POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Jabłka dwa razy droższe od bananów. Dlaczego?

Cena jabłek zaskakuje fot.: eska

Zaskakujące mogą się wydawać tegoroczne ceny jabłek. Zaczynają się od 5,49 zł za kilogram, a kończą nawet na 9,50 zł.

Najtańsze jabłka w Środzie Śląskiej znaleźliśmy w popularnej sieci. Była to odmiana Jonagold i kosztowały 5,49 zł za kilogram. W innym markecie były po 5,99 zł i cenę tą uznano nawet za promocyjną. W lokalnych budkach, które odwiedziliśmy, ceny wahały się od 6 do 7 zł. W jednym miejscu zostaliśmy zaskoczeni ceną… 9,50 zł. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego polski owoc jest droży niż banan z Ekwadoru (2,99 zł/kg), ananas z Kolumbii lub Kostaryki (2,99 zł/kg) czy też hiszpański melon (6,99 zł/kg)?

Sprzedawcy nie byli zbyt rozmowni, więc zapytaliśmy o to lokalnych sadowników. – Obecny sezon jest bardzo trudny ze względu na warunki pogodowe. Gwałtowne zjawiska atmosferyczne w trakcie sezonu oraz przymrozki, które wystąpiły wiosną przyczyniają się do dużej niepewności naszej produkcji. Jeśli chodzi o finalną cenę jabłek w sklepie to sadownik, taki jak ja, nie ma na nią wpływu. To marże narzucane przez pośredników stanowią lwią część ceny – mówi Maciej Karczewski, właściciel Maciejowego Sadu z Lutyni i zdradza sposób na udane zakupy. – Aby uniknąć stanowczego przepłacania za owoce warto odwiedzić nas w naszym sklepie firmowym, gdzie jakość i cena są najlepsze dla klienta.

Brak zapasów zeszłorocznych jabłek to, zdaniem sadowniczki Anny Szlączki, jedna z przyczyn wzrostu ich cen. – Zeszłoroczna susza  spowodowała dużo mniejsze zbiory i w konsekwencji na wiosnę zabrakło jabłek, a wczesne odmiany dopiero się zaczynają.  Czy ceny się ustabilizują i kiedy? Trudno ocenić, bo wiele zależy od końcowego efektu, ile ton dobrego jabłka zbierzemy w kraju i w jakiej będą one kondycji, czy bez śladów gradu, przymrozków i innych – podkreśla właścicielka 8-hekatrowego sadu Owoce Lutyni.

Jeśli więc aura będzie życzliwa, jest szansa, że ceny jabłek ustabilizują się, a może nawet spadną. Plantatorzy truskawek w tym roku też zakładali trudny sezon i wysokie ceny, a mimo to były dni kiedy kilogram truskawek można było kupić nawet za 7 zł.

eska

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Jabłka dwa razy droższe od bananów. Dlaczego?

  2020-07-31 07:24:28

  gość: ~echo

  Kto ukradł jabłko z drzewa!?

 • 2020-08-02 15:28:57

  gość: ~PSS SPOŁEM

  Dopóki ludzie będą w tych cenach kupowali dotąd ceny będą windowane

 • 2020-08-03 10:32:41

  gość: ~Nareszcie

  ostatnio dodany post

  Łukasz Szumowski powiedział,że w tym tygodniu w sklepach zostaną przeprowadzone kontrole wykonywane przez policję i służby sanitarne.

REKLAMA