POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

W tym roku dzieci nie wrócą do szkół. Za tydzień placówki handlowe ponownie otwarte

Konferencja prasowa premiera fot.: KPRM

Dziś podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki podał informacje w zakresie dalszych obostrzeń i funkcjonowania m.in. szkolnictwa czy handlu.

Konferencja rozpoczęła się od przedstawienia obecnej sytuacji epidemiologicznej. - Każdego dnia zwiększamy liczbę łóżek, respiratorów. Dziś mamy w Polsce ponad 37 tys. łóżek, z tego ok. 40 proc. jest wolnych. Choć oczywiście wolelibyśmy, żeby te łóżka nigdy nie zostały użyte - mówił Morawiecki. - Musimy się uzbroić, ale wszyscy Polacy dysponują bronią. Tą bronią jest przede wszystkim dyscyplina i solidarność - dodał.

"100 dni solidarności"

- Rozpoczyna się okres, który nazywamy "100 dniami solidarności". Istnieje prawdopodobieństwo, że po tym okresie będzie już dostępna szczepionka. Oczywiście nie dla wszystkich jeszcze i pewnie nie wszyscy będą chcieli się zaszczepić - komentował premier.

Prezes Rady Ministrów zapowiedział, że do 27 grudnia placówki gastronomiczne, kulturalne, siłownie i baseny będą nadal zamknięte dla gości. Natomiast od przyszłej soboty, 28 listopada placówki handlowe będą mogły funkcjonować z zachowaniem najwyższego reżimu sanitarnego. 

- Konsultowaliśmy się też z innymi branżami, ale idziemy za radą naszych epidemiologów i pozostawiamy nadal zamknięte pozostałe placówki. To ważne, by uratować tysiące miejsc pracy, ale też utrzymać w ryzach przyrost zakażeń - mówił Morawiecki. - Warunek utrzymania tego reżimu jest jeden: dyscyplina każdego sklepu, galerii, sklepu meblowego. Jeśli będzie inaczej, te sklepy będą zamykane. Te decyzje mogą uratować setki tysięcy miejsc pracy, dlatego je podejmujemy - dodawał.


Fot. KPRM

Szkoły nadal zamknięte

To stacjonarnej nauki nie wrócą ucznowie. Ponadto zdecydowano się, że przerwa w zajęciach od 4 do 17 stycznia zastąpi standardowe ferie zimowe

Kiedy zmniejszenie restrykcji?

O możliwościach luzowania restrykcji powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. - Jeśli dzienna liczba zachorowań spadnie poniżej 15 tys, wrócimy do zasad obowiązujących w strefie czerwonej, jeśli poniżej 10 tys., do strefy żółtej, jeśli za poniżej 4 tys., do zielonej. 

Wersja pesymistyczna tzw. kwarantanny narodowej (pełny lockdown) stałaby się faktem gdyby liczba zakażeń osiągnęła stały poziom 27 tys. zakażeń.


Fot. KPRM

Święta Bożego Narodzenia w domu?

Matusz Morawiecki poinformował, że rząd pracuje nad możliwościami prawnymi, które ograniczą przemieszczanie się w okresie Bożego Narodzenia. - Proszę nie rezerwować nic w Austrii, Szwajcarii, ani też w Polsce - informował premier.

- Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, ale powinniśmy go spędzić tylko z najbliższymi - mówił Jarosław Gowin.

echo

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • W tym roku dzieci nie wrócą do szkół. Za tydzień placówki handlowe ponownie otwarte

  2020-11-21 23:39:38

  gość: ~hmm

  Szkoda,że nie podwyższył kar za nie zasłanianie nosa i ust.

 • 2020-11-23 11:06:09

  gość: ~Taaa

  @~hmm Taaa np.pałką teleskopową z partyzanta przez grzbiet.

 • 2020-11-22 10:36:49

  gość: ~gratulacje

  .....biedne dzieci. One muszą się męczyć....a reszta do galerii, biedronki, łódka itp, zakłady Amazon, strefy ekonomiczne na fulllll a co?

 • 2020-11-23 10:50:17

  gość: ~hmmm

  @~gratulacje
  Nie tylko dzieci są "biedne", ale i młodzież. Ile czasu teraz spędzają przed komputerem i czym to może w przyszłości skutkować ?

 • 2020-11-23 21:57:01

  gość: ~Magda

  ***** ***

 • 2020-11-26 16:09:45

  gość: ~Bożena

  ostatnio dodany post

  Pan Premier prosił o oddawanie osocza ozdrowieńców, a angielski instytut naukowy wczoraj ogłosił ,że osocze nie leczy.A myślałem ,ze Morawiecki zna język angielski.Bo Prezes na pewno zna tylko rosyjski.

REKLAMA