POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Spalasz odpady, licz się z kontrolą i surową karą

Straż Miejska będzie prowadzić intensywne kontrole fot.: pixabay.com

Nieuchronnie zbliża się kolejny sezon grzewczy, a zanim rozpoczniemy intensywne ogrzewanie naszych domów i mieszkań warto przypomnieć o przepisach ...

... i regulacjach dotyczących ochrony środowiska dla poprawy jakości powietrza oraz tych dających uprawnienia do kontrolowania oraz sankcji w razie nieprzestrzegania ustawy o odpadach, ochrony środowiska i regulaminu o utrzymaniu czystości i porządku nw gminie.

Wzorem ubiegłego roku Straż Miejska w Środzie Ślaskiej będzie prowadzić intensywne kontrole podczas planowanych akcji oraz w uzupełnieniu interwencyjnie w razie zgłoszenia zauważonych nieprawidłowości. Kontrolami objęty będzie oczywiście teren całej gminy zarówno prywatne posesje, jak i nieruchomości, na terenie których prowadzona jest działalność gospodarcza.

Kontrole takie mogą być przeprowadzane w godzinach 6-22, a w firmach – przez całą dobę.

Kontrole będą przeprowadzać funkcjonariusze posiadający imienne upoważnienia wydane przez Burmistrza Środy Śląskiej. Warto przypomnieć treść art. 225 § 1 kk: „Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Osoba paląca śmieci w domowym piecyku lub ogrodowym ognisku narusza przepis art. 191 Ustawy o odpadach: „Kto wbrew zakazowi, termicznie przekształca odpady poza spalarniami odpadów lub współspalarniami odpadów, podlega karze aresztu lub karze grzywny”. Strażnicy są uprawnieni do nakładania mandatów karnych do kwoty 500 zł w razie stwierdzenia naruszenia przepisu przytoczonego artykułu.

- W poprzednim sezonie funkcjonariusze Straży Miejskiej w Środzie Ślaskiej przeprowadzili około dwustu kontroli w kilku przypadkach stwierdzając uchybienia. W bieżącym sezonie planujemy zwiększyć intensywność kontroli połączonych z prowadzeniem akcji prewencyjno - edukacyjnych - informuje Ryszard Czerwiec, komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej.

Warto wspomnieć, że obecnie jest całkowity zakaz stosowania niecertyfikowanego opału, a stosowne potwierdzenie jakości przedsiębiorca ma obowiązek przekazać kupującemu wraz z dowodem zakupu.

mpr

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Spalasz odpady, licz się z kontrolą i surową karą

  2020-09-09 23:13:21

  gość: ~Zmiasta

  Strachy na lachy.proszę podać czy ktoś został już ukarany!

 • 2020-09-10 06:59:22

  gość: ~Buggy

  Pytanie do redakcji brzmi: mogę palic w kominku suchymi gałęziami lub chrustem? Czy tez jest zabronione?

 • 2020-09-10 12:08:44

  gość: ~Redakcja

  @~Buggy
  Aby w sposób w 100% zgodnym z prawem palić w kominku należy wybierać certyfikowany opał poniżej 20% wilgotności. Generalnie suche gałęzie i chrust są uznawane za odpad zielony, więc palić się nimi nie powinno.

 • 2020-09-10 13:53:43

  gość: ~Realista

  @~Redakcja
  Nie powinno od 6 do 22 :-)

 • 2020-09-10 18:45:51

  gość: ~Maria

  ostatnio dodany post

  @~Realista
  Ja mam pytanie. Po co w Środzie strażnicy.Większe miasta nie mają strażników i lepszy ład i porządek.Mogę podać np Strzegom.Czy otrzymam odpowiedź?

REKLAMA