POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Polonia Środa Śląska: o wyborze trenera czy roli wychowanków w amatorskiej piłce nożnej

Po rundzie jesiennej Polonia z dorobkiem 25 punktów zajmuje 10. lokatę w klasie okręgowej fot.: eska - echosredzkie.pl

W rozmowie z Mariuszem Kargolem, prezesem średzkiej Polonii o aktualnej sytuacji klubu czy procedurze wyboru nowego trenera.

Na wstępie pomówmy o zmianie trenera. Od zwolnienia trenera Tabaka do zatrudnienia Grzegorza Sajewicza minęły dwa tygodnie. Jak wyglądał ten czas w klubie? Wpłynęło dużo aplikacji?

Mariusz Kargol: Ten czas w klubie wyglądał pracowicie. Klub to nie tylko pierwsza drużyna. To był koniec roku, czas rozliczeń, podziękowań, planów, więc ten okres dla zarządu jest zawsze pracowity. Natomiast jeżeli chodzi o kandydatów na trenera pierwszej drużyny, mieliśmy piętnastu chętnych i z tego powodu się cieszymy, bo świadczy to o tym, że nasz klub jest atrakcyjnym miejscem do pracy i dużym wyzwaniem. Na rozmowy zaprosiliśmy ośmiu trenerów, natomiast ostateczne głosowanie dotyczyło czterech kandydatów. Z tego grona wybraliśmy Grzegorza Sajewicza.

Co zdecydowało, że to właśnie Grzegorz Sajewicz poprowadzi zespół w rundzie wiosennej? Do kiedy obowiązuje jego kontrakt?

Tak jak wspomniałem w poprzednim pytaniu, na rozmowy zaprosiliśmy ośmiu trenerów, a ostateczne głosowanie dotyczyło czterech i przyznam szczerze, że zadecydowały drobne szczegóły. Wszyscy trenerzy, których zaprosiliśmy, są bardzo dobrymi fachowcami, więc wybór nie był łatwy. Do kiedy będzie obowiązywał kontrakt? Mam nadzieję, że bardzo długo. Umówiliśmy się, że po każdej rundzie dokonujemy analizy i podejmujemy decyzję, co dalej, ale chcielibyśmy, aby nasza współpraca trwała długo.

Dotychczas kluczową rolę w kształcie zespołu stanowili wychowankowie, tzw. miejscowi. Czy wraz z zatrudnieniem nowego trenera ta koncepcja się zmienia?

Wychowankowie nadal będą stanowili trzon zespołu, ale potrzebne nam jest "odświeżenie" szatni. Dlatego możemy się spodziewać wzmocnień drużyny.

Jakie pozycje według Was wymagają wzmocnienia?

Tak naprawdę do każdej formacji potrzebujemy wzmocnień. Ja nawet nazwałbym to bardziej zwiększeniem rywalizacji na poszczególnych pozycjach, bo niektórzy zawodnicy potrzebują po prostu kogoś do rywalizacji, żeby lepiej grać. Na pewno potrzebujemy bramkarza. W tej rundzie mieliśmy trzech bramkarzy na dwie drużyny i tak naprawdę w pewnym momencie cała trójka była kontuzjowana, dwóch pauzowało, jeden grał z kontuzją. W najbliższym czasie podamy nazwiska zawodników, którzy będą grali u nas na wiosnę. Jeżeli jest ktoś, kto jeszcze chciałby do nas dołączyć, zapraszam.

Kiedy klub rozpoczyna przygotowania? Czy ustaliliście już terminarz sparingów?

Rozpoczęcie planowane było na 11-12 stycznia. Natomiast ze względu na obostrzenia możemy wystartować dopiero 18 stycznia i w ten dzień odbędzie się pierwszy trening. Sparingi rozpoczynają się 23 stycznia od meczu wewnętrznego Polonii I z Polonią II, żeby trener miał lepsze rozeznanie w zawodnikach. Później już gramy co weekend do ligi, którą zaczynamy 6 marca.

Czy trener dostał jakieś krótko- lub długoterminowe cele?

Jeśli nie stawialibyśmy przed sobą i trenerem żadnych celów to nie powinniśmy być w tym miejscu, w którym jesteśmy. A tak na poważnie, trener w tej rundzie powinien spokojnie się utrzymać i poznać drużynę. Co będzie dalej, zobaczymy.

Co z drużyną rezerw, która powstała z połączenia z zespołem ze Szczepanowa? Będzie nadal funkcjonować w takiej formie? Jesteście zadowoleni z tej współpracy?

