POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Zapraszamy na Narodowe Czytanie

To już 9. edycja Narodowego Czytania fot.: mpr

Już w najbliższy weekend odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. Cała Polska będzie czytać „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa i polskiej literatury oraz wzmacnianie tożsamości narodowej. Pierwszym publicznie czytanym dziełem był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Rok temu czytano zbiór najciekawszych polskich nowel.  
 
Jako pierwsi, bo już jutro – 4 września, tragiczne losy dwóch sióstr przypomną sobie mieszkańcy Malczyc. Czytanie rozpocznie się o godz. 12.30 na placu nad Odrą za Gminnym Ośrodkiem Kultury.
 
Organizatorem Narodowego Czytania w Udaninie jest biblioteka publiczna i
to w jej siedzibie w sobotę 5 września o godz. 11.00 odbędzie się to wydarzenie. 
Jak się dowiedzieliśmy i w Malczycach i w Udaninie swoje lektorskie umiejętności zaprezentują wójtowie tych gmin.   
 
W Środzie organizatorem akcji jest Biblioteka Publiczna w Środzie Śląskiej. Czytanie odbędzie się w sobotę, tym razem - ze względów bezpieczeństwa - w domu kultury. Początek godz. 11.00. – Czytać będzie burmistrz, przewodniczący rady miejskiej, wicestarosta powiatu, dyrektor szkoły podstawowej, a także nasi stali czytelnicy, zarówno ci mali, jak i dorośli. Spotkanie zakończy się mini recitalem poezji śpiewanej w wykonaniu Piotra Rejdy. Serdecznie zapraszamy do przyjścia – mówi dyrektor biblioteki Anna Kuszlik – Czajkowska. 
 
Ze względu na sytuację epidemiologiczną w tym roku zachęcano do organizowania akcji według własnej inwencji. I taką mniej tradycyjną formę wybrano w Gminie Miękinia. Gminna Biblioteka Publiczna razem z czytelnikami przygotowała specjalny film. - Film zostanie udostępniony w mediach społecznościowych biblioteki i ośrodka kultury oraz na stronie internetowej biblioteki jutro około godziny 12.00 – informują pracownicy biblioteki. 
 
Zachęcamy do udziału w akcji. Zarówno w roli lektora, jak i słuchacza. 
 
Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna i wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę.
 

eska

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA