaminacyjnej oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne mające umożliwić sprawny i bezpieczny przebieg egzaminu. Zapytaliśmy dyrekcje szkół z naszego powiatu czy są gotowe na nowe egzaminy, czy opracowały niezbędne procedury i czy są kwestie, które ich niepokoją.  

W Szkole Podstawowej im. Piastów Śląskich w Pisarzowicach jest  52 uczniów kończących klasę ósmą. Wszyscy w ramach przygotowania do egzaminu zewnętrznego mieli dodatkową  godzinę zajęć edukacyjnych z przedmiotów objętych egzaminem przez cały rok szkolny. Godzina to była utrzymana również podczas edukacji zdalnej. Nauczyciele przygotowywali młodzież na zajęciach dodatkowych i w czasie godzin wynikających z ramowego planu nauczania.
Szkoła do egzaminu jest przygotowana pod względem utrzymania reżimu sanitarnego i przeprowadzi ten egzamin zgodnie z wytycznymi. Uczniowie będą podzieleni na siedem sal egzaminacyjnych, maksymalna liczba uczniów w klasie to dziesięć osób – informuje dyrekcja szkoły. Placówka nie musiała dostosowywać liczebności do nowych wytycznych. – Już od wielu lat preferujemy i stosujemy małe zespoły uczniów w trakcie egzaminu. Składy zespołów nadzorujących też nie ulegną zmianie. Czekamy tylko na egzamin i zdrowych uczniów oraz nauczycieli – dodają pracownicy szkoły.  
 
W Szkole Podstawowej św. Jana Bosko w Karczycach jest jedna klasa ósma, w której uczy się 13 dzieci. – Rozlokowanie takiej liczby uczniów, zgodnie wytycznymi GIS, MEN i CKE nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Zarówno pracownicy szkoły jak i uczniowie oraz ich rodzice zostali poinformowani o zasadach i procedurach obowiązujących podczas przebiegu egzaminu. Dopełnimy wszelkich starań, by zarówno nasi uczniowie jak i nauczyciele czuli się bezpiecznie. Myślę, że egzamin w naszej szkole przebiegnie bez większych problemów – ocenia dyrektor szkoły Anna Pawłowska.
 
36 uczniów przystąpi do egzaminu ósmoklasisty w Szkole Podstawowej im. Skarbów Dolnego Śląska w Malczycach. Młodzież napisze swój test kompetencji w 4 salach, w tym jednej o dużej powierzchni, natomiast część językową w 5 salach. – Przygotowanie bazy materialnej nie stanowiło większej trudności, jednak generuje to koszty, których wcześniej nie planowałam w budżecie na 2020 r. Martwię się także o czynnik ludzki. Kadra pedagogiczna naszej placówki jest w średnim wieku, niektórzy ukończyli 60 lat. Uczniowie, z kolei są spragnieni kontaktów z rówieśnikami. W tej sytuacji priorytetem będzie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom egzaminu oraz składu komisji egzaminacyjnych – mówi Marzena Łaziuk, dyrektor malczyckiej podstawówki.
 
W Gminie Środa Śląska, w czterech szkołach podstawowych, do egzaminu przystapi 197 ósmoklasistów.

eska

REKLAMA


REKLAMA