Początki były trudne, bo do połączenia doszło bardzo późno, przed samą ligą, ale uważam, że na tym połączeniu skorzystała i jedna i druga drużyna. Na wiosnę będzie jeszcze lepiej.

Polonia Środa Śląska to również wiele zespołów dziecięcych i młodzieżowych. Czy zarząd jest zadowolony z aktualnego szkolenia tych drużyn?

Mamy najlepszych trenerów w regionie. Mamy duże wsparcie Gminy Środa Śląska i burmistrza Adama Rucińskiego oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji. Mamy coraz większe grono rodziców, którzy angażują się w życie klubu. Mogę powiedzieć, że bardzo dobrze układa się współpraca ze Zrzeszeniem LZS i prezesem Arkadiuszem Gruszczyńskim. Każda grupa gra na poziomie ligi okręgowej, nasze drużyny uczestniczą w wielu turniejach i obozach, więc można powiedzieć, że jest dobrze, ale może być jeszcze lepiej. Mamy kilka pomysłów na rozwinięcie naszej akademii i spróbujemy wprowadzić je w 2021 roku, ale wszystko oczywiście zależy od finansów.

Czy planujecie reaktywację zespołu juniorów starszych? Mieliby oni szansę na regularne zasilanie pierwszego i drugiego zespołu w obiecujących wychowanków?

Drużyna juniorów starszych nie została rozwiązana. Wycofaliśmy ją z rozgrywek, ale powodów nie chciałbym podawać, bo pewne rzeczy powinny zostać do wiadomości zawodników, rodziców i zarządu. Z drużyny, którą wycofaliśmy, 95% zawodników nadal trenuje, a swoje mecze grają w juniorach młodszych czy Polonii II, a kilku trenowało z pierwszym zespołem. Jeżeli się uda, to już na wiosnę wystartujemy w lidze okręgowej. Jak się nie uda, to z pewnością wystartujemy w rozgrywkach od czerwca. Także drużyna była, jest i będzie, ale czasami trzeba zrobić krok w tył, żeby zrobić dwa do przodu. A w odpowiedzi na drugą część pytania, czyli wychowanków w pierwszej drużynie odpowiem tak - proszę sprawdzić ilu wychowanków gra np. w Brzezinie, Sułowie, Wierzbicach czy Wielkiej Lipie, a ilu gra u nas. Uważam, że co roku nasze drużyny młodzieżowe i lokalne LZS-y dostarczają wartościowych młodych zawodników do pierwszej drużyny.

Wróćmy do zespołu seniorów i klasy okręgowej. Czy uważacie, że poziom ligi jest niższy niż jeszcze kilka lat temu?

Zaznaczę, że to jest moja subiektywna ocena. Uważam, że poziom rozgrywek jest z roku na rok coraz niższy. Powodów tego jest kilka, ale to dłuższa rozmowa, więc proponuję osobny artykuł na ten temat.

I oczywiście pytanie, którego nie mogło zabraknąć. Czy zespół ze Środy Śląskiej stać na awans i zadomowienie się w IV lidze?

Tak, uważam, że stać nas na awans i zadomowienie się w IV lidze. Organizacyjnie proszę mi uwierzyć, że jesteśmy ponad IV ligę. Mamy trzy osoby przy pierwszej drużynie, zawodnicy mają dostęp do fizjoterapeuty, zwracane koszty leczenia, darmowe wejścia na basen i saunę. Niestety sportowo zawsze nam czegoś brakuje i dlatego zmieniamy trochę strategię budowania kadry pierwszego zespołu. Mam nadzieję, że to pomoże. Proszę mi uwierzyć, spać nie mogę przez tą IV ligę. Tak samo ja i zarząd chcemy tej IV ligi, jak kibice. Ale my możemy stworzyć do tego warunki. Mówiąc warunki z mam na myśli bazę, a nie ściąganie  zawodników wysoko opłacanych, którzy dają chwilowy sukces, bo kończy się prawie zawsze tak samo, drużyna gra kilka sezonów, a potem znika, wprowadza to wielki zamęt i bardzo psuje amatorską piłkę.

Klub w tym roku obchodzi 75-lecie. Patrząc na tabelę, nagroda w postaci awansu jest raczej niemożliwa. Czy klub planuje już coś specjalnego dla swoich piłkarzy i kibiców?

Awans w tym sezonie jest nierealny. Natomiast jeżeli chodzi o 75-lecie, to jeśli sytuacja epidemiczna pozwoli, chcielibyśmy zrobić dużą imprezę plenerową, w którą zaangażujemy wszystkie nasze sekcje, a jednocześnie chcielibyśmy, żeby jak największe grono kibiców i rodziców mogło z nami świętować. Planujemy kilka niespodzianek, ale dowiecie się o tym w późniejszym terminie.

