POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

To będzie wyjątkowa edycja Szlachetnej Paczki. Wciąż jednak są poszukiwani wolontariusze

Zdjęcie ilustracyjne fot.: mpr

Przed nami kolejna edycja jednego z najpopularniejszych projektów społecznych w Polsce - Szlachetna Paczka. 

- Ostatnie miesiące były bardzo trudne dla większości z nas. Skutki pandemii uderzyły też w potrzebujących. Wiele z ich problemów jeszcze się pogłębiło, m.in. pogorszyła się sytuacja materialna, wzrosło poczucie dotkliwego osamotnienia, bezrobocie czy wykluczenie cyfrowe. W większości wypadków są sami w swojej biedzie i bezsilności. Chcemy im pomóc. Ale nie dowiemy się o nich i nie dotrzemy z pomocą bez wsparcia wolontariuszy! - czytamy na stronie internetowej Paczki.

W tej chwili w całej Polsce poszukiwanych jest ponad 4,4 tys. wolontariuszy. Nabór trwa do końca września. Również w powiecie średzkim potrzebne są kolejne osoby do pomocy. O tym, jak wyglądają przygotowania do tegorocznej edycji, rozmawialiśmy z Agnieszką Kogutek, koordynatorką regionalną, która od kilku lat jest związana z Paczką. Pod swoją opieką ma siedem regionów: Strzelin, Żarów, powiat średzki, Wiązów, Jaworzynę Śląską oraz gminy Malczyce i Miękinia. - Działalność charytatywna i wolontariat towarzyszą mi od lat, nie przeszkadzają w żaden sposób w codziennej pracy zarobkowej, a sprawiają dużo radości i pozwalają nawiązać nowe znajomości. Niesienie mądrej pomocy i sprawianie ludziom uśmiechu na twarzach umacniają mnie w przekonaniu, że warto pomagać. Optymizmem i empatią zarażam innych - mówi o sobie Agnieszka.

W tej chwili w naszym powiecie jest 16 wolontariuszy. - Najlepiej, aby na te trzy lokalne regiony tj. powiat średzki oraz gminy Miękinia i Malczyce, było 30 wolontariuszy i 3 liderów. Wszelkie szkolenia i wdrożenia odbywają się obecnie zdalnie, przez kamerę online. Odwołano coroczne marsze i pikniki związane z inauguracją sezonu "paczkowego" - wyjaśnia koordynatorka. W jaki sposób tegoroczna edycja różni się od poprzednich? - W tym roku wyjątkowo inaczej podejdziemy do obsługi rodzin. Wszelkie procedury sanitarne dotyczące pandemii są obowiązkowe. Spotkania będą trwały krócej, większość informacji będziemy uzupełniać telefonicznie. W tym roku również obejmiemy pomocą inną grupę potrzebujących - będą to rodziny, które ucierpiały materialnie na skutek pandemii - dodaje Agnieszka Kogutek.

Zachęcamy do wsparcia akcji i dołączenia do niej jako wolontariusz. Aby nim zostać wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie internetowej Szlachetnej Paczki.

echo

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA