Nieuchronnie zbliża się kolejny sezon grzewczy, a zanim rozpoczniemy intensywne ogrzewanie naszych domów i mieszkań warto przypomnieć o przepisach ...
... i regulacjach dotyczących ochrony środowiska dla poprawy jakości powietrza oraz tych dających uprawnienia do kontrolowania oraz sankcji w razie nieprzestrzegania ustawy o odpadach, ochrony środowiska i regulaminu o utrzymaniu czystości i porządku nw gminie.
Wzorem ubiegłego roku Straż Miejska w Środzie Ślaskiej będzie prowadzić intensywne kontrole podczas planowanych akcji oraz w uzupełnieniu interwencyjnie w razie zgłoszenia zauważonych nieprawidłowości. Kontrolami objęty będzie oczywiście teren całej gminy zarówno prywatne posesje, jak i nieruchomości, na terenie których prowadzona jest działalność gospodarcza.
Kontrole takie mogą być przeprowadzane w godzinach 6-22, a w firmach – przez całą dobę.
Kontrole będą przeprowadzać funkcjonariusze posiadający imienne upoważnienia wydane przez Burmistrza Środy Śląskiej. Warto przypomnieć treść art. 225 § 1 kk: „Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
Osoba paląca śmieci w domowym piecyku lub ogrodowym ognisku narusza przepis art. 191 Ustawy o odpadach: „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów, podlega karze aresztu lub karze grzywny”. Strażnicy są uprawnieni do nakładania mandatów karnych do kwoty 500 zł w razie stwierdzenia naruszenia przepisu przytoczonego artykułu.
- W poprzednim sezonie funkcjonariusze Straży Miejskiej w Środzie Ślaskiej przeprowadzili około dwustu kontroli w kilku przypadkach stwierdzając uchybienia. W bieżącym sezonie planujemy zwiększyć intensywność kontroli połączonych z prowadzeniem akcji prewencyjno - edukacyjnych - informuje Ryszard Czerwiec, komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej.
Warto wspomnieć, że obecnie jest całkowity zakaz stosowania niecertyfikowanego opału, a stosowne potwierdzenie jakości przedsiębiorca ma obowiązek przekazać kupującemu wraz z dowodem zakupu.
mpr
Spalasz odpady, licz się z kontrolą i surową karą
2020-09-09 23:13:21
gość: ~Zmiasta
Strachy na lachy.proszę podać czy ktoś został już ukarany!
2020-09-10 06:59:22
gość: ~Buggy
Pytanie do redakcji brzmi: mogę palic w kominku suchymi gałęziami lub chrustem? Czy tez jest zabronione?
2020-09-10 12:08:44
gość: ~Redakcja
@~Buggy
Aby w sposób w 100% zgodnym z prawem palić w kominku należy wybierać certyfikowany opał poniżej 20% wilgotności. Generalnie suche gałęzie i chrust są uznawane za odpad zielony, więc palić się nimi nie powinno.
2020-09-10 13:53:43
gość: ~Realista
@~Redakcja
Nie powinno od 6 do 22 :-)
2020-09-10 18:45:51
gość: ~Maria
ostatnio dodany post
@~Realista
Ja mam pytanie. Po co w Środzie strażnicy.Większe miasta nie mają strażników i lepszy ład i porządek.Mogę podać np Strzegom.Czy otrzymam odpowiedź?
REKLAMA
REKLAMA