POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

"Być jak Ignacy" program edukacyjny w gminie Kostomłoty

"Być jak Ignacy" fot.: mpr

Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza od pięciu lat jest autorem programu edukacyjnego “Być jak Ignacy " skierowanego do uczniów klas I- VIII szkoły podstawowej.

Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Tegoroczna V edycja odbywa się pod hasłem: Nauka to przyszłość! W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach działają dwa koła naukowe:
Mali Odkrywcy ( uczniowie klas III) oraz Agenci Nauki ( klasy VII i VI).
Oba koła będą walczyć o nagrody i tytuł Naukowej Szkoły Ignacego. Młodzi adepci wiedzy uczestniczą w zajęciach, w których towarzyszy im robot Blu. Przyswajanie nauki w licznych zabawach i eksperymentach pozwala dzieciom w łatwy i przyjemny sposób zrozumieć otaczający świat. Poznawanie różnych zależności, zjawisk, obserwowanie, doświadczanie pozwala dziecku nie tylko przeżyć dane zagadnienie, ale również lepiej je zrozumieć i zapamiętać. Cykl 16 spotkań został podzielony na moduły: energia, ekologia, transport i technologie przyszłości. 

Na uczniów czeka fascynująca historia edukacyjna, interaktywne materiały do nauki w formie zabawy oraz ciekawe doświadczenia i eksperymenty. Po każdym etapie uczestnicy wykonują pracę konkursową. Tematy prac są następujące:
1. etap – przygotowanie modelu wiatraka lub innego urządzenia lub makiety działającej na zasadzie wykorzystania energii odnawialnej;
2. etap – przygotowanie projektu ekologicznego związanego z oszczędzaniem wody, pokazującego, jakie działania podejmują Uczestnicy lub mają zamiar podjąć, by oszczędzać wodę;
3. etap – przygotowanie projektu graficznego lub makiety pojazdu przyszłości. Uczestnicy mogą wziąć pod uwagę zarówno wpływ pojazdu na środowisko naturalne, ekologię, wykorzystanie energii odnawialnej, bezpieczeństwo oraz wykorzystanie technologii przyszłości;
4. etap – przygotowanie projektu odpowiadającego na pytanie, jak nowa technologia i technologia przyszłości może pomóc ludziom w codziennym życiu.
Patronem honorowym konkursu jest Minister Edukacji Narodowej. Program ma zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy i wspierać przekonanie, że warto wierzyć we własne siły i marzenia.
W ubiegłym roku koło naukowe Naukowcy 07 było nominowane do nagrody województwa dolnośląskiego obok 4 innych szkół. Ponadto otrzymało nagrodę specjalną w wysokości 3000 złotych, która została przeznaczona na zakup pomocy dydaktycznych. Było to wyjątkowe osiągnięcie, gdyż w programie uczestniczyło 1500 szkół z całego kraju. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach, bo wspólne odkrywanie tajemnic nauki to świetna zabawa.

Gmina Kostomłoty

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE

REKLAMA