POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Na Winnej Górze powstanie ponad 800 mieszkań w technologii drewnianej

Konferencja prasowa w Środzie Śląskiej fot.: echosredzkie.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Warszawska spółka Polskie Domy Drewniane wykupiła 15,7 ha gruntów przy ul. Sikorskiego w Środzie Śląskiej, w celu budowy osiedla mieszkaniowego z ponad 800 lokalami.

Koncepcje budowy nowego osiedla przedstawiono na konferencji prasowej zorganizowanej w średzkim ratuszu przez Polskie Domy Drewniane S.A. oraz burmistrza Środy Śląskiej. W ramach planowanego osiedla wybudowanych ma zostać ok. 27 czterokondygnacyjnych budynków z lokalami o zróżnicowanej powierzchni użytkowej. Ostateczna wielkość poszczególnych mieszkań ma zostać określona po przeprowadzeniu analizy potrzeb mieszkaniowych lokalnej społeczności. Koncepcja ma za zadanie utworzenie nowej dzielny w północnej części miasta.

- Środa Śląska to nieprzypadkowy wybór na powstanie pierwszego w Polsce wielorodzinnego osiedla mieszkaniowego budowanego w technologii drewnianej. Duża skala i całościowe podejście do inwestycji pozwolą na stworzenie przemyślanej zabudowy z ekologicznymi i energooszczędnymi rozwiązaniami. Mieszkańcy nowopowstałego osiedla mogą liczyć na to, że wprowadzą się do przyjaznych, zdrowych mieszkań, zbudowanych w oparciu o najnowsze technologie, przyjazne zarówno ludziom, jak i środowisku naturalnemu – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Budynki mieszkalne wraz z lokalami usługowymi zostaną zaprojektowane i wykonane w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. Ta dynamicznie rozwijająca się na świecie technologia, gwarantuje nie tylko skrócenie czasu realizacji inwestycji, ale też ograniczenie śladu węglowego, bezpieczeństwo i trwałość. Według zapewnienia inwestora 80% prac związanych z powstawaniem budynku jest wykonywanych w wyspecjalizowanych fabrykach. Dzięki temu jakość oraz koszty są na bieżąco monitorowane.


Tereny wykupione przez Polskie Domy Drewniane S.A. - opracowanie Echo Średzkie na podstawie Geoportal 2

Montaż pierwszych budynków w Środzie Śląskiej w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego planowany jest na pierwszą połowę 2022 roku.

- Inwestycja warszawskiej spółki Polskie Domy Drewniane na Winnej Górze będzie silnym impulsem rozwojowym Środy Śląskiej i okolic. Nasi mieszkańcy muszą mieć nie tylko miejsca pracy, ale chcemy też zadbać o to, aby mieszkali w jak najbardziej przyjaznych warunkach. Lokalizacja tak ważnej inwestycji mieszkaniowej w naszym mieście to dowód na trafność strategii rozwoju Miasta i Gminy przyjętej przez nas w 2015 roku – mówi Adam Ruciński, Burmistrz Środy Śląskiej.

Nowe osiedle a wyzwanie komunikacyjne

Stworzenie nowej zabudowy wielorodzinnej na Winnej Górze, biorąc również pod uwagę plany tworzenia domków jednorodzinnych w sąsiedztwie, wiąże się z problemami natury komunikacyjnej. Trudno sobie wyobrazić, by istniejący układ dróg mógł zapewnić sprawny ruch pomiędzy centrum a północną częścią miasta. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem?

- Chcemy się skupić na dwóch osiach. Z jednej strony droga krajowa nr 94, powiedzmy, że w pewnym zakresie już zmodernizowana, aczkolwiek jej przepustowość jest jeszcze niewystarczająca, patrząc na ruch między Wrocławiem a Legnicą, więc myślę, że w latach kolejnych powinna być jeszcze modernizowana. To jest jednocześnie taka granica rozwojowa naszego miasta od strony południowej. Generalnie Środa Śląska nie powinna się już rozwijać zbyt mocno w kierunku południowym, cała energia powinna pójść w kierunku północnym, czyli Winnej Góry i okolic - mówił podczas konferencji prasowej Adam Ruciński.

