POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W starostwie rozmawiano o lokalnych przewozach. Wojewoda zwiększył dotację [AKTUALIZACJA]

Już pół roku działa powiatowa komunikacja publiczna fot.: Starostwo Powiatowe w Środzie Śl.

Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Środzie Śląskiej odbyło się spotkanie, na którym podsumowano funkcjonowanie powiatowej komunikacji publicznej.

Spotkanie otworzył Grzegorz Pierzchalski, etatowy członek zarządu powiatu dopowiedziany m.in. za to zadanie. – Spotkaliśmy się dzisiaj, aby podsumować dotychczasową współpracę,  zweryfikować to, co wymaga poprawienia oraz porozmawiać o planach.

Wyniki półrocznej działalności przedstawiła Agnieszka Filar - Zdun, z wydziału mienia i dróg. W okresie pandemii większość przewoźników utrzymała kursy, jednak ich rentowność zmalała. Spowodowane to było zamknięciem szkół i spadkiem sprzedaży biletów miesięcznych, które są głównym źródłem dochodu przewoźników. Aby zniwelować te straty Powiat wystąpił do wojewody dolnośląskiego o dodatkowe środki w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej 2.0, z wyrównaniem od kwietnia.

Na spotkaniu rozmawiano również o planach rozbudowy powiatowej siatki połączeń. Obecni na spotkaniu wójtowie Udanina i Malczyc oraz przedstawiciele gminy Kosomłoty i Miękinia potwierdzili gotowość do dalszej współpracy. – To pierwszy rok powiatowej komunikacji, więc sprawdzamy różne warianty. Składając wniosek na przyszły 2021 rok postaramy się utrzymać wszystkie linie, rozważymy też dodatkowe kursy, biorąc uwagę potrzeby i sugestie mieszkańców – podsumował spotkanie Grzegorz Pierzchalski.

AKTUALIZACJA - 16.07. godz. 15.00
15 lipca władze powiatu otrzymały i podpisały aneks o zwiększenie dofinansowania do powiatowej komunikacji publicznej. Wojewoda Dolnośląski pozytywnie ocenił wniosek Powiatu i podjął decyzje o zwiększeniu tej kwoty z 344 tys. do 812 tys. zł.
 – To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich, przewoźników, organizatorów powiatowej komunikacji i korzystających z niej. Wzrost dotacji o 467 tys. zł. pozwoli naszym przewoźnikom przetrwać trudny okres, który rozpoczął się wraz z pandemią w kwietniu i zrekompensuje poniesione przez nich straty – komentuje Grzegorz Pierzchalski

Montaż finansowy przedsięwzięcia przedstawia się teraz następująco: Powiat - 130 tys. zł, Gmina Miękinia - 21 tys. zł, Gmina Udanin - 24 tys. zł, Gmina Malczyce - 23 tys. zł, Gmina Kostomłoty - 10 tys. zł. Dotacja wojewody – 812 tys. zł.

MPR

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W starostwie rozmawiano o lokalnych przewozach

  2020-07-16 10:14:51

  gość: ~ciekawe

  A Powiat to nie powinien był wystąpić do wojewody o dopłatę już co najmniej w maju? Coś mi się zdaje, że Pan Pierzchalski to przespał. I wyrównania nie będzie.

 • 2020-07-16 22:52:05

  gość: ~Heh

  @~ciekawe
  Zapracowany był, tyle dróg remontuje powiat, że trzeba etat zastępcy zorganizować.

 • 2020-07-21 06:56:55

  gość: ~istotnie

  ostatnio dodany post

  @~ciekawe
  W twoim komentarzu zawarte są dwie fałszywe sugestie. Pierwsza, że zrozumiałeś teść artykułu, druga, że Pan Pierzchalski jest gapa.

REKLAMA