POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Usługi ginekologiczne w średzkim szpitalu? Co z działką pod budowę nowego obiektu w Komornikach?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: freeepik.com

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Średzkiego padło pytanie o możliwość wprowadzenia usług ginekologicznych szpitalu w Środzie Śląskiej.

Propozycję w trakcie obrad złożyła radna Judyta Partyka-Basa. - Czy jest gotowy zarys planu medycznego, który przygotowuje dla nas pani pełnomocnik i czy zarząd nie zastanawiał się, bo o tym nie dyskutowaliśmy na wspólnej komisji, czy ewentualnie jako usługę medyczną w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Środzie Śląskiej (przy. red. dawny szpital) nie wprowadzić usług związanych z ginekologią i położnictwem? - pytała radna. Krótko odpowiedział jej starosta Krzysztof Szałankiewicz. - Pani pełnomocnik nadal pracuje nad koncepcją. Jeżeli pojawi się możliwość, że będą tam usługi położniczo-ginekologiczne, to także będziemy brali je pod uwagę - podsumował starosta.

Powiat dostanie kary finansowe?

To jednak nie koniec tematów związanych ze średzkim szpitalem. Radny Marek Majerowski w imieniu klubu Bezpartyjnych Samorządowców złożył na sesji dwie interpelacje. - W związku z niespełnieniem warunków dotyczących budowy szpitala na działce w Komornikach przekazanej na ten cel przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, zwracamy się z zapytaniem, czy działka nadal pozostaje we władaniu powiatu średzkiego? Czy grożą powiatowi z tytułu niedopełnienia warunków, nieodpłatnego przekazania działki, kary finansowe? - pytał radny.

W tym miejscu warto przybliżyć wydarzenia związane z działką w Komornikach. Nieruchomość została przekazana powiatowi przez Agencję Nieruchomości Rolnych (obecna nazwa to Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) w 2010 roku. Cel darowizny określono jako: budowa nowego kompleksu szpitalnego, Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego wraz z infrastrukturą  towarzyszącą, tj. parkingiem, drogami wewnętrznymi oraz lądowiskiem dla helikoptera pogotowia ratunkowego. Termin realizacji zadania ustalono na koniec 2015 roku, a następnie - w drodze aneksu - przedłużono do 29 czerwca 2020 roku.

Odkupienie budynku szpitala przez starostów w styczniu 2020 roku, uczyniło powyższe plany nierealnymi. W marcu włodarze powiatu informowali o dalszym zainteresowaniu działką, jednak z wykorzystaniem jej w inny sposób niż zakładano pierwotnie. Mówiono m.in. o przeniesieniu tam siedziby powiatowej służby drogowej wraz z zapleczem maszynowym. Propozycja przedłużenia umowy i zmiany celu darowizny została wysłana do dyrektora wrocławskiego oddziału KOWR.

Kolejna interpelacja klubu radnych także dotyczyła szpitala. - Na jakim etapie jest kwestia odzyskania należnych powiatowi średzkiemu środków, zabezpieczonych hipoteką z tytułu sprzedaży szpitala w kwocie ok. 2,4 mln złotych, co z kwotą 1 mln złotych, który znajduje się na liście wierzytelności z tytułu kary umownej należącej do spółki za zaprzestanie działalności? - pytają samorządowcy. 

Na odpowiedzi na powyższe pytania będziemy musieli zaczekać. Zostaną one przesłane na piśmie do autorów interpelacji.

Do sprawy wrócimy.

echo

7

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Usługi ginekologiczne w średzkim szpitalu? Co z działką pod budowę nowego obiektu w Komornikach?

  2020-11-30 09:03:33

  gość: ~polityka

  Artykuł o niczym. Napiszcie coś, jak już będą konkretne odpowiedzi, a nie piszecie, że ktoś zapytał. Wiecie ile ludzi o coś pyta?

 • 2020-11-30 11:25:56

  gość: ~śliska sprawa

  To są bardzo ważne pytania i jako wyborca, suweren i podatnik oczekuję na konkretne odpowiedzi, a nawet wyjaśnienia.

 • 2020-11-30 15:10:22

  gość: ~hmmm

  Przede wszystkim AMBULATORIUM CHIRURGICZNE!!!!!!!

 • 2020-11-30 16:28:39

  gość: ~Nie rozumiem

  Niech mi ktoś odpowie
  W 2010 roku powiat otrzymał działkę pod nowy szpital w Komornikach, po czym kilka lat później sprzedał funkcjonujący szpital w Środzie... To miały być dwa szpitale ?

 • 2020-12-02 08:27:08

  gość: ~hfgjfdj

  @~Nie rozumiem PCZ MIAŁ TAM WYBUDOWAĆ ÓW SZPITAL hhhahaha Omamili Sebusia, pokazali makiety szpitala wydrukowanego w paincie , a ten się cieszył,że zrobił interes życia hahahahah . Na makiecie się skończyło!!!!

 • 2020-11-30 16:32:07

  gość: ~Pacjent

  Tak powiat miał plan dwóch szpitali
  A co, kto bogatemu zabroni ?
  Jak wyszło wszyscy wiemy

 • 2020-12-02 08:59:47

  gość: ~Bad Boy

  ostatnio dodany post

  Dwóch Starostów Dwa Szpitale Biznes Gra toczy się Dalej.

REKLAMA


REKLAMA