POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W gminie Kostomłoty o inwestycjach, zielonej energii i skutkach pandemii

Janina Gawlik - wójt gminy Kostomłoty fot.: echosredzkie.pl

O bieżącej sytuacji w gminie Kostomłoty, planach na przyszłość i skutkach pandemii rozmawiamy z wójt gminy Janiną Gawlik. 

- Jakie inwestycje aktualnie realizuje gmina? Czy są jeszcze jakieś zaplanowane do wykonania w tym roku?

Na chwilę obecną wykonaliśmy drogę w Piersnie. Odebraliśmy także inwestycje polegającą na wykonaniu nowej nawierzchni z masy mineralnoasfaltowej na drodze gminnej relacji Chmielów - Wnorów. Realizujemy odbudowę świetlicy wiejskiej w Bogdanowie, zakończyliśmy również porządkowanie terenu koło nowo powstałego żłobka. Końcem sierpnia odebraliśmy oświetlenie hybrydowe, w ramach zadania powstało pięć lamp zasilanych energią słoneczną oraz wiatrową w Wichrowie, Budziszowie, Osieku i Kostomłotach. Tradycyjne oświetlenie uliczne też już jest zakończone.

W tym roku chcielibyśmy jeszcze zmodernizować świetlicę wiejską w Paździornie, przygotować świetlicę w Jakubkowicach do tynkowania. Aktualnie przygotowujemy wnioski na kolejne zadania.

- Czy czekają Państwo na wyniki konkretnych naborów na środki zewnętrzne?

Czekamy na nabór środków na modernizację rynku w Kostomłotach, przygotowujemy się do opracowania koncepcji. Przed nami również nabór na usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Chcielibyśmy rozpocząć budowę świetlicy wiejskiej w miejscowości Chmielów. Są to projekty sztandarowe, czekamy na ich rozstrzygnięcie. Skupiamy się również na wnioskach dotyczących odnawialnych źródeł energii, we wszystkich szkołach docelowo chciałabym zamontować pompy ciepła i fotowoltaikę.

- Jakie kluczowe inwestycje powinny być zrealizowane na terenie gminy Kostomłoty?

Musimy na pewno zrealizować inwestycje polegające na remoncie dróg relacji Świdnica Polska – Sikorzyce oraz Piotrowice – Szymanowice. Oprócz tego dążymy, aby w przyszłym roku zrealizowana była budowa sygnalizacji świetlnej w Osieku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad oraz modernizacja drogi w Osieku przez skrzyżowanie drogi powiatowej. Będziemy to zadanie współfinansować, aby było kompleksowo wykonane.

- Czy wskazaliście już Państwo jaki chodnik będzie w przyszłym roku realizowany w ramach tzw. „programu chodnikowego” we współpracy z powiatem?

Priorytetem jest dokończenie chodnika w Mieczkowie. Jeśli zwiększone zostaną środki to chcielibyśmy dokończyć i wymienić chodnik w Wichrowie. W tej miejscowości aktualnie chodnik funkcjonuje tylko do połowy wsi. Chciałabym w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców.

- 7 września, razem z ponad 20 samorządami, podpisała Pani porozumienie związane z nową perspektywą finansową UE na lata 2021-2027. Jak zapatruje się Pani na tę kwestię?

Myślę, że to będzie pomocne przy przydzielaniu środków z Unii Europejskiej. Dla nas jest to ważne, aby pozyskać jak najwięcej środków, mamy tu pewność, że do nas trafią. Z naszego powiatu przystąpiły do porozumienia cztery gminy: Kostomłoty, Malczyce, Udanin oraz Środa Śląska.

- Kiedy gmina rozpoczyna prace nad przyszłorocznym budżetem?

Już zaczęliśmy plany nad przyszłorocznym budżetem, analizujemy sytuację. Jeszcze nie mamy pełnej informacji jaka ilość środków z PIT i CIT nie wpłynie w tym roku do naszych. Nie mniej jednak już przygotowujemy się do planu. Składając wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych, a złożyliśmy dwa wnioski: Świdnica Polska – Sikorzyce oraz Piotrowice – Szymanowice, musimy mieć te inwestycje ujęte w wieloletnich prognozach i planach.

- Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na kondycje gminy?

Z pewnością jak na każdą gminę. Około 900 tysięcy złotych nie wpłynie do budżetu z podatków od osób fizycznych, ale o konkretnych kwotach możemy mówić dopiero na koniec roku. Wstrzymałam bieżące wydatki w dość dużym stopniu, dlatego, że nie zostaliśmy zwolnieni z obowiązku obligującego gminę, by dochody bieżące nie przekraczały wydatków bieżących. Musiałam wstrzymać wszystkie wydatki na mniejsze miejscowości, żeby „spiąć budżet”, niemniej jednak patrzę optymistycznie na przyszły rok.