Dziękuję za rozmowę.

ph

23

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Polonia Środa Śląska: o wyborze trenera czy roli wychowanków w amatorskiej piłce nożnej

  2021-01-07 10:28:05

  gość: ~ech

  CO ZNACZY "3 OSOBY PRZY PIERWSZYM ZESPOLE"? - 3 TRENERÓW???

 • 2021-01-07 13:01:03

  gość: ~piter

  @~ech
  niech wezmzą teraz chociaż trenerów ktorzy bedą coś chcieli osiągnąc i wykażą zaangazowanie, nie tak jak poprzednicy

 • 2021-01-07 11:05:35

  gość: ~Pogon

  Miasto przelewa ogromne pieniądza pewnie ponad 500 tys rocznie na całą infrastrukturę a tu żadnych wyników nie ma, brzezina dostaje 50 tys od gminy i 4 ligę ma... Fajna polityka w tej poloni i ciekawe ile zarabia zarząd i trenerzy

 • 2021-01-07 12:43:36

  gość: ~Szejku

  Treść "wywiadu" taka sama jak 2 lata temu.Konkretów brak.Lanie wody i nic się nie zmienia. Im niższy poziom tym trudniej awansować.

 • 2021-01-07 13:01:40

  gość: ~Swój

  Kpina z kibiców i to juz kolejny rok. Wstyd, że tego chyba juz nikt nawet nie kontroluje. Zostają tylko wspaniałe wywiady i wielkie plany...żal to czytać

 • 2021-01-07 13:56:16

  gość: ~to ja

  nie znam realiów Polonii ale bardzo rzeczowa wypowiedz Prezesa i w pełni się z nią zgadzam awans naprawdę można zrobić łatwo (wystarczy trochę kasy), ale dzieje się to kosztem całego środowiska i po takim awansie drużyny znikają na całe lata. Porównywanie rożnych drużyn też nie ma wielkiego sensu (różne cele, możliwości), czasami jest jeden mocny prywatny sponsor który wszystko finansuje i za wszystko odpowiada i płaci ale pracy z młodzieżą nie ma lub jest znikoma bo liczy się tylko pierwszy zespół.

 • 2021-01-07 21:17:53

  gość: ~Łubu dubu

  @~to ja
  "...to mówiłem ja, trener II klasy.."
  No chyba,że to sam o sobie do siebie pisze.

 • 2021-01-07 15:20:07

  gość: ~Średzianin

  Proszę Państwa. Nazwałbym to tak: PLANOWAĆ ZAWSZE TRZEBA! Natomiast niestety wyniki Naszej Polonii pokazują rzeczywistość, która na cale szczęście nie pozwoliła spaść z klasy okręgowej... Klub jak i warunki są wspaniale tylko trenować... Niestety samo trenowanie nie wystarczy bo do tego trzeba GOSPODARZA, który ogarnie jednao zadanie PORZADNIE, a następnie przejdzie do drugiego zadania. Skupiając się na jednym zadaniu można je dobrze i skutecznie zrealizować. W Naszej Polonii tak się jednak nie dzieje patrząc na ilość zadań Pana Prezesa, który w jednej osobie zajmuje się Klubem Polonii, trenuje Szczepanow, prowadzi lekcje WF w szkole, prowadzi działalność gospodarczą, etc. Proszę Panstwa funkcjonujac w takim schemacie można by napisać " robie wszystko i NIC...!" Wspolnie zastanówmy się ile Nam uciekło CZASU, ZAWODNIKÓW, MOZLIWOSCI poprzez to wszystkorobienie! Wg mnie to o czym napisałem w dużym skrócie jest głównym powodem takiej a nie innej sytuacji w klubie. Pozdrawiam serdecznie ze Środy Śląskiej

 • 2021-01-08 12:05:34

  gość: ~Czlowiek

  @~Średzianin
  ZGADZAM się z Tobą w 100%
  Od dłuższego czasu obserwuje Pana Prezesa ktory traci w oczach nie tylko o osob myślących ale TRACI dobrych młodych zawodników!
  Mlodzi ludzi odchodzą i albo grają w innych klubach albo rezygnują z piłki nożnej z powodu braku kompetententnych rozmów na poziomie trenera.
  Ludzie nie chowajmy tego pod dywan tylko rozmawiajmy o faktach - rzeczywistości i wyciągajmy wnioski...
  Mlody zawodnik który zostaje zle potraktowany może na zawsze zrezygnować ze sportu!

 • 2021-01-08 16:09:45

  gość: ~Dyk

  @~Czlowiek
  Jak ktoś jest"pizdeczką", której jak coś powiesz, albo trener go nie wystawi w pierwszym składzie to się obraża,to sorry niech zmieni dyscyplinę. Sport nie jest dla słabych...

 • 2021-01-07 18:47:05

  gość: ~Pele

  Osobą odpowiedzialną za wycofanie juniorów jest tylko i wyłącznie trener Kargol! Jak się jest trenerem dwóch zespołów i Prezesem to tak się to kończy-patologia jakiej nie ma nigdzie dookoła!!!

 • 2021-01-07 21:41:10

  gość: ~kibic

  Niestety to prawda, nic się nie zmieni dopóki nie będzie prawdziwego Prezesa . Prezesa, który jest managerem. Sorry , ale Kargol to chłoptać, który wykorzystuje sytuację i łapie wszystkie sroki za ogon. Mariusz jesli chcesz zrobić coś dobrego dla Polonii to daj sobie spokój moze znajdzię się ktoś komu naprawdę zależy...

  A tak nawiasem na ilu meczach pierwszej druzyny byłeś? Dziękuj Bogu, że kibice nie moga na mecze chodzic bo by Cię juz zlinczowali za ten bajzel do którego doprowadziłeś.

 • 2021-01-08 16:16:42

  gość: ~Aleks

  @~kibic
  Ale patrząc na to wszystko to niemprezes tam rządzi. To cały zarząd trzeba by było zmienić. To już nie ten etap. Polonii trzeba świeżości. A nie każdy pilnuje tylko stołka interesu własnego.

 • 2021-01-08 22:13:14

  gość: ~Anonim

  Chciałbym zauważyć i podkreślić jedną rzecz. Na Facebooku ten sam artykuł ma jeden komentarz, tutaj każdy ma tak wiele negatywów do powiedzenia bo pozostaje się anonimowym. Dlaczego nie wypowiadacie się na fb gdzie będzie widać waszą tożsamość?
  Anonimowy hejt... jakie to polskie

 • 2021-01-09 11:15:13

  gość: ~Ja

  @~Anonim
  Polskie bo Nasze i to należy docenić a nie krytykować!
  Człowieku co to za różnica czy opinie otrzymasz tu czy na innym portalu?
  Wyciagaj wnioski i zrob krok w kierunku zmian przynoszących efekt!

 • 2021-01-09 12:09:27

  gość: ~Okidoki

  @~Ja
  To powiedz mi co Ty byś zrobił na miejscu prezesa?

 • 2021-01-09 12:59:01

  gość: ~Ja

  @~Okidoki
  Czytaj poprzednie opinie tam masz podpowiedz co należy robić, a co należy przestać robić...
  Jeśli zostaje się Prezesem to należy mieć odpowiednie przygotowanie do funkcji i tą funkcję pełnić należycie.
  Robisz jedno a później robisz drugie i wyciągaj wnioski nie chowając błędów po dywan.

 • 2021-01-09 13:33:55

  gość: ~Okidoki

  @~Ja
  Tylko co masz w tych komentarzach napisane? Że trener musi rozmawiać z zawodnikami? To przecież zmienili trenera, Ze prezes ma dużo innych zajęć? No przecież musi z czegoś utrzymać rodzinę. Wy wszyscy zapominacie o tym, że prezesi w drużynach amatorskich robią to za frytki.

 • 2021-01-14 12:28:23

  gość: ~LOLO

  @~Okidoki
  No nie powiedziałbym , że to takie frytki. Bez przesady, poza tym jeżeli ktoś się decyduje na taką funkcje to niech to robi dobrze nawet za frytki.

 • 2021-01-14 12:13:35

  gość: ~KIBIC

  @~Okidoki
  PODAŁ SIĘ DO DYMISJI . PROSTE

 • 2021-01-09 16:36:58

  gość: ~Brutus

  Znaleźć człowieka z zewnątrz , wywalić stary układ , odciąć politykę od sportu , nie obsadzać stanowisk wg. schematu "lubię gościa to go wezmę do zarządu lub na trenera" - tutaj wiemy o kogo chodzi. Kto w ogóle mianował obecnego prezesa? Jesteś z Adasiem , jedziesz. Nie jesteś - wysiadasz.

 • 2021-01-09 19:39:26

  gość: ~Kibic

  Zobaczcie ofertę Pogoni Oleśnica na stanowisko prezesa też kl Okręgowa

 • 2021-01-14 17:46:33

  gość: ~Ole

  ostatnio dodany post

  @~Kibic
  No i na co mam tam patrzeć ? Widziałem No i co bo nie rozumiem o co ci chodzi

REKLAMA