POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Powrót do tematu remontu drogi relacji Jastrzębce-Malczyce. Inwestycja doczeka się realizacji?

Fragment drogi pomiędzy Jastrzębcami a Chomiążą fot.: echosredzkie.pl

Na przełomie 2018-2019 roku miał zostać przygotowany projekt przebudowy drogi powiatowej od granicy miasta Środa Śląska przez Jastrzębce i Chomiążę do Malczyc.

Przypomnijmy, że wybrane biuro projektowe miało czas na skompletowanie dokumentów do końca 2018 roku. Prace się przedłużyły i starostwo ostatecznie dostało projekt w lutym 2019 roku. - Fachowcy go sprawdzili i projekt okazał się niekompletny. Nie spełniał żadnych wymogów, które później mogłyby go kwalifikować do budowy tej drogi - informował wówczas radny Grzegorz Pierzchalski. Wybrano nową firmę, która za niemal 100 tys. złotych miała przygotować nowy projekt. 

"Drugi rok mija i nie ma nic"

Do tematu tej inwestycji drogowej powróciła radna Joanna Szremska na ostatniej sesji rady powiatu - 26 listopada. W imieniu swoim oraz radnego Marka Majerowskiego złożyła oficjalne zapytanie. - Które odcinki drogi powiatowej ze Środy Śląskiej do Malczyc, w kilometrach, zostały złożone w tegorocznym naborze wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na rok 2021? - pytała radna. - Chciałam jeszcze dodać, że to wszystko rozciąga się w czasie. W 2019 roku okazało się, że projektant nie wykonał na czas projektu. W 2020 wniosek nie uzyskał rekomendacji, że względu na kwestie techniczne w złożonej dokumentacji projektowej. Remont tej drogi był obiecany przez praktycznie wszystkie osoby z tego terenu. Zarząd, który w tamtym czasie działał, mocno obligował o zrobienie tej drogi. My także obiecywaliśmy, że zrobimy wszystko, aby tę drogę wykonać. Drugi rok mija i nie ma nic - przyznała na sesji Joanna Szremska. - Chciałabym jednocześnie zapytać, czy istnieje ryzyko, że nie otrzymamy następnego dofinansowania. Czy w jakiś sposób można to przeanalizować? - zapytała na koniec radna.

Głos w tej sprawie zabrał także radny Marek Majerowski, który złożył interpelację w imieniu klubu Bezpartyjni Samorządowcy. - W związku z poniesionymi kosztami z budżetu powiatu średzkiego, z tytułu niewykonania dokumentacji technicznej ww zadania i faktem braku do dnia 11 września 2019 roku, wpłaty od projektanta naliczonej kary umownej w kwocie ponad 18,9 tys. złotych z tytułu niewykonania dokumentacji, zwracam się z zapytaniem, czy powiat wystąpił w tej sprawie na drogę sądową? Jeśli tak, to kiedy? - pytał na sesji radny.

Powiat będzie chciał współpracować z gminą Malczyce i Środa Śląska?

Bezpośrednio do zapytania radnej Szremskiej odniósł się wicestarosta Sebastian Burdzy. - Zapytała pani czy występuje ryzyko, że możemy nie dostać dofinansowania. Oczywiście, że występuje. Przypomnę państwu ile razy aplikowaliśmy o pozyskanie dofinansowania na drogę w Karczycach w gminie Kostomłoty. Za czwartym razem udało nam się pozyskać te środki. Są pewne rzeczy niezależne od nas - mówił na sesji samorządowiec.

- Jak państwo wiecie, od pięciu lat zmieniły się zasady oceny wniosków. Dla nas są one nieczytelne. Nie wiemy, kto zasiada w tej komisji, kto podejmuje decyzje oraz dlaczego podejmuje taką, a nie inną, ponieważ nie otrzymujemy uzasadnienia. Albo się znajdziemy na liście, albo nie. Będziemy robić wszystko, aby pozyskać środki zewnętrzne przy współpracy z gminą Malczyce, mam nadzieję, że z gminą Środa Śląska także - podsumował wicestarosta Burdzy.

echo

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Powrót do tematu remontu drogi relacji Jastrzębce-Malczyce. Inwestycja doczeka się realizacji?

  2020-11-30 15:28:15

  gość: ~drogowiec

  Zasady się nie zmieniły, kryteria i wytyczne do projektów są w rozporządzeniu. Zasada jest prosta! Jeżeli wniosek nie posiada merytorycznych błędów, a projekt jest wykonany zgodnie z ogólnie dostępnymi wytycznymi zapisanymi w rozporządzeniu to jest oceniony pozytywnie! Wystarczy robić dobre projekty a nie składać projekty z błędami a później zganiać na brak uzasadnień...

 • 2020-11-30 18:28:48

  gość: ~eh

  @~drogowiec
  chyba że nie chce sie tej drogi robic...

 • 2020-11-30 15:45:32

  gość: ~Anton

  Nie wiem, nie znam statystyk. Wiem jednak, że Malczyczanie wolą tą drogę jadąc do Środy. Na DK 94 giną ludzie masowo, a tu to bardzo duża rzadkość

 • 2020-11-30 16:25:05

  gość: ~Mmm

  Od lat ta droga straszy, najbardziej o tej porze roku. Ja już co prawda nie mieszkam tam od kilku lat, wpadam co jakiś czas do rodziny, ale nie zapomiane są chwile jazdy do szkoły jak
  Ślusarski co rusz wpadał tam gdzieś ;)

 • 2020-12-01 09:58:59

  gość: ~Zoja

  ostatnio dodany post

  Czegoś tu nie rozumiem? Czy przypadkiem wicestarosta nie nawołuje do jawnego łamania prawa? Sugeruje, że jak się zna członków komisji, to się pieniądze na drogi dostaje??? Ot, włąśnie pokazał jak się "rządziło" za czasów PO! Tylko układy się liczyły i znajomści. A teraz po prostu wychodzi nieudolność tego, co wnioski pisze. Już się nic panie B. "na boku" nie załatwi.

REKLAMA


REKLAMA