POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W Dziennym Domu Seniora w Osieku podopieczni nie mogą się nudzić. Tutaj się śpiewa i czyta poezję

"Wspólnie jemy posiłki, bawimy się, śpiewamy. Zajęcia są zróżnicowane. Jestem tu szczęśliwa" fot.: anha

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Od stycznia 2020 roku w Osieku funkcjonuje Dzienny Dom Seniora. Inwestycja została sfinansowana m.in. z programu Senior+.

Gmina Kostomłoty na realizację zadania otrzymała dotację z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w wysokości 300 tysięcy złotych. Całość inwestycji opiewa na ponad 937 tys. złotych. Dzienny Dom Seniora znajduje się w dawnym budynku szkoły podstawowej. Potrzebę stworzenia takiego miejsca w gminie sygnalizowali mieszkańcy. Z inicjatywą zrealizowania projektu wyszła obecna wójt Janina Gawlik.

W budynku wyodrębniona została kuchnia, pokój aktywności ruchowej, pomieszczenie klubowe, pomieszczenie ogólnodostępne, szatnia, łazienka, pokój zabiegowo – pielęgniarski, pokój do odpoczynku, pokój do terapii indywidualnej.

- Zostało nam jedno pomieszczenie do adaptacji, mianowicie pokój do terapii zajęciowej. Czekamy na dotację ze środków unijnych na ten cel. Warto dodać, że w tej chwili mamy zatrudnione dwie opiekunki do osób starszych. Posiłki są dowożone ze szkoły podstawowej z Kostomłotów, aczkolwiek dzięki temu, że mamy również kuchnie, sami pieczemy pyszne ciasta - mówi w rozmowie z nami Bogusława Szopa, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kostomłotach.

W Dziennym Domu Seniora przebywa obecnie 20 osób i taki też jest limit miejsc. Dom o takim charakterze dedykowany jest osobom, które ukończyły 60 lat i pochodzą z terenu gminy Kostomłoty. Jest otwarty od godz. 8 do 16 od poniedziałku do piątku.

"Jestem tu szczęśliwa"

Placówka to nie tylko wyremontowane i umeblowane pomieszczenia. W tym budynku starsi ludzie mogą kreatywnie i w miłym towarzystwie spędzić czas. - Nasza działalność polega przede wszystkim na udzieleniu pomocy w czynnościach dnia codziennego, na zapewnieniu ciepłych posiłków. Organizujemy różne zajęcia, aby umilić pobyt naszym podopiecznym. Są to m.in. zajęcia ruchowe przy muzyce, mamy biblioterapię, odbywa się czytanie poezji. Jest z nami na przykład  pani Bożenka, która śpiewa w chórze kościelnym i przygotowuje naszym seniorom zajęcia ze śpiewu - opowiada Bogusława Szopa.

Co o samej placówce myślą jej podopieczni? - Panie, które się nami tutaj opiekują, są bardzo fajne. Jestem zadowolona, że mogę tutaj być i spędzać czas - mówi pani Marianna. Nie tylko ona tak uważa. - Wspólnie jemy posiłki, bawimy się, śpiewamy. Zajęcia są zróżnicowane. Jestem tu szczęśliwa - dodaje pani Maria. - Jest tutaj tak fajnie, że nie opuściłam ani jednego dnia. Jestem zachwycona możliwością bycia wśród moich rówieśników, a i panie opiekunki są takie kochane. Brakowało takiego miejsca w naszej gminie – przyznaje pani Ola, podopieczna domu seniora.

echo

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • (this post was banned by administrator)

  2020-09-18 09:12:52

  gość: ~Waldek z Osieka

  (this post was banned by administrator)

 • 2020-09-18 10:19:53

  gość: ~Mieszkaniec Gminy

  Czy mogę Ci w jakiś sposób pomóc Waldku widzę że jesteś zagubiony i Sfrustrowany ty kiedyś też będziesz seniorem.

 • 2020-09-18 09:20:50

  gość: ~Kibic

  Ja zapraszam Cię na kurs dobrego wychowania. Za darmo

 • 2020-09-19 23:34:28

  gość: ~Fco

  Zwykła pokazówka pod publikę. Tylko trochę w tym prawdy. Ale co tam ..z braku laku i kit dobry tak na otarcie łez..

 • 2020-09-20 20:33:01

  gość: ~Maria

  ostatnio dodany post

  Myślę, że gość Fco nigdy nie był w tym domu i nie zna opinii podopiecznych pisząc, że to jest pod publikę ponieważ tam jest naprawdę bardzo ciekawie, wesoło i miło, dlatego nie rozumiem ludzi którzy nie znają prawdy i tak się wypowiadają, podobno "mowa jest srebrem a milczenie złotem", zastanów się więc, apropo komu te łzy chcesz ocierać?

REKLAMA