POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Powiat Średzki - budżet na 2021 roku uchwalony

Sesja Rady Powiatu fot.: mpr

21 grudnia odbyła się sesja Rady Powiatu w Środzie Śląskiej. Radni przyjęli osiem uchwał, w tym najważniejszą - uchwałę budżetową na rok 2021.

W 2021 roku dochody Powiatu będą wynosić 55,9 mln zł, a wydatki 59,5 mln zł. Najważniejszymi pozycjami wśród dochodów Powiatu są: subwencje ogólne z budżetu państwa (37%), wpływy z udziału w podatkach (36%) oraz dotacje (20%). Czwartą grupę dochodów stanowią wpływy z opłat własnych (6,5%). Tu znajdują się opłaty mieszkańców m.in. za dokumenty komunikacyjne, zajęcie pasa drogowego czy też opłaty geodezyjne.

Wydatki Powiatu w przyszłym roku wyniosą 59,5 ml zł, z czego 26% zostanie przeznaczone na wydatki majątkowej tj. inwestycje. Te najkosztowniejsze to: remont drogi Prężyce - Lenartowice - Księginice (6,5 mln zł) oraz odcinka Piekary - Konary (2 mln zł). Na zadania te otrzymano dotację z Funduszu Dróg Samorządowych. Wsparły je również partnerskie samorządy tj. Miękinia i Udanin. Ponad 3,1 mln zł będzie kosztować modernizacja byłego budynku szpitala. 2,8 mln zostanie pokryte z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, zwanego Tarczą dla Samorządów.

2,5 mln zł zarezerwowano na wydatki bieżące w zakresie powiatowych dróg i transportu. Dodatkowo 1 mln zł będzie kosztował realizowany co roku powiatowy Program Rozwoju Infrastruktury Drogowej. Połowę tej kwoty dołożyły samorządy gminne.

W budżecie jak co roku utworzono rezerwy: ogólną w kwocie 60 tys. zł oraz celową w kwocie 100 tys. zł na zadania z zakresu zarządzania kryzysowego.

Projekt budżetu uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz wszystkich komisji stałych rady powiatu. Za jego przyjęciem w takiej postaci głosowało czternastu radnych, jeden wstrzymał się od głosu. – Budżet na 2021 rok ma charakter proinwestycyjny. Pomimo niepewności związanej z rozwojem i skutkami pandemii Powiat Średzki nie rezygnuje z inwestycji, a ich wartość stanowi około 26% wydatków. Przy tak dużym poziomie inwestycji, nie planujemy zaciągania długu, a ustalony na przyszły rok deficyt pokryjemy z tegorocznych oszczędności – mówi skarbnik Powiatu Elżbieta Czarnota.

Powiat Średzki

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Powiat Średzki - budżet na 2021 roku uchwalony

  2020-12-31 22:49:12

  gość: ~Mieszkanka powiatu

  Szkoda ze nikt nie wziął pod uwagę tego ze mieszkańcy Gminy Udanin czy tez Kostomloty którzy nie mają prawo jazdy czy tez sa w podeszłym wieku nie będą mieli jak się dostać do Środy Sl bo Powiat stawia tylko na szpital a w dupie ma komunikację i busy a tym samym ma w Dupie Nas Ludzi "nie pozdrawiam"

 • 2021-01-05 18:13:11

  gość: ~Z miasta

  @~Mieszkanka powiatu
  A dlaczego mieszkańcy Środy Śl mają finansować przejazdy mieszkańcom Udanina?

 • 2021-01-03 22:24:14

  gość: ~Chciało by się

  zacytować Siarę Siarzewskiego z Kilera "Mają gest..." Nie zarabiają a,wydają z rozmachem na prawo i lewo.Droga Prężyce-Księgienice? Było starości lotnisko wybudować jak w Radomiu.

 • 2021-01-04 19:13:10

  gość: ~Mieszczuch

  A w jakim celu wykonano "przesunięcie geodezyjne" boiska asfaltowego?

 • 2021-01-05 18:15:07

  gość: ~Marcin

  @~Mieszczuch
  Powiat stawia na szpital ale nawet nie zrobił w nim punktu szczepień. ,Przykład nieudolności!

 • 2021-01-07 01:39:18

  gość: ~To zwykła likwidacja

  ostatnio dodany post

  @~Mieszczuch
  boiska na rzecz parkingu dla "słynnego restauratora" Co tam młodziankowie bedą tężyznę ćwiczyć niech piją i nie tylko.Boisko było za niemca ,za komuny a dzisiaj zrobią parking. Dlaczego mi to przypomina historię szpitala sam nie wiem.

REKLAMA