Burmistrz przedstawił koncepcję Północnej Obwodnicy Środy Śląskiej, która ma być projektowana i budowana w kolejnych latach. Jej przebieg ma rozpoczynać się od ulicy Kolejowej, zawierać rondo i połączyć okolice stacji kolejowej z terenami planowanego osiedla. Uszczegółowieniem komunikacji ma być nowo powstała ulica Jabłkowa, która ma za zadanie łączyć ul. Sikorskiego ze strefą ekonomiczną na wysokości ul. Wierzbowej.

Interesują Cię rynek pierwotny mieszkań we Wrocławiu? Odwiedź portal Investmap.pl.

echo

31

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Na Winnej Górze powstanie ponad 800 mieszkań w technologii drewnianej

  2020-10-12 21:29:36

  gość: ~Mietek

  W chwili obecnej PDD jest na etapie zakupu gruntów.
  Poszukujemy działek pod zabudowę wielorodzinną i jednorodzinną (na minimum 8 lokali). Do naboru zapraszamy wszystkie podmioty posiadające grunty na sprzedaż o wartości do 1 mln zł (do jednego miliona złotych). Panie Burmistrzu za ile ta działka została sprzedana ????????????????????????????????????????

 • 2020-10-12 21:43:43

  gość: ~Pol

  Czy sprzedaż była licytacyjna czy pod stołem

 • 2020-10-12 22:22:38

  gość: ~ela

  ....zaludnienia juz tak zakorkowana Środę. ...co to za wizja?
  ....a był taki spokój za innych Burmistrzów, po co ja glosowalam?

 • 2020-10-12 23:04:41

  gość: ~Materiał reklamowy

  Droga redakcjo parę podstawowych pytań, tak z poczucia rzetelności dziennikarskiej:
  1. Ile spółka zapłaciła za te 16ha
  2. Czy będą to tylko mieszkania czy także infrastruktura - powstaje przecież nowe miasteczko
  3. Jaka jest wiarygodność tej młodej - ledwie 12 miesięcznej spółki
  4. Gdzie można już zobaczyć te nowoczesne domy już wybudowane

 • 2020-10-13 11:33:51

  gość: ~o to są pytania

  @~Materiał reklamowy Przede wszystkim, w Środzie Śląskiej nie ma dziennikarzy! Są tylko copywreaterzy, a gazety tylko wynajmują powierzchnie reklamowe - to po pierwsze. Po drugie - nikt Wam nie powie ile spółka zapłaciła za grunty, bo to tajemnica handlowa. A dlaczego zapytacie? Ano dlatego, że o ile się nie mylę, to te grunty nie były własnością gminy. Transakcji dokonano między podmiotami prawa handlowego, czym burmistrz chyba zapomniał powiedzieć.

 • 2020-10-13 23:26:27

  gość: ~Info z neta

  @~Materiał reklamowy
  Według planów zawartych w ocenie skutków nowelizacji ustawy na mocy której powołano spółkę, w zależności od wariantu przewidywano, że w w ciągu 5 lub 8 lat PPD SA wybuduje od 36.250 do 43.500 mieszkań w technologi konstrukcji drewnianej. Do końca 2020r. PPD miało wybudować conajmniej 4700 mieszkań i budynków. Zgodnie z naszymi przewidywaniami (Polskie Domy Drewniane: będzie hit, czy wielki kit?), z planów tych nic nie wyszło. Pierwsze umowy dotyczące zakupu nieruchomości (na rynku komercyjnym, a nie jak wstępnie planowano od Krajowego Zasobu Nieruchomości) podpisano dopiero w 2020r. Jak wynika z przyjętej strategii, inwestycje realizowane mają być w mniejszych miejscowościach (do 100 tys. mieszkańców). Obecnie spółka prowadzi projekty w ramach których powstać ma ok. 140 mieszkań i jak wynika z informacji ministra Kurtyki trafią one na rynek dopiero w trzecim lub czwartym kwartale przyszłego roku. Jak informuje minister: "Kolejne inwestycje są w fazie przygotowania".

  W ministerialnej odpowiedzi na interpelację poselską zabrakło informacji o koszcie funkcjonowania spółki od początku jej istnienia do czerwca 2020r. Według Kurtyki spółka nie ma obowiązku ujawniania tego typu informacji. Ze sprawozdania finansowego za 2019r. wynika, że Polskie Domy Drewniane SA w ubiegłym roku nie miały żadnych przychodów i zanotowała stratę netto w wysokości 2,130 mln zł.

 • 2020-10-12 23:42:45

  gość: ~rdzenny mieszkaniec

  trochę to przykre że burmistrz deweleporowi gwarantuje uzbrojenie terenu pod nowe osiedle a mieszkańcy innych osiedli nic nie dosali. burmistrz unika tematu jak ognia i patrzac na skalę tego projektu starzy mieszkancy juz sie nie doczekaja dróg, chodników i kabalizacji :(

 • 2020-10-13 11:46:26

  gość: ~Jaworzanka

  @~rdzenny mieszkaniec
  ...ważni tylko są ludzie mieszkajcy tu z Wrocławia lub zamierzający sie sprowadzic i pracowac w strefie...
  Sroda juz nie jest sredzka tylko mieszana.....
  Burmistrz swoje, a Radni cicho bo to jego ludzie.....
  Miejscowsc jest przeładowana, zakorkowana i brzydka....zniszczone elewacje, mało zieleni, nie ma gdzie iść na spacer lub wyjsc.....Burmistrz jest na otwarciu Bricomarche, deweloperek czy drogi, którą wybudował Xeos, a ludzie nie mogą sie do niego umówić.
  My chcemy spokoju a nie dzielnicy Wrocławia....!! Zobaczcie jak wyglądają teraz Smolec, Lutynie itp....deweloperka i inkubatory ludzików kupująco , pracujących.
  Nic dla ludzi tylko na przepych i na opakowanie jakim jest statystyka lub piękny artykuł w gazetkach
  Przykład to była inwestycja
  https://srodaslaska.naszemiasto.pl/sroda-slaska-marzy-o-sztucznym-jeziorze/ar/c8-330206

 • 2020-10-13 13:50:10

  gość: ~do rdzenny mieszkaniec

  Dokładnie to samo mi przyszło na myśl. Ile lat niektórzy czekają na drogi? - to sobie jeszcze poczekają... Teraz będzie nowe osiedle to i nowe priorytety. Zaraz za tym trzeba będzie wybudować nowe przedszkole, kanalizację, chodniki dla jaśniepaństwa napływowych. A ci co mieszkają tu od lat znowu zostaną zepchnięci na margines.

 • 2020-10-13 22:01:48

  gość: ~obiecanki cacanki

  @~do rdzenny mieszkaniec To wszystko prawda... A gdzie np. ulica Targowa? Pamiętam, jak Ruciński piał z zachwytu, jak mieszkańcy na sesji na początku poprzedniej kadencji pokazywali prezentację, jak to poprzednik nie chciał zrobić tak zniszczonej drogi... I gdzie ta droga? O artykułach na tej stronie nie wspomnę, jak mieszkańcy mówili o śmierdzącym czymś przypominającym asfalt w upalne dni i kałużach w deszcz. I co z tą drogą, już niepotrzebna?

 • 2020-10-13 11:02:39

  gość: ~ŚŚ

  Z takimi wąskimi dogami cała Środa Śląska i drogi do niej przyległe będą zakorkowane. Co oni robią z tego miasteczka? Już teraz jest największy wskaźnik utrzymywania się szkodliwych pyłów w powietrzu. Będzie tylko gorzej.

