POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Pandemia nie sprzyja kulturze. Na co samorządy przeznaczyły fundusze z odwołanych imprez?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: echo

Festiwal Lata w Miękini, Święto Wina w Środzie Śląskiej, dożynki gminne, turnieje, imprezy biegowe... W mijającym 2020 roku zabrakło tych kultowych wydarzeń.

Pandemia i obecność koronawirusa sprawiła, że niemal mijający już rok, zostawia w nas niemałą pustkę. Wiele osób co roku wyczekuje imprez, które na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz powiatu średzkiego. Festiwal Lata, Bike Maraton w Miękini, Święto Wina w Środzie Śląskiej, wydarzenia sportowe, dożynki, konkursy powiatowe, świętowanie wydarzeń patriotycznych... Żadne z tych wydarzeń się nie odbyło lub częściowo z zachowaniem reżimu sanitarnego. Ze smutkiem czytaliśmy o kolejnych odwołanych wydarzeniach.

Można by stwierdzić, że rezygnacja z organizacji imprez gminnych, czy powiatowych, to pewne oszczędności dla gmin. Jak poszczególne samorządy z terenu powiatu średzkiego zagospodarowały te fundusze? Zapytaliśmy o to wójtów, burmistrza i starostę.

Gmina Malczyce

- Wszystkie wydarzenia kulturalne w gminie Malczyce w 2020 roku zostały odwołane. Zrezygnowaliśmy z organizacji "Biegaj z nami Malczycami", Nadodrzańskiej Nocy Świętojańskiej, Gminno-Sołeckiego Dnia Dziecka oraz Dożynek Gminnych. Wszystkie uroczystości gminne odbywały się z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności i miały często symboliczny charakter - mówi w rozmowie z nami wójt Piotr Frankowski.

W 2020 roku w budżecie gminy Malczyce na wydarzenia organizowane przez urząd przeznaczono 30 tys. złotych. - Część pieniędzy przeznaczyliśmy na wsparcie placówek oświatowych z terenu gminy, zakup tablic informacyjnych, masztów oraz wydatków bieżących, które odciążą przyszłoroczny budżet pod względem organizacji różnych uroczystości - informuje wójt.

Gmina Miękinia

W gminie Miękinia nie odbyła się większość z zaplanowanych imprez, zarówno tych sztandarowych jak: Bike Maraton, Turniej Rycerski czy Festiwal Lata, oraz tych pomniejszych jak dni dziecka czy dożynki. - Większość środków przeznaczonych na te cele pozostała w budżecie gminy, gdzie zostały one przeznaczone na inwestycje m.in. zakup wozów strażackich oraz oznakowania ścieżek rowerowych - informuje wójt Jan Marian Grzegorczyn.

Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini w miesiącach, podczas których zawieszona była działalność świetlic, wykonał remonty tych obiektów.

Gmina Kostomłoty

- W związku z pandemią koronawirusa, która ma ogromny wpływ na obniżenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego głównie z tytułu PIT i CIT, zdecydowanie ograniczyliśmy wydatki ponoszone z budżetu gminy. Kwota zaoszczędzonych środków powinna pokryć ubytki w dochodach gminy, jakie spowodowała pandemia COVID-19 - wyjaśnia wójt gminy Kostomłoty Janina Gawlik.

Gmina Udanin

W przeciwieństwie do pozostałych gmin w Udaninie udało się zrealizować kilka imprez gminnych. Odbyły się m.in. II Bieg Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym", Gminny Dzień Kobiet, 30-sto lecie Samorządu Terytorialnego, Gminny Turniej Piłki Nożnej o puchar Wójta Gminy Udanin, koncert Piosenek Anny German w wykonaniu Katarzyny Zawady w Konarach, odsłonięcie Pomnika Pamięci „Obrońców Ojczyzny" w Udaninie, II Rodzinny Piknik Rowerowy, symboliczne Dożynki Gminne połączone z Przeglądem Zespołów Ludowych „Pieje Kur Pieje" oraz oficjalne otwarcie Posterunku Policji w Udaninie.

- Oczywiście każda z uroczystości odbyła się w ścisłym, obowiązującym na daną chwilę reżimie sanitarnym. Zrezygnowaliśmy z największych uroczystości gminnych tj. Koncertu Piosenki Religijnej i planowanych na dużą skalę Dożynek Gminnych, które rokrocznie przyciągają większą publikę - przyznaje wójt Wojciech Płaziuk. - Wygospodarowane oszczędności w budżecie zaplanowanym na promocję gminy, przesunięto w większości na zadania związane z walką z koronawirusem oraz na przygotowanie dokumentacji pod projekty, które gmina Udanin ma zamiar zrealizować w przyszłym roku - dodaje wójt.

Powiat średzki

Krótko i konkretnie ws. wydatkowania funduszy odpowiada starosta Krzysztof Szałankiewicz. - Zaoszczędzone środki z zaplanowanych na ten rok wydarzeń kulturalnych systematycznie wydawaliśmy na walkę z pandemią - informuje starosta.

Gmina Środa Śląska

- Na chwilę obecną trudno oszacować "oszczędności" w związku z odwołaniem większości eventów gminnych w Domu Kultury w Środzie Śląskiej. Niektóre eventy się odbyły, chociażby częściowo jak np. świata państwowe - Dzień Wojska Polskiego czy Dzień Sybiraka czy dożynki w Kobylnikach. Spora część "oszczędności" w związku z odwołaniem większości eventów gminnych w DK została w budżecie Domu Kultury, jako "rekompensata" związana ze spadkiem przychodów statutowych Domu Kultury na skutek lockdownu i wynikającego z tego tytułu odwołania seansów kinowych, przedstawień, kabaretów, itp. Przychody z samego kina cyfrowego to około 400 tys. złotych rocznie. Dokładne dane są u pana dyrektora DK - wyjaśnia burmistrz Adam Ruciński

- Pozostałe "oszczędności" w związku z odwołaniem większości eventów gminnych w Domu Kultury, zostały przeznaczone na pomoc finansową dla spółki OSiR, której przychody w wyniku lockdownu spadły o około 400-500 tys. złotych - Średzki Park Wodny i Centrum Sportu i Rekreacji. Dokładne dane są u pana prezesa OSiR. Sama pożyczka z budżetu gminy na zabezpieczenie płynności w spółce OSiR, wynosi w 2020 roku ponad 550 tys. złotych. Sytuacja jest pod kontrolą, ale trudno jest określić, jaki jest czy będzie skutek ostateczny i bilans końcowy "oszczędności" w związku z odwołaniem większości eventów gminnych w DK. W mojej ocenie bilans będzie negatywny i nasze jednostki tj. DK i OSIR więcej na tym stracą niż zaoszczędzą. Nikt, kto ma umowy o pracę nie został zwolniony, pensje płacimy wszystkim, którzy mają umowy o parcę w DK i OSiR. Jedno jest pewne: bilans społeczny "oszczędności" w związku z odwołaniem większości eventów gminnych w DK jest wysoce negatywny - to co się nie odbyło w DK czy OSiR to niepowetowane "straty mentalne" dla mieszkańców, klientów, partnerów i samorządu - dodaje burmistrz.

echo

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Pandemia nie sprzyja kulturze. Na co samorządy przeznaczyły fundusze z odwołanych imprez?

  2020-12-08 14:52:23

  gość: ~Z miasta

  Poziom tego niusa sięgną dna, a o wypowiedzi burmistrza, to już nie wspomnę. event, event i jeszcze raz event.... To jest, ale ewenement na skalę krajową - znaczy ten burmistrz. A eventem nazywać uroczystości związane ze świętami państwowymi, to jest dopiero pomyłka.

 • 2020-12-08 20:54:40

  gość: ~Ala

  @~Z miasta
  A ja proponuję sięgnąć po słownik ortograficzny. I następnie zająć się oceną innych.

 • 2020-12-08 21:12:11

  gość: ~Z miasta

  @~Ala Aleś zabłysnęła, nie ma co...

 • 2020-12-10 10:54:50

  gość: ~niestety

  @~Z miasta
  Mamy id.....ę za burmistrza. Basen i Centrum Sportu dalej jest solą w oku nieudacznika. Takie inwestycje są poza jego możliwościami decyzyjnymi, stąd takie rozgoryczenie i zrzucanie odpowiedzialności na ogromne koszty.....Szkoda Środy i mieszkańców........

 • 2020-12-09 15:59:32

  gość: ~antek

  O kulturze pisać to trzeba umieć, nawet na szczeblu gminno-powiatowym...

 • 2020-12-10 21:23:11

  gość: ~Z prasy

  @~antek
  Poinformowano, że Martyniuk dostanie "tylko" 50 tysięcy złotych.za jeden(1) występ w TV.

 • 2020-12-11 10:52:03

  gość: ~antek

  @~Z prasy
  Dziś wszystko mamy w klimatach disco polo, niestety, nawet poziom lokalnej prasy.

 • 2020-12-11 13:57:10

  gość: ~Andy

  Chytrość Burmistrza nie zna granic, więc dla niego to dobra wiadomość z odwoływania wszystkiego na co trzeba cokolwiek wydać. Dobry pretekst na odwlekanie obiecanych podwyżek, cięcie wszystkich dodatków. A nazywanie eventem święta państwowego to zwyczajne buractwo. Tylko żal, bo nie pojadł do syta na tych imprezach, a każdy wie, że póki stół pełen puty burmistrz siedzi.

 • 2020-12-11 13:57:35

  gość: ~Andy

  ostatnio dodany post

  Chytrość Burmistrza nie zna granic, więc dla niego to dobra wiadomość z odwoływania wszystkiego na co trzeba cokolwiek wydać. Dobry pretekst na odwlekanie obiecanych podwyżek, cięcie wszystkich dodatków. A nazywanie eventem święta państwowego to zwyczajne buractwo. Tylko żal, bo nie pojadł do syta na tych imprezach, a każdy wie, że póki stół pełen puty burmistrz siedzi.

REKLAMA