POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Do 19 powiatów wracają obostrzenia. Dyrektor średzkiego sanepidu przypomina

Zdjęcie ilustracyjne fot.: emka

Od jutra, tj. 8 sierpnia wracają obostrzenia w kilkunastu powiatach. Powiat Średzki na szczęście do nich nie należy.

W czwartek Minister Zdrowia przybliżył projekt rozporządzenia, zgodnie z którym Polska została podzielona na trzy strefy: zieloną (bez zmian), żółtą (z drobnymi zmianami) oraz czerwoną (z największymi restrykcjami). W sumie do strefy żółtej i czerwonej zostało zakwalifikowanych 19 powiatów (blisko 2 mln mieszkańców). W nich sytuacja z koronawirusem jest najgorsza, a służby notują największe wzrosty zakażeń.
 
Powiat Średzki, tak jak całe województwo dolnośląskie, znalazł się w strefie zielonej. Położone najbliżej nas powiaty z obostrzeniami to: ostrzeszowski i kępiński (woj. wielkopolskie) oraz wieluński i wieruszowski (woj. łódzkie). 
 
Jakich obostrzeń można się spodziewać w poszczególny strefach znajdziemy na niżej zamieszczony infografikach. Warto je przeanalizować planując wakacyjne wyjazdy lub podróże. Trzeba też pamiętać, że mapa ta będzie aktualizowana dwa razy w tygodniu. 
 
 
 
Aktualna sytacja w powiecie średzkim (na 07.08) przedstawia się następująco: 
Liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 0
Liczba osób objętych kwarantanną: 156, w tym gminy: Środa Śląska 118, Miękinia 22,
Kostomłoty 7, Udanin 7, Malczyce 2 
Liczba osób po zakończeniu kwarantanny: 1569
Liczba wykonanych testów przez PPIS w Środzie Śl. u osób w kwarantannie: 838
Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia: 45, w tym gminy: Miękinia 15, Kostomłoty 15, Środa Śląska 10, Malczyce 4, Udanin 1. 
Ozdrowieńcy: 40
Zgony: 1
 
Mimo, że liczby te pozwolą nazwać sytuację w naszym powiecie stabilną Powiatowy Inspektor Sanitarny w Środzie Śląskiej przypomina o wprowadzonym 20 marca przez Premiera RP stanie epidemii.
Mimo okresu wakacyjnego i poluzowaniu obostrzeń nie możemy zapominać o obowiązujących zaleceniach, zakazach i nakazach. W ostatnim czasie można zauważyć, że społeczeństwo, a także mieszkańcy naszego powiatu, zapominają o zasłanianiu ust i nosa podczas robienia zakupów, o ograniczaniu imprez i nie gromadzeniu się. Od początku epidemii w naszym powiecie odnotowano 45 potwierdzonych zachorowań i choć niektórzy mogą powiedzieć, że statystycznie jest to niewielka ilość , to proszę zwrócić uwagę na to, że są  powiaty bardziej liczebne, w których odnotowano mniej zachorowań.  Niestety, jak pokazuję statystyki liczba zachorowań rośniepodkreśla Anna Wojtasińska-Żygadło, dyrektor średzkiego sanepidu.
Przypomina też o lęku, jaki jeszcze niedawno odczuwało całe społeczeństwo. – Nie wiem, co wpłynęło na jego pozbycie się, bo przecież nadal jesteśmy narażeni, a może nawet bardziej niż wcześniej, bo liczba zachorowań jest teraz większa niż na początku pandemii. Oczywiście ze nieprzestrzeganie zakazów i nakazów stosowane są mandaty karne oraz grzywny administracyjne, jednak warto zadać sobie kluczowe pytanie: czy odpowiedzialne społeczeństwo musi być karane? – zwraca się do mieszkańców powiatu. 

eska

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Do 19 powiatów wracają obostrzenia. Dyrektor średzkiego sanepidu przypomina

  2020-08-09 08:05:03

  gość: ~Drzygać się chce

  Już od tego świrusa. Dajcie spokój.

 • 2020-08-09 14:03:12

  gość: ~Aga

  Bardzo dobrze sanepid powinien karać ten sars ma objawy podobne do grypy karać za brak maseczki

 • 2020-08-09 18:31:22

  gość: ~Wieśniak

  Pani dyrektor pisze,że " W ostatnim czasie można zauważyć, że społeczeństwo, a także mieszkańcy naszego powiatu, zapominają o zasłanianiu ust i nosa podczas robienia zakupów, o ograniczaniu imprez i nie gromadzeniu się.i pyta "czy odpowiedzialne społeczeństwo musi być karane?"
  Odpowiadam :geneza trafna ale wniosek błędny.Taką ma Pani pracę jak np policjant czy prokurator,a nie listonosz.

 • 2020-08-09 18:37:35

  gość: ~doRedakcji

  Zbyt rzadko piszecie o najważniejszym dla czytelników problemie "wirusa", a za dużo piszecie o rzeczach nieistotnych błahostkach.

 • 2020-08-12 15:24:35

  gość: ~Emeryt

  Nasz Sanepid i Pani Direktor bardzo dobrze działają bo u nas jest mało wirusów a dużo porządku.

 • 2020-08-14 12:10:46

  gość: ~Czytelnik

  ostatnio dodany post

  Dzisiaj jest 15 sierpnia a Sanepid nie podaje informacji ,czy Redakcję to nie ciekawi.

REKLAMA