 • 2020-10-13 11:45:56

  gość: ~Wyborca

  @~ŚŚ
  Nie udał nam się Burmistrz.Może by go odwołać?

 • 2020-10-13 11:48:29

  gość: ~złosliwy

  @~Wyborca
  ...może czas najwyzszy poruszyc temat, a nie wałkowac hejtowe komentarze, które nic nie dają!

 • 2020-10-13 12:05:28

  gość: ~jestem za

  @~Wyborca Ja się zgadzam. Szkoda tej gminy. Czas już tego pana pożegnać, zanim zrujnuje tę gminę. Jak macie coś w planach dajcie znać. Chętnie się przyłączę, bo takie czcze gadania na forach nic nie wnosi do sprawy.

 • 2020-10-13 12:27:41

  gość: ~Gggh

  @~jestem za
  Tez jestem za a nawet przeciw! Gonic go bo zniszczy to co jeszcze zostalo

 • 2020-10-13 14:12:20

  gość: ~zaniepokojony

  Ulice na Winnej Górze są tylko z nazwy. Pozbawione są infrastruktury wodnokanalizacyjnej, nawierzchni o gazie nawet nie wspomnę, a pan burmistrz prywatnemu deweloperowi najprawdopodobniej przygotuje odpowiednio teren pod inwestycję? A tak na marginesie to tylko należy współczuć przyszłym mieszkańcom osiedla mającym mieć za sąsiada prawdopodobną inwestycję biogazowni(była o tym mowa na jednej z sesji rady).Miał być wyższy poziom rozwoju a jest jak widać. Narzekaliśmy na poprzednika ale on przynajmniej coś robił i stadion by wyremontował i osiedle socjalne byłoby zakończone a winna góra wyglądałaby o wiele korzystniej niż za obecnego włodarza.

 • 2020-10-13 16:39:17

  gość: ~Wojewoda

  Jak wam się nie podoba rozbudowa zaplecza mieszkaniowego i potencjalny napływ nowych mieszkańców, co zapewni rozwój gminy to zapraszam, Ruja, Wińsko, a gdzieś dalej to Kamienna Góra, Milicz i okolice.

  Jak wam przeszkadza wzrastająca ilość mieszkańców i chcecie ciszy i spokoju to może Lwówek Śląski, Gryfów Śląski czy inne wyludniające się miasteczka bez perspektyw na przyszłość.

  Przyszłość jest w wzrastającej bazie zakładów pracy i bazie mieszkaniowej.

  Gdzie by była Środa i reszta gmin z powiatu, gdyby nie praca w fabrykach na strefie, Robenie, Clinico i bliskości Wrocławia? W czarnej D. By się wyludniała, ciężko byłoby o jakąkolwiek pracę, już nie mówiąc o lepiej płatnej (teraz masz wybór gdzie pracujesz).

  A mieszkania i domy to byłyby same stare rudery, bo nikt by nie budował nowych bo po co i komu...

 • 2020-10-13 16:42:36

  gość: ~Wojewoda

  @~Wojewoda, Ps, na samą inwestycję w mieszkanie z domu z drewna patrzę pesymistycznie. To trwałość na 30-40 lat max i żadne czary mary tego nie zmienią.

  Ale jak ktoś ma 40-50 lat, to w sumie nim mieszkanie i budynek w którym zamieszka, będzie do kapitalki lub do wyburzenia to skończy żywot, więc to w sumie dla takich osób są te mieszkania.

 • 2020-10-14 07:28:19

  gość: ~Saszka

  @~Wojewoda będziesz inaczej śpiewał jak ugrzęźniesz w zakorkowanym mieście, jak zacznie się walka o miejsca w szkołach i przedszkolach, jak zamieszkasz na polsko-ukraińskim osiedlu. Nikt normalny nie zainwestuje w te drewniane budy, to będą mieszkania na wynajem dla pracowników ze wschodu, im nie będzie przeszkadzał smród z oczyszczalni ścieków ani krótka żywotność budynków.

