POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Potrójna uroczystość w Konarach już we wrześniu

Spotkanie z pisarzem i historykiem fot.: mpr

Konary należą do aktywnych sołectw. Właśnie rozpoczęli przygotowania do wrześniowych wydarzeń. Jednym z nich będzie odsłonięcie pamiątkowej tablicy. 

Pomysł tablicy ku pamięci Kazimierza Mądrzyckiego, założyciela szkoły w Konarach w 1946 r., pojawił się kilka miesięcy temu. Stoi za nim pisarz Bronisław Kamiński, którego pasją są historie małych miejscowości i ich mieszkańców. Podróżując po Dolnym Śląsku odkrył kilka takich miejsc. To z jego inicjatywy, rok temu w Lusinie, upamiętniono Grzegorza z Sanoka.

Teraz pan Kamiński zainteresował się Konarami i pierwszym dyrektorem szkoły. Do swojego pomysłu szybko przekonał mieszkańców. – Tablica jest już prawie gotowa, niemniej częścią tego projektu jest też tzw. ściana pamięci. Dlatego szukamy starych zdjęcia i dokumentów związanych ze szkołą i Kazimierzem Mądrzyckim. Będziemy poszukiwać też przedmiotów z lat powojennych, które zaprezentujemy podczas osłonięcia tablicy. Będziemy wdzięczni za sprawdzenie rodzinnych pamiątek i podzielenie się nimi – mówi Daniel Hurlak, radny gminy Udanin i mieszkaniec Konar.

Odsłonięcie tablicy zaplanowano na 5 września. Będzie to jedno z trzech wydarzeń w tym dniu. Dwa pozostałe to: parafialno - sołeckie dożynki oraz oficjalne otwarcie przebudowanego placu przed świetlicą wiejską. Co istotne, dzięki znajomości Bronisława Kamińskiego z dyrektorem Muzeum Rzemiosła w Kudowie-Zdrój sołectwo Konary będzie mieć tam swoją prezentację.

Osoby, które chciałby wesprzeć projekt proszone są o kontakt: sołtys Stanisław Bichuniak - 661 726 077, Daniel Hurlak - 665 690 947.

eska

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA