POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Co dalej z terenem dawnej papierni w Malczycach? Znalazł się kupiec

Papiernia w Malczycach fot.: echo

26 listopada odbyła się II licytacja nieruchomości w użytkowaniu wieczystym, zabudowanej pozostałościami po dawnej papierni w Malczycach. Znalazł się zainteresowany.

Historia terenów dawnej fabryki celulozy i papieru to klasyczny schemat niszczenia obiektów, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu stanowiły centrum rozwoju przemysłowego. Zabudowania wraz z charakterystycznym kominem bezsprzecznie stanowią wizytówkę Malczyc. Warto zadać sobie jednak pytanie czy w pozytywnym tego słowa znaczeniu? To raczej wątpliwe.

Co zatem było przedmiotem licytacji? Mowa o działce nr 4/18 o powierzchni blisko 2,2 ha zabudowanej ruinami dawnej papierni. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości ustala tereny aktywności gospodarczej z obiektami produkcyjnymi, składowymi i usługowymi. Przy ewentualnej rozbiórce istniejących ruin można na tym obszarze wznieść zabudowę produkcyjną, składową, bądź magazynową lub szeroko rozumiano usługową.

Z racji, że zespół dawnej fabryki celulozy i papieru objęty jest ochroną konserwatorską poprzez umieszczenie w wykazie zabytków, nasuwa się podstawowe pytanie. Co dalej z „wizytówką Malczyc”? Czy będzie możliwość rozbiórki obiektu? Sceptycznie na ten temat zapatruje się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, który według nieoficjalnych doniesień niezależnie od stanu zachowania kompleksu widzi w nim niepisane świadectwo rozwoju przemysłu i architektury przemysłowej Dolnego Śląska. Konserwator zabytków sugerował jednocześnie, że właściciel terenu powinien zabezpieczyć poszczególne obiekty i przystąpić do ich remontu. Trudno sobie wyobrazić jednak taki scenariusz, by kompleks, który swoją działalność rozpoczął w 1911 roku, obecnie będący w fatalnym stanie technicznym, został wyremontowany i przystosowany do prowadzenia działalności gospodarczej.

Znalazł się kupiec?

Użytkownikiem wieczystym terenu była firma zarejestrowana w Legnicy, jednak od dłuższego czasu w żaden sposób nie można było skontaktować się z jej właścicielami. W obwieszczeniu o licytacji nieruchomość wyceniono na 286 500 zł. Cena wywoławcza wynosiła 2/3 sumy, a więc 179 000 zł. Według informacji uzyskanych z Kancelarii Komornika Sądowego znalazł się podmiot, który przystąpił do licytacji. Czy to oznacza, że niebawem krajobraz zachodniej części Malczyc znacznie się zmieni? Na odpowiedzi w tej sprawie musimy jeszcze poczekać.

echo

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Co dalej z terenem dawnej papierni w Malczycach? Znalazł się kupiec

  2020-11-27 14:54:44

  gość: ~kkkjj

  horrory maja tam krecic i filmy dla doroslych

 • 2020-11-27 19:11:34

  gość: ~jadzia

  A ja sądzę, że ktoś wpadł na pomysł, że to idealna alternatywna lokalizacja dla nowej średzkiej podstawówki. W końcu budynek stoi i nikt już nie będzie mógł powiedzieć, że kolejna inwestycja Gminy Środa Śląska nie udana :D

 • 2020-11-28 11:07:58

  gość: ~z Malczyc

  A ja się pytam gdzie był konserwator zabytków jak burzyli cukrownie,przecież też była zabytkowa.Pracowałem tam jak i wielu mieszkańców Malczyc i okolic.Cukrownia była w pełni sprawna,do samego końca,kilka lat przed zamknięciem zainwestowano w dodatkowy komin,ale nasze urzędasy krajowe,co przynosiło dochody wszystko sprzedali za bezcen niemcom.Niemiec nawet gruz wywiózł do siebie.

 • 2020-11-29 10:54:25

  gość: ~Malczycki

  ostatnio dodany post

  @~z Malczyc
  No właśnie taki był efekt rządów SLD z obecną PO. Szkoda,ze tak szybko ludzie zapominają kto nam zgotował tą całą prywatyzację, co miala miliony przynieść. Pamieta ktoś kto to Balcerowicz? Bo dzis chyba za autorytet uchodzi. Rzyg.ac sie chce jak się patrzy na tą ulice i propagandę lewicową, co znowu do władzy chce wrócić!

 • 2020-11-28 18:49:25

  gość: ~Ghhh

  Ta cukrownia to bylo wielkie zlodziestwo cukru minely te czasy chlopie jak loiles cukier skonczylo sie jak by nie niemiec to bys teraz wpie. R dalal buraki i jezdzil wozem drabiniastrym

 • 2020-11-28 23:20:15

  gość: ~bella

  @~Ghhh No cóż, historia kołem się toczy i odwraca. W takiej Środzie, dopóki nie pojawiła się 25 lat temu Coca - Cola to był tylko brud, smród i urzędy...

REKLAMA


REKLAMA