 • 2020-10-14 19:46:10

  gość: ~Wojewoda

  @~Saszka, ja już swoje mieszkanie mam, nie potrzebuję i nie stać mnie na kolejne.

  W korkach jak jadę do pracy nie stoję, bo mam do wylotu na Wrocław 200m.

  Wiem, że więcej mieszkańców to też więcej samochodów. Ale wiem też ze więcej mieszkańców to bogatsza gmina, którą stać na budowanie dróg. Może w końcu skończą północną obwodnicę. Bo naprawdę duży ruch generują samochody jadące z zakładów pracy do Szczepanowa i dalej. Gdyby północ gminy miała szansę ominąć plac Wolności i Malczycką to korki by praktycznie znikły. Nie wiem na co czekają z tą obwodnicą.

 • 2020-10-15 08:27:25

  gość: ~Kaczy

  @~Wojewoda
  Obwodnica nic nie zmieni ... bo ludzie wracający z pracy chcą zrobić zakupy i będą je robić np. W nowo powstałym lidlu ... muszę iść do banku itp. także watpie żeby obwodnica północna wniosła jakieś derastyczne zmiany jeśli chodzi o naterzenie ruchu w dzień ...

 • 2020-10-15 08:44:12

  gość: ~Polon

  @~Wojewoda
  Wiecej mieszkancow to tez kolejne wydatki. Będzie trzeba rozbudowac dla nich caly socjal i znowu zabraknie na drogi. W nieskonczonosc mozna powiekszac miasto az sie w koncu staniemy dzielnica Wroclawia. Nam trzeba porządnego gospodarza a nie 3000 nowych mieszkańców, aktualny topi pieniądze w swoich mrzonkach i stad coraz wiekszy dług.

 • 2020-10-13 19:00:00

  gość: ~eh

  Pięknie Ci dwoje Państwo trzymają razem tą tablicę... chyba kupią tam mieszkanie..

 • 2020-10-13 20:49:24

  gość: ~Ola

  Dramat. Ta decyzja to psucie miasta. Najgorzej będą mieli ci przy ul.Sikorskiego.

 • 2020-10-14 07:56:07

  gość: ~Klops

  @~Ola
  Korek będzie od osiedla aż do poczty część będzie próbowała uciec kajakami więc przy parku wodnym też będzie armagedon. Brawo Adam, ty to potrafisz.

 • 2020-10-14 12:37:48

  gość: ~Wyborca

  Czas organizować komitet organizacyjny odwołania burmistrza!

 • 2020-10-14 14:20:46

  gość: ~Na tak

  @~Wyborca
  Chętnie przystąpię do tego komitetu.

 • 2020-10-14 14:38:05

  gość: ~no i co

  @~Na tak pogadaliście sobie? a zrobiliście coś? czy się boicie?

 • 2020-10-14 19:58:33

  gość: ~elon

  @~no i co ...no właśnie. Już od dawna piszecie i nic. Załóżcie komitet. jest trochę osób, które do Was dołączą.

 • 2020-10-14 15:43:20

  gość: ~Daro

  Fajnie szkoda ze bank nieda mi kredytu na dom z chęciom bym wziol niestety bedac kierowca zawodowym mam na umowie najniższa krajowa i lipa chocuaz banki maja wpywy co miesiac i wcale nie male i tak wlasnie koncza się mazenia

 • 2020-10-19 16:51:42

  gość: ~Mariolka

  ostatnio dodany post

  Ja p... zaraz, zaraz, to 800 mieszkań - licząc średnio po 3 osoby na mieszkanie, to jest ponad 2000 osób. To więcej niż w tym momencie ma zaludnienia cały Szczepanów. Ja p... to jak to wszystko ruszy rano do roboty, to będziemy mieli korek aż do Leśnicy ...
  No ludzie czy ktoś myśli tam w ogóle? Heeeelooooooooł ! ! !

REKLAMA