POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Dolnośląska Autostrada Rowerowa ma przebiegać m.in. przez gminę Malczyce i Miękinię

Przedstawiciele m.in. samorządów podpisali list intencyjny na budowę autostrady rowerowej fot.: UMWD

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W Rudzie Sułowskiej podpisano list intencyjny na budowę Dolnośląskiej Autostrady Rowerowej. Inwestycja ma być gotowa w ciągu trzech lat.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest stowarzyszenie Rzeczpospolita Samorządna, skupiające kilkadziesiąt dolnośląskich samorządów i od kilku lat wspierające rozwój społeczny, gospodarczy i kulturowy w regionie. Partnerami przedsięwzięcia, oprócz dolnośląskich samorządów, są Wody Polskie, PKP S.A., Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad i Lasy Państwowe, czyli instytucje, które są w części właścicielami działek, przez które będzie przebiegać Dolnośląska Autostrada Rowerowa. - Samorządy będą odpowiedzialne w szczególności za zapewnienie wkładu własnego do finansowania, wybór wykonawców projektu i robót budowlanych, a także późniejsze utrzymanie nowej infrastruktury - informują urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

List intencyjny został podpisany 15 września. - Dzięki porozumieniu między województwem, samorządami i instytucjami państwowymi zrealizujemy inwestycję, która ustanowi nowe standardy budowy tras rowerowych. Wytyczne określone przez Instytut Rozwoju Terytorialnego pozwolą wybudować ścieżki bezpieczne, dobrze oznakowane i solidnie wykonane. Dzięki rozmowom i zawartemu porozumieniu elementy tras budowane przez poszczególne samorządy będą łączyć się w całość – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Dolnośląska Autostrada Rowerowa, która ma mieć ponad pół tysiąca kilometrów długości z pewnością uzupełni ofertę transportową na Dolnym Śląsku. Stanie się także niezwykłą atrakcją turystyczną i sportową. - Projekt nada także nowy impuls lokalnym planom rozwoju ruchu turystycznego, promocji, a także pozytywnie wpłynie na dynamiczny rozwój lokalny i regionalny. Zawarte porozumienie wpisuje się w lokalne strategie rozwoju, a także w Dolnośląską Politykę Rowerową. Realizacja wspomnianej inwestycji jest oczekiwana przez mieszkańców zarówno w aspekcie dostępności transportowej, jak i rozwinięcia wachlarza usług turystycznych - dodają urzędnicy.

Średzkie samorządy ujęte w projekcie

Dolnośląska Autostrada Rowerowa ma przebiegać przez dwie gminy z terenu powiatu średzkiego: Malczyce oraz Miękinię. - Podpisany dzisiaj list intencyjny jest kontynuacją bardzo dobrej współpracy samorządów lokalnych z samorządem województwa oraz instytucjami państwowymi. Mam nadzieję, że ambitny plan budowy ścieżek tworzących autostradę dolnośląską zgodnie z planem, powstanie do 2023 roku - komentuje wydarzenie wójt gminy Malczyce Piotr Frankowski.


Fot. UMWD

echo/UMWD

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Dolnośląska Autostrada Rowerowa ma przebiegać m.in. przez gminę Malczyce i Miękinię

  2020-09-16 11:59:03

  gość: ~Średzkanin

  Dlaczego w projekt nie zaangażowała się Gmina Środa Śląska ??? Głupio to wygląda jak Środa śląska jest białą plamą na mapie rowerowej :(

 • 2020-09-16 14:15:38

  gość: ~rolo

  @~Średzkanin
  Ale czy to jest takie dziwne.Ten projekt po prostu jest tak wielki, że średzki włodarz go nie ogarnia. Gdyby kosztował 20-30 tysi. , to jest do ogarnięcia w pięciu etapach.A poza tym współpraca z innymi samorządami - toż to nie do pomyślenia.

 • 2020-09-16 22:03:45

  gość: ~zainteresowany

  Mam pytanie ile będzie można zap...dalać po tej autostradzie,i czy będą po dwa pasy z pasem awaryjnym w obu kierunkach,i czy będę mógł z niej korzystać jak swoim starym rowerem nie wyciągnem 40 km/h

 • 2020-09-17 09:07:01

  gość: ~Mieszkaniec

  Do -sredzkanin
  Gmina środa ma już trasy rowerowe wiec co za problem i tak dojadziesz naszymi trasami do tych autostrad
  Co za ludzie, gdyby autostrada przebiegala w Naszej gminie pewnie zaraz bys pisal ze za duzy ruch bo masz autostradę pod domem

 • 2020-09-17 09:09:44

  gość: ~Mieszkaniec

  A co z Nzszym szpitalem ?
  Bo coś cisza ostatnio
  A tak starosta obiecywał...
  Widać tak mu zalezy
  Pewnie przed wyborami naobiecuje, tylko trzeba go wybrać na kolejna kadencje...

 • 2020-09-17 13:15:13

  gość: ~Bbbb

  ostatnio dodany post

  @~Mieszkaniec
  Burdzemu grozi dozywocie w Powiecie hehe....Także my sobie mozemy szczekać a karawana co robi? Hehe

REKLAMA