POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Jak wygląda współpraca z samorządami i czy fundusz sołecki był dobrym pomysłem?

Wojciech Płaziuk, wójt gminy Udanin fot.: anha

Z wójtem gminy Udanin Wojciechem Płaziukiem rozmawialiśmy m.in. o inwestycjach, farmie wiatrowej, funduszu sołeckim i ścieżce rowerowej relacji Cesarzowice-Ujazd Górny.

Powoli dobiega końca trzeci kwartał roku, wydaje się, że w każdej dziedzinie życia trudnego roku. Jak może pan podsumować dotychczasowe zadania inwestycyjne w gminie Udanin?

Wojciech Płaziuk: Zadania inwestycyjne w gminie Udanin idą zgodnie z planem, z zamierzeniami przyjętymi do budżetu jeszcze w zeszłym roku. Mogę powiedzieć, że jest nawet dużo więcej zadań, niż planowaliśmy w budżecie na ten rok. Są pewne opóźnienia związane z pandemią, ale intensywnie pracujemy nad pozyskiwaniem środków zewnętrznych.

Największą, sztandarową inwestycją jest przebudowa wodociągów w miejscowości Jarosław. Równie ważna jest także modernizacja Stacji Uzdatniania Wody w Ujeździe Dolnym i Ujeździe Górnym. Na ten cel pozyskaliśmy ponad 1,5 mln złotych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Kolejne 1,5 miliona złotych to wkład własny gminy. Realizację inwestycji rozłożyliśmy na dwa lata. W tym roku przystąpiliśmy do pierwszego etapu.

Pozyskaliśmy środki z Funduszu Dróg Samorządowych i udało nam się przebudować drogę relacji Konary-Jarostów. Na ukończeniu jest Klub Malucha. Otworzyliśmy oddział przedszkolny w Udaninie. Niezmiernie się cieszę, że pomimo trudności związanych z epidemią i mniejszych wpływów do budżetu, my idziemy zgodnie z planem.

Czy są jeszcze inwestycje, które chcecie domknąć do końca roku? Czy gmina czeka na rozstrzygnięcie wniosków z programu Fundusz Dróg Samorządowych? Ma pan przed oczami wizję dużych inwestycji, które chcielibyście realizować w najbliższych latach?

- Na pewno jest to droga w Jarostowie, która jest w trakcie przebudowy. Kolejna jest niemal na finiszu droga w Konarach. W trakcie realizacji mamy przebudowę dróg transportu rolnego między Drogomiłowicami a Różaną. Rozpoczęliśmy zadanie dotyczące oświetlenia na terenie gminy. Większość planujemy zakończyć do końca listopada tego roku.

Chcielibyśmy przebudować kilka dróg wspólnie z powiatem średzkim, m.in. w miejscowościach Lusina, Konary i Pichorowice. W zasadzie wszystko jest już na ostatniej prostej starostowo wykonuje w porozumieniu z gminą projekty, lista dróg jest zatwierdzona przez wojewodę, który przesłał ją do ministerstwa. Są to drogi z tytułu klęsk żywiołowych. Na tej liście są też drogi gminne. Mówimy tu o kwocie 12 mln złotych!

Wspólnie z powiatem myślimy nad zrobieniem drogi relacji Pielaszkowice-Gościsław. Dzięki dobrej współpracy między naszymi samorządami a wojewodą Jarosławem Obremskim już wiemy, że nasz wniosek o dofinansowanie na remont drogi od Piekar do Konar jest rozpatrzony pozytywnie i powiat będzie ogłaszał przetarg na tę drogę. My jako gmina będziemy partycypować w kosztach 10 proc., powiat 10 proc. a reszta z Funduszu Dróg Samorządowych. Chcielibyśmy zacząć robić ją jeszcze z w tym roku, jeśli się uda.

Dojeżdżając do siedziby gminy, można zauważyć pnące się w górę turbiny wiatrowe. Czy gmina chce iść w rozwój zielonej energii? Czy miejscowe plany zagospodarowania dopuszczają podobne realizacje w innych miejscach w gminie?

- Gmina Udanin od roku 2011 borykała się z trudnościami związanymi z budową farm wiatrowych. Mieliśmy problem z zagospodarowaniem przestrzennym, natomiast dzisiaj dzięki wielu czynnikom ta inwestycja jest w trakcie budowy. Powstaje 20 turbin wiatrowych i mamy nadzieję, że zostaną oddane do końca tego roku, a co za tym idzie, w przyszłym będziemy mieli z tej inwestycji dodatkowe środki w budżecie gminy. Turbiny powstają w odległości 800 metrów od najbliższych zabudowań. Ograniczamy w nowym studium rozpowszechnianie budowy kolejnych na terenie gminy, ponieważ nie chcemy blokować możliwości rozbudowy mieszkaniowej.

Jeżeli chodzi o inne źródła energii, to stawiamy na fotowoltaikę. Planujemy w studium zagospodarowania przestrzennego zapisać tereny 30 ha pod fotowoltaikę i będziemy na to wyrażać zgodę. Raczej nie zdecydujemy się na biogazownie i inne tego typu działania.

Jak wygląda infrastruktura rowerowa w gminie? Czy są plany na jej rozwój w najbliższych latach?

- Infrastruktura rowerowa w naszej gminie praktycznie nie istnieje. Przez ten czas, kiedy była możliwość pozyskiwania środków na ten cel, gmina go przespała. Nie powstała żadna ścieżka i to jest przykre. Teraz nie ma możliwości pozyskania środków zewnętrznych na budowę tras rowerowych, takie środki mają być dostępne. Wówczas będziemy chcieli o nie zabiegać.

Mamy natomiast inne rozwiązanie. Na terenie gminy jest dużo dróg rolnych, które można wykorzystać na jazdę rowerem. Planujemy te drogi poprawiać i udostępnić mieszkańcom. Podpisaliśmy porozumienie między gminą Środa Śląska, starostwem a gminą Udanin na budowę ścieżki z Cesarzowic do Ujazdu Górnego. Będziemy partycypować w kosztach. Liczę, że rozpoczniemy tę inwestycję w najbliższym czasie.

7 września wraz z ponad dwudziestoma samorządowcami podpisał pan w Strzelinie porozumienie o współpracy dotyczącej nowej perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027. Jakie widzi pan korzyści płynące z tej współpracy?

- Jesteśmy subregionem wrocławskim. Gminy z tego regionu ustalają strategię rozwoju samorządów, zabiegają o pozyskanie środków zewnętrznych. Jesteśmy w trakcie ustalania nowej perspektywy finansowej na lata 2023-2030. 7 września podpisaliśmy porozumienie, a tydzień później w Domu Kultury w Środzie Śląskiej odbyło się zgromadzenie, na którym zostały ustalone kryteria podziału tych środków, które mogą trafić do naszego subregionu.

Zabiegamy o wysoką kwotę. Jestem zadowolony, ponieważ po negocjacjach jesteśmy drugą gminą pod względem wysokości środków, które będą uzyskane. Na pierwszym miejscu jest Środa Śląska, później Udanin, Kostomłoty i Malczyce. Druga pozycja w powiecie nas bardzo cieszy.

Jak ocenia pan działania poszczególnych sołectw w zakresie realizacji funduszu sołeckiego? Czy według pana jest to mechanizm, który się sprawdza?

- Od 2014 roku, kiedy zostałem radnym, zabiegaliśmy z kolegami z rady o wprowadzenie funduszu sołeckiego. Niestety dostawaliśmy odpowiedź, że gminy na to nie stać. Cztery lata później, po wielu negocjacjach został on wprowadzony w gminie. Zeszły rok pokazał, że jest to dobra decyzja. Powstało wiele ciekawych pomysłów i o to właśnie chodzi, żeby aktywować sołectwa do tych zadań. Sołtysi świetnie poradzili sobie z tym tematem. Fundusz sołecki będzie kontynuowany w kolejnych latach. Zadań jest wiele a sołtysi, rady sołeckie i mieszkańcy pomysłów mają bardzo dużo. To właśnie oni decydują, na co środki mają być przeznaczone, nie blokujemy mieszkańców, wręcz przeciwnie.

Ważnym elementem funkcjonowania życia w gminie są jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Czy w tej chwili jest pan zadowolony z ich wyposażenia? Czy są plany na rozwój np. w postaci zakupu nowych wozów bądź budowy nowej remizy?

- Gmina Udanin stoi ochotniczymi stażami pożarnymi. Mamy najwięcej w powiecie jednostek, bo aż siedem, które aktywnie pomagają mieszkańcom. Doposażyliśmy jednostki bardzo mocno. Kupiliśmy nowy samochód dla OSP Pichorowice za 800 tys. zł oraz dla OSP w Gościsławiu za 30 tys. zł. Jesteśmy w trakcie zakupu nowego auta w kwocie prawie 800 tys. zł dla OSP w Udaninie. Oprócz tego bierzemy udział w programach rządowych m.in. Strażak+. Doposażamy strażaków i będziemy dalej to robić. Zwiększyliśmy budżet o 60 tys. złotych na ich funkcjonowanie. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest dla nas najważniejsze.

Jak wpłynął na funkcjonowanie gminy stan pandemii? Imprezy plenerowe, choć w okrojonej wersji, udało się jednak zorganizować.

- Gmina Udanin jest zarządzana w odpowiedzialny sposób. Bierzemy pod uwagę wszystkie okoliczności, obserwujemy, co się dzieje w kraju, w powiecie. Na naszym terenie mieliśmy tylko jeden potwierdzony przypadek koronawirusa. Chcieliśmy jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo naszych mieszkańców, szyliśmy maseczki.

Zgodnie z planem zorganizowaliśmy takie wydarzenia jak 30-lecie samorządu, odsłonięcie pomnika, dożynki czy rajd rowerowy. Wszystkie te wydarzenia były zorganizowane zgodnie z obostrzeniami. Planujemy na przykład na stałe wpisać w nasz kalendarz wydarzeń rajd rowerowy, który cieszył się dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców. 

Oficjalne otwarcie posterunku policji

21 września w Udaninie odbędzie się oficjalne otwarcie posterunku policji na placu przy obelisku "Obrońców Ojczyzny". Na uroczystości obecny ma być komendant wojewódzkiej policji oraz orkiestra dęta. Docelowo w placówce służbę ma pełnić pięciu funkcjonariuszy.

- Wierzę, że dzięki temu zwiększymy bezpieczeństwo naszych mieszkańców - dodaje wójt i zachęca mieszkańców do uczestnictwa w wydarzeniu.

anha

24

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Jak wygląda współpraca z samorządami i czy fundusz sołecki był dobrym pomysłem?

  2020-09-20 10:40:57

  gość: ~Boziu

  Cytat z protokołu II sesji Rady Gminy Udanin w 2014 r kiedy wojciech zostawał radnym i krytykował wynagrodzenie pani Teresy Olkiewicz przyznbane przez Radę Gminy Udanin,: "Płaziuk Wojciech – proponowane wynagrodzenie dla wójta jest jednym znajwyższych w regionie, proponowane pobory są na poziomie poborów prezydenta Wrocławia. Zgłosił propozycje ustalenia poborów na poziomie z poprzedniej kadencji.koniec cytatu

 • 2020-09-20 20:14:52

  gość: ~Adam

  @~Boziu
  Idź spać żałosny frustracie.

 • 2020-09-20 20:22:21

  gość: ~Boziu

  @~Adam
  Piecze słowo, piecze!!!! Frustracja żałosna to choroba tych co byli przeciw a teraz są za!!! A nie to tylko pycha i obłuda i jeszcze.......beznadziejność !!!Pozdrawiamy Adasia

 • 2020-09-20 10:45:05

  gość: ~Boziu

  Zobaczcie Państwo jaka była jedna z pierwszych dezyzji Pana wojciecha w sprawie swojego wynagrodzenia.....polecam strona 6 protokołu:
  https://biuletyn.net/udanin/fls/bip_pliki/2019_01/BIPF57EA185DE3E05Z/protokol__drugiej_sesji.pdf

 • 2020-10-16 13:34:43

  gość: ~Rada

  ostatnio dodany post

  @~Boziu
  Człowieku wynagrodzenie wójta ustala rada gminy!

 • 2020-09-20 12:17:28

  gość: ~Zenek

  Taki dziwny jakiś ....

 • 2020-09-20 14:04:33

  gość: ~Zuzia

  Wystarczyło pogrzebać, aby zobaczyć jaki to nas wojtek jest pazerny na kasę. Wszystko zrobił aby mieć najwięcej .....wiecej nawet niż prezydent wroclawia czyli maxa.... proszę skopiować link do przeglądarki aby się to cudo okazal ....niestety prawdą..!!!

  https://biuletyn.net/udanin/fls/bip_pliki/2019_05/BIPF588FBA06A222FZ/2Uchwala.VIII.36.2019.2019-05-15.pdf

 • 2020-09-20 14:10:28

  gość: ~Do wiatraków

  Warto zobaczyć i przeczytać jak to Wojtek walczył z wiatrakami ze swoją siostrunią a teraz ......chwalą sobie ???
  http://udanin.biuletyn.net/archiwum/www.bip.ug-udanin.dolnyslask.pl/plik.php-id=2528.pdf

 • 2020-09-20 14:18:36

  gość: ~Błazen

  Bosze, pszecież wójt nawt nie ma sfojej strategiii....pszecieśż muwił, śze pani Tersa nie ma swojej a kożysta z jej!!!! Ostatnia jaką znalazłam to ta z 2016 r.
  http://www.udanin.pl/asp/pliki/0newpliki/strategia_rozwoju_gminy_udanin.pdf

 • 2020-09-20 14:26:34

  gość: ~Do Błazen

  @~Błazen
  Tak samo jak nie było planów na ścieżki rowerowe!!!!! Panie wujcie....przypominam kto był projektodawcą ścieżki rowerowej Udanin -Piekary.....a kto wszczął projektowanie ścieżki rowerowej Cesarzowice-Ujazd Górny. I jeszcze kto wykorzystuje teraz inicjatywę Pani Olkiewicz dotyczącą budowy ścieżki rowerowej na starym trakcie koleji Malczyce- Strzegom!!! Masakra to pan rządzenie !!!!

 • 2020-09-20 14:29:50

  gość: ~Życie

  W Udaninie ponoć powstał jakiś obelisk i teraz jak nic się nie dzieje, albo w polityce źle o pisie mówią to wójt wymyśla nowe rocznice i nowe bukiety kwiatów składa, Teraz to przynajmniej z pompą a nie jak przedtem........:)

 • 2020-09-20 14:30:41

  gość: ~Banalne

  @~Życie
  A za swoje te kwiaty składa czy za nasze podatki ?

 • 2020-09-20 14:31:38

  gość: ~Bysiu

  @~Banalne
  Un jeszcze siostrze i mamusi zasponsoruje. No oczywiście nie za swoje!!!!! Za Twoje podatki !!! Zdziwko!!

 • 2020-09-20 21:57:31

  gość: ~Rocznica

  @~Życie
  Nowe rocznice??? Przecież to była 81 rocznica wybuchu II wojny św. 1 września człowieku Niemcy napadły na Polskę!. 17 września to kolejna 81 rocznica napadu Ruskich na Polskę!! O jakich nowych rocznicach piszesz...

 • 2020-09-20 14:48:28

  gość: ~Parlamentarzysta

  A co ze strefą !!! Obiecywał Pan, że będzie strefa i ludzie będą mieli zajęcie. Przed wyborami był Pan z marszałkiem, jakimś od agencji i od gazu i co....i cisza Będzie ta strefa czy kolejna ściema przedwyborcza?

 • 2020-09-20 14:53:44

  gość: ~Prokurator

  " Dzięki dobrej współpracy między naszymi samorządami a wojewodą Jarosławem Obremskim już wiemy, że nasz wniosek o dofinansowanie na remont drogi od Piekar do Konar jest rozpatrzony pozytywnie i powiat będzie ogłaszał przetarg na tę drogę. My jako gmina będziemy partycypować w kosztach 10 proc., powiat 10 proc. a reszta z Funduszu Dróg Samorządowych. Chcielibyśmy zacząć robić ją jeszcze z w tym roku, jeśli się uda." Boże drogi czyżby prokurator Ziobro już stracił faktycznie pracę, a premier ma umoczone u Ziobry, że nie przeczytali tegoż wpisu.....przecież to prokurator...a co inne samorządy...wystarczy mieć dobrą współpracę ???!!! To mówi wójt gminy !!! Tragedias!!!Ludzie opamiętajcie się przecież to jak łapówka wojewody dla wójta za jego przychylność!!!

 • 2020-09-20 14:55:05

  gość: ~Strazak

  Nam trochę dal?!

 • 2020-09-20 14:56:31

  gość: ~Pitbull

  @~Strazak
  Dał Ci z Funduszu od Ziobry i Kempy. Tylko za nich teraz się Banaś bierze. Nie wiem czy nie będziesz oddawał ! Ponoć wszystko żle z tym rozdawnictwem!

 • 2020-09-20 14:58:45

  gość: ~Transport Gminny

  O ktorej mogę dojechać i wrócić do szkoły w Strzegomiu! Pan Płaziuk i Pan Dziurla obiecywali że będzie dojazd a jest jak było, albo jeszcze gorzej!

 • 2020-09-20 22:36:50

  gość: ~Transport

  @~Transport Gminny
  Jest a jak chcesz co pięć minut to rower między nogi i heja. To nie taksówka.

 • 2020-09-20 14:59:36

  gość: ~Do lekarza

  Kiedyś była potrzeba jechać do lekarza a teraz tylko porada lekarska!

 • 2020-09-20 15:04:40

  gość: ~Skusilo się

  @~Do lekarza
  Musieli zredukować transport ze względu pandemium ! władzy :)

 • 2020-09-20 15:49:32

  gość: ~ Fundusz sołecki

  Od 2014 roku, kiedy zostałem radnym, zabiegaliśmy z kolegami z rady o wprowadzenie funduszu sołeckiego. Niestety dostawaliśmy odpowiedź, że gminy na to nie stać. Cztery lata później, po wielu negocjacjach został on wprowadzony w gminie. Zeszły rok pokazał, że jest to dobra decyzja. Powstało wiele ciekawych pomysłów i o to właśnie chodzi, żeby aktywować sołectwa do tych zadań. Sołtysi świetnie poradzili sobie z tym tematem. Fundusz sołecki będzie kontynuowany w kolejnych latach. Zadań jest wiele a sołtysi, rady sołeckie i mieszkańcy pomysłów mają bardzo dużo. To właśnie oni decydują, na co środki mają być przeznaczone, nie blokujemy mieszkańców, wręcz przeciwnie.
  To wypowiedź wójta , że on i jego koledzy!!!!!! Dramat a koleżanki ? to nie było ? ..a ilu tych kolegów było ....jeden !? czy może więcej !!!? Pamiętać trzeba jednak, że w 20110 r. był Fundusz sołecki w Gminie Udanin za Pani Teresy Olkiewicz i dzieki temu powstało np boisko w Piekarach, które tak Pan wójt Zachwala i wiele jeszcze innych projektów. Jednak powstała nowa szansa pozyskania środków ze środków unijnych, które zainicjowała Pni Teresa Olkiewicz tworząc LGD Szlakiem Granitu, kiedy te pieniądze się skończyły Pani wójt w 2018 r, po dyskusji z radnymi swojego komiteu, w którym miała większość, a nie bezradnyPłaziuk i jego kolega!!!!!!!zdecydowała o utworzeniu nowego Funduszu Soleckiego ! I taka prawda jest!!! Chwal się chwal pinokio...a nos aż rośnie!!!

 • 2020-09-20 20:23:27

  gość: ~Adam

  @~ Fundusz sołecki
  Jedno jest oczywiste dla wszystkich - Wojciech zrobił w gminie więcej niż Olkiewicz w ciągu 12 lat. Szlak Granitu zmienił prezesa-pochwalcie sie dlaczego? Ponoć ostatni rok jego działalności skończył się klapą dla stowarzyszenia. Wiatraki to odrębna sprawa, przecież powinniście się oponenci cieszyć-to wy ich tu przywlekliście, niejedne dożynki wam sponsorowały firmy wiatrowe. A roku 20110 nie dożyje nikt z nas.

REKLAMA