POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Dzisiaj upał. Uważajmy na siebie i bliskich

Zdjęcie ilustracyjne fot.: www.pixabay.com

To może być najgorętsza sobota podczas tych wakacji. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałami dla 14 województw, w tym dolnośląskiego.

Synoptycy przewidują, że termometry pokażą dzisiaj w dzień od 27 do nawet 33 st. C, a w nocy - miejscami nawet 20 st. C. 33 stopnie będzie w woj. zachodniopomorskim i lubuskim. Tylko stopień mniej ma być we Wrocławiu.
 
 
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami dla całego kraju z wyjątkiem trzech województw na północy kraju.
Alert drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Alert pierwszego stopnia obowiązuje w kilku powiatach na południu województwa dolnośląskiego. Powiat Średzki znalazł się w strefie drugiej. Prawdopodobieństwo niebezpiecznych zjawisk wynosi 90 proc. i alert obowiązuje do 10 sierpnia do godz. 18.00.
 
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaleca, aby w czasie upałów pić dużo niegazowanej wody, nosić nakrycie głowy, lekką i przewiewną odzież, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu i stosować kremy z filtrem UV. Sugeruje, aby nie wychodzić z domu bez potrzeby, a w ciągu dnia zamknąć i zasłonić okna.
Centrum podkreśla, że przy wysokich temperaturach nie powinno się pić alkoholu, który odwadnia organizm. Ponadto nie wolno pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach. Zalecane jest także unikanie wysiłku fizycznego.
 
Czy jest szansa na deszcz? Zdaniem synoptyków bardzo mała. Przelotne opady są możliwe w niektórych, nielicznych miejscach. 
 

opr. eska

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA