POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Działania "pieszy kontra pojazd" na drogach powiatu średzkiego

Zdjęcie ilustracyjne fot.: freeepik.com

Średzcy policjanci przez najbliższe dwa dni prowadzić będą wzmożone działania kontrolne pod nazwą „Pieszy kontra pojazd”.

Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracać będą na niezgodne z obowiązującymi przepisami zachowania zarówno osób pieszych, jak również kierujących pojazdami wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety mimo wielu apeli, nadal wielu użytkowników dróg ignoruje obowiązujące przepisy.

Głównym celem prowadzonych działań jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Funkcjonariusze w miejscach, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego, sprawdzać będą zachowania pieszych oraz kierujących pojazdami względem siebie.

Należy pamiętać, że jedną z głównych przyczyn zdarzeń z pieszymi jest nieustąpienie im pierwszeństwa właśnie na przejściu dla pieszych, w wyniku czego często odnoszą oni poważne obrażenia bądź giną. Nie bez powodu piesi i rowerzyści są określani mianem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nie chroni ich bowiem karoseria pojazdu, czy różne systemy bezpieczeństwa, jak ma to miejsce w przypadku kierowców samochodów. Niestety w konfrontacji z autem nie mają oni praktycznie żadnych szans.

Dlatego w dużej mierze sami muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo, stosując się do obwiązujących przepisów ruchu drogowego. Bardzo ważnym aspektem decydującym często o bezpieczeństwie pieszych jest stosowanie przez nich elementów odblaskowych, dzięki którym po prostu są widoczni, a na pewno lepiej widoczni na drodze i tym samym bardziej bezpieczni.

Ważne jest również, aby przez jezdnię przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.

Niestety mimo wielu apeli, nadal wielu użytkowników dróg ignoruje obowiązujące przepisy. Najczęściej popełnianym przez kierujących pojazdami wykroczeniem jest przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy. Niestety również piesi zapominają o obowiązujących ich przepisach i nie dbają o swoje bezpieczeństwo przechodząc przez jezdnię w miejscu niedozwolonym lub bez koniecznego momentu zatrzymania się zanim postawią nogę na przejściu dla pieszych nie upewniwszy się uprzednio, czy nic nie jedzie.

Musimy pamiętać, że obecna pora roku ma bardzo duże znaczenie dla sposobu poruszania się pojazdów po drodze. Zalegający śnieg, błoto pośniegowe, mokra i śliska nawierzchnia powodują, że droga hamowania pojazdów wydłuża się, a kierowcy muszą dostosować sposób jazdy do wymagających przecież warunków panujących na drodze.

W trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg średzcy policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest w głównej mierze zależne od nas samych.

Oficer Prasowy KPP w Środzie Śląskiej

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA