POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Inne niż zwykle obchody Święta Niepodległości w powiecie średzkim

Złożenie kwiatów pod pomnikiem fot.: Gmina Miękinia

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Dotychczas, co roku w gminach na terenie powiatu średzkiego uroczyście było obchodzone święto odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Nie brakowało wydarzeń kulturalnych m.in. w szkołach, czy ośrodkach kultury. Tegoroczne święto jest inne niż zwykle i nic tego nie zmieni. Jednak nie oznacza to, że nie mamy go celebrować.

Przedstawiciele gmin już wczoraj m.in. składali kwiaty pod pomnikami. - Co roku, Narodowe Święto Niepodległości, obchodziliśmy w gminie Miękinia, bardzo uroczyście. Niestety w tym roku 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była wyjątkowo skromna ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia - poinformowali przedstawiciele gminy Miękinia. Wójt Jan Marian Grzegorczyn wspólnie z dyrektor Magdaleną Wlaźlak-Szał oraz radnym Eugeniuszem Maksylewiczem, złożyli symboliczne wieńce pod pomnikiem znajdującym się przy Zespole Szkół im. Orła Białego w Miękini oraz przy grobie Nieznanego Żołnierza w Krępicach.

Podobnie było w Malczycach i Kostomłotach. - Ten rok jest wyjątkowy z uwagi na pandemie, dlatego też obchody Dnia Niepodległości mają symboliczny charakter. Hołd ofiarom złożył dzisiaj wójt Piotr Frankowski oraz kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Iwona Łuczkowiec-Baraniecka, składając wiązanki kwiatów przy obelisku w Malczycach i pomniku w Kwietnie - czytamy w komunikacie malczyckiego urzędu. - Obecnie druga fala pandemii, rygory i obostrzenia sanitarne, przyniosły nową sytuację w naszym życiu społecznym i prywatnym. W tej sytuacji w sposób szczególny odczuwamy potrzebę wspólnoty i kontaktu, wymiany myśli, dbałości o relacje i łączące nas więzi. Każdego roku ta data gromadziła nas licznie przy pomnikach, grobach i mogiłach zbiorowych, które w naszej gminie znajdują się w Kostomłotach, Piotrowicach i Wichrowie. W tym roku pamięć, o tych którzy życie oddali za Ojczyznę demonstrujemy zapalonym zniczem i kwiatami - dodają pracownicy gminy Kostomłoty.
 
Dziś symbolicznie uczczą święto w Udaninie, gdzie ma odbyć się msza święta w intencji ojczyzny. Po mszy zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem poświęconym Obrońcom Ojczyzny. W Środzie Śląskiej o godz. 15 odbędzie się Przegląd Piosenki Patriotycznej w średzkim domu kultury, który będzie transmitowany online. 

echo

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA