POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Jutro tj. 14 października policjanci prowadzić będą działania pn. "Pieszy"

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Od wczesnych godzin porannych policjanci Ogniwa Ruchu Drogowego prowadzić będą ogólnopolskie działania pn "Pieszy".

Mają one na celu kontrolę przestrzegania obowiązujących przepisów ruchu drogowego we wzajemnych relacjach kierujący i tzw. niechronieni, tj. piesi, rowerzyści i motorowerzyści.

Podstawowym warunkiem bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu jest poruszanie się przez nich po wytyczonych dla nich miejscach, tj. chodnikach, poboczach, wyznaczonych przejściach dla pieszych i ścieżkach rowerowych zgodnie z przepisami. Zarówno piesi jak i rowerzyści nie są też wystarczająco widoczni, zwłaszcza po zmierzchu, przez kierujących pojazdami, którzy często zbyt późno dostrzegają ich na drodze. Możliwość wykonania w takiej sytuacji bezpiecznego manewru jest znacznie utrudniona.

Celem działań, które prowadzone będą jutro od wczesnych godzin rannych w całej Polsce, jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego oraz egzekwowanie stosowania się uczestników ruchu do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy. Funkcjonariusze chcą również w ten sposób kształtować świadome i kulturalne zachowania wszystkich użytkowników dróg.

Policjanci apelują, aby podczas przechodzenia przez jezdnię ograniczyć prowadzenie rozmów przez telefon, czy przerwać słuchanie muzyki wyjmując słuchawki z uszu. Takie zachowania zaburzają bowiem odbieranie bodźców, które zawczasu mogą sygnalizować bliskość samochodu. Powinni o tym pamiętać również biegacze. Nie można przy tym zapominać o elementach odblaskowych, które są niezbędne, aby zapewnić sobie widoczność na drodze.

Do większości wypadków, w których poszkodowani są rowerzyści, przyczyniają się kierujący samochodami osobowymi. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieudzielenia pierwszeństwa przejazdu i nieprawidłowego wyprzedzania. Natomiast do zdarzeń, których rowerzyści są sprawcami dochodzi głównie na skutek nieustąpienia pierwszeństwa innym kierującym oraz podczas nieprawidłowo wykonywanego manewru skrętu.

Korzystając z roweru należy zadbać o jego właściwy stan techniczny oraz pamiętać o obowiązujących zasadach ruchu drogowego. Ważne jest, aby rowerzyści nie przejeżdżali tylko przeprowadzali rowery przez przejścia dla pieszych, pamiętali o sygnalizowaniu skrętu ręką, a gdy tylko jest to możliwe, korzystali z dróg dla rowerów. Na drogach tych w większości obowiązują takie same reguły, jak na jezdni, tzn. należy poruszać się prawą stroną z bezpieczną prędkością i pamiętać, że pieszy ma pierwszeństwo na przejściu.

Codzienne sprawy, rozmyślanie o nich, „wyłączanie się” z bycia świadomym uczestnikiem ruchu drogowego również mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Rozkojarzony pieszy lub kierujący może nie zauważyć zagrożenia i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Pamiętajmy, aby na drodze zawsze uważać na innych uczestników ruchu.

Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej

2

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Jutro tj. 14 października policjanci prowadzić będą działania pn. "Pieszy"

  2020-10-13 23:07:34

  gość: ~Robert

  Policjanci powinni pracować codziennie a nie akcyjnie.

 • 2020-10-13 23:47:48

  gość: ~Kolo

  ostatnio dodany post

  @~Robert
  Codziennie pajacu pracują, jeżdżą do wypadku gdzie jedzie taki zjeb jeden z drugim ile fabryka dała a później płacz bo auto się "zgniotlo",jeżdżą do pijanych patałachów którzy biją swe żony....zresztą co ty mozesz wiedzieć,pewnie w fabryce na 3 zmiany robisz i oprócz maszyn nic nie widzisz

REKLAMA