- Czy są już rozmowy na temat przyszłorocznych wydarzeń kulturalnych?

Nie mamy jeszcze żadnych planów. Obserwujemy sytuację i będziemy o tym rozmawiać dopiero wiosną.

- Jak gmina zapatruje sie na tematykę odnawialnych źródeł energii? W okolicy Kostomłotów za dwa lata ma stanąć dziewięć turbin wiatrowych. Czy plany zagospodarowania przestrzennego dopuszczają realizację np. farm wiatrowych czy fotowoltaicznych w innych  rejonach?

Obejmując urząd wójta zastałam już ostateczną decyzję co do budowy wiatraków. Jak to będzie funkcjonowało przekonamy się kiedy inwestycja zostanie zakończona. Realizacja ma ruszyć w przyszłym roku. Wiatraki powstaną w okolicach miejscowości Osieczyna.

Jeżeli chodzi o fotowoltaikę jestem na tak, w temacie farm wiatrowych – ja w tym kierunku nie będę szła. Wydaje mi się, że te dziewięć już wystarczy, natomiast jeśli chodzi o farmy fotowoltaiczne jestem otwarta, jak najbardziej za. Posiadamy w okolicach Wilkowa i Świdnicy Polskiej tereny pod taką inwestycję i oczywiście w Piotrowicah już funkcjonuje farma fotowoltaiczna, produkująca zieloną energię.

anha

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W gminie Kostomłoty o inwestycjach, zielonej energii i skutkach pandemii

  2020-09-10 15:17:51

  gość: ~Mieszkaniec

  I to się nazywa Gospodarz.

 • 2020-09-10 17:25:19

  gość: ~Obywatel

  A w którym miejscu w Wichrowie stoi ta hybrydowa latarnia?
  p Wójt w styczniu obiecała, że świetlica zamiast w Chmielowie , powstanie w Wichrowie
  Deklaracja złożona na zebraniu wiejskim."I to się nazywa Gospodarz"

 • 2020-09-10 18:48:18

  gość: ~Tak jest

  @~Obywatel
  Gdyby miasto miało takiego energicznego i kompetentnego burmistrza! Niestety.

 • 2020-09-10 21:55:17

  gość: ~Ja

  Moze by warto do Piotrowic zajrzeć i zrobic zakręt w piotrowicach na którym jest mega garb i nic z tym mie robi ani pani wójt ani soltys bo po co . No i ten chodnik co powstał w pewnym miejscu trzeba wyjsc na ulice bo chodnika bie ma i przepust sie wali. W Piotrowicach najwidoczniej nie ma planów bo nie ma co robić.

 • 2020-09-11 06:22:31

  gość: ~Mieszkaniec

  @~Ja
  Garb na skrzyżowaniu był zgłoszony 3 razy do Starostwa są do wglądu pisma, do gminy też. Mostek walący się też był zgłoszony kilka razy.
  Władze mają gdzieś to, a pisma praktycznie idą co 2 miesiące i osobiście było rozmawia e ze starostwem.
  Pretensje proszę kierować do nich

 • 2020-09-11 06:25:13

  gość: ~Ja

  @~Mieszkaniec
  Dlaczego do nich wszystko od siebie po to ludzie was wybrali abyście cos działali dla wsi

 • 2020-09-11 06:50:26

  gość: ~belfer

  "nie mniej jednak" to zwykły błąd ortograficzny. Powinno być "niemniej jednak patrzę optymistycznie" No ale jak tu być optymistą? Ciekawym, czy ten "ort" od pani wójt, czy też dowód na braki redaktora. Tak czy tak, kiepsko.

 • 2020-09-11 07:10:43

  gość: ~Monika

  Dobre wieści oby się spełniło.

 • 2020-09-11 13:07:30

  gość: ~Waldek z Osieka

  (this post was banned by administrator)

 • 2020-09-25 02:38:05

  gość: ~Mieszkaniec

  ostatnio dodany post

  Mam pytanie czy gmina Kostomłoty też dzieli na lepszy i gorszy sort, jadąc w nocy przez nasza gminę widzę wyciemnione wioski oprócz Samborza, Cesarzowic, Ciechowa, w czym te wioski są lepsze od naszych? Bezpieczeństwo naszych mieszkańców nie jest tak ważne jak wybrańców.

REKLAMA