POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Znany producent chipsów wybuduje swój zakład pod Środą Śląską?

Teren, na którym powstać miałby zakład firmy z branży spożywczej obejmuje ponad 30 ha fot.: Opracowanie na podstawie Geoportal 2

Od dłuższego czasu spekulowano o zainteresowaniu dużej firmy spożywczej terenami w podstrefie Komorniki-Święte. Producent znanej marki chipsów zainwestuje w Świętem?

W Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej pojawiło się obwieszczenie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Budowa zespołu budynków zakładu przemysłowego FRITO LAY wraz z instalacjami wewnętrznymi i zagospodarowaniem terenu z infrastrukturą techniczną”. Według zawiadomienia inwestycja amerykańskiego potentata branży spożywczej, który zajmuje się produkcją chrupek kukurydzianych, chipsów i innych przekąsek, miałaby zostać zlokalizowana na ponad 30 hektarowej nieruchomości w sąsiedztwie zakładu naprawy silników odrzutowych.

W terminie 2 miesięcy zakończyć ma się postępowanie, którego celem jest sprawdzenie czy przedmiotowa inwestycja może potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Na tym etapie potencjalny zainteresowany nie wystąpił jeszcze o pozwolenie na budowę zakładu.

Przedsiębiorstwo Frito Lay od 1965 roku jest częścią koncernu PepsiCo. Jak zatem do doniesień dotyczących inwestycji w podstrefie LSSE S.A. Komorniki-Święte ustosunkowuje się spożywczy potentat? – Zgodnie z polityką firmy PepsiCo, nie udzielamy żadnych informacji na temat naszych planów – mówi Julian Krzyżanowski, Public Policy/Government Affairs & Communication Manager w firmie PepsiCo.

Poniżej obwieszczenie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznych Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej 

 

echo

23

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Znany producent chipsów wybuduje swój zakład pod Środą Śląską?

  2021-01-12 20:25:16

  gość: ~Mieszkaniec

  Mało korków w mieście, mało syfu w powietrzu.
  Mało samochodów na drodze 94 (40 tys dziennie)
  Więcej fabryk, więcej fabryk, a oddychać to będziecie
  samarzonym olejem jak na Bielanach. Ale co tam, nikt nie będzie mówił że Asraś się nie nadaje i ludzie z nim nie chcą pracować. A szpitala jak nie było tak dalej nie ma, ale drogę do fabryki zrobią do działek znajomego.
  I etapami płot w szkole wybuduje,

 • 2021-01-13 00:53:49

  gość: ~mojeŻale

  @~Mieszkaniec

  Trochę się z tobą zgodzę, zapaszek będzie na pewno. Pewnie nie zawsze, ale jak dobrze zawieje to wszyscy poczujemy.

  Co mnie osobiście trochę irytuje, że za każdym razem jak się jakaś firma pojawia to idą grube bańki na infrastrukturę z budżetu gminy. A to trzeba dla firmy drogę wydłużyć, albo wodociąg nowy wybudować i wtedy kasa się znajduje. A mieszkańcy pokornie czekają dekadami na kawałek drogi, kanalizę, latarnię, czy prosty chodnik. (O kasie wydawanej na inkubator to już nawet nie wspominam.)

  Nie widzę jakoś szczególnych zysków dla przeciętnego mieszkańca. Niby mamy tyle zakładów w około, a żeby zrobić większą inwestycję gmina musi się zadłużać, nawet najmniejsze inwestycje trzeba etapować, więc gdzie te korzyści z nowych firm się pytam? Do tego gmina z długów nie wychodzi.

  Liczba mieszkańców jakoś szczególnie nie przyrasta, przynajmniej tych zameldowanych co podatki płacą, więc te nowe firmy nie przyciągają tłumów nowych stałych mieszkańców. Te kilkadziesiąt osób na rok to raczej ogólne zjawisko ucieczki z Wrocławia, a nie przyjazd za pracą.
  Niby w liczbach mamy więcej kasy na mieszkańca, ale ja jako mieszkaniec nie widzę tej kasy w inwestycjach czy niższych podatkach od nieruchomości.
  Serio, nie czuję żadnych korzyści z tego, że moim sąsiedztwie wybuduje się kolejna fabryka, a minusów takiego sąsiedztwa mógłbym wymienić kilka.

 • 2021-01-13 17:11:57

  gość: ~gdyby

  @~mojeŻale
  gdyby nie te inwestycje, w ogóle nie maiłbyś chodnika a jeździłbyś furmanką

 • 2021-01-14 01:46:55

  gość: ~mojeŻale

  @~gdyby

  'Horyzonty tu nie najszersze, marne gusta
  (Ale) Gdzie tak pięknie potrafią przypuszczać?
  Gdzie takie dzikie tłumy drogą fantazji szłyby?
  Cały mój kraj zamknięty w "gdyby"'

  Polecam cały utwór, ale tak w skrócie, gdyby babcia miała wąsy...

  Gdyby nie było żadnych firm/fabryk w naszej okolicy, to ... - ale tak nie jest i już nie będzie.
  Gdyby wszystkie fabryki zostały zamknięte, to... - ale tak nie jest i nic nie wskazuje żeby tak miało się stać.

  Żadne aktualne 'gdyby' nie wskazuje, że przed każdą nową firmą powinniśmy ściągać gacie i wypinać tyłek licząc, że za parę/paręnaście lat jak już wszystkie ulgi się pokończą to będzie dobrze.
  Po prostu, moim skromnym zdaniem, nasza gmina nie jest już w tym samym miejscu, w którym była kilkanaście lat temu i chyba już czas zobaczyć owoce podjęcia decyzji o dokładaniu się do strefy.

 • 2021-01-12 20:35:22

  gość: ~Radny

  Już na sesji oznajmili radni że będą jeszcze w tym zakładzie wiatraki!! Chyba 3!

 • 2021-01-13 01:15:15

  gość: ~Dinozarł

  Zrozum w końcu Panie Burmistrzu i Radni że mieszkańcy nie chcą już FABRYK, tylko spokojnie żyć,
  Ścieżki rowerowo-piesze do tych stref zróbcie a później będziecie kolejne miliony NASZE wydawać na drogi i infrastrukturę do fabryk.
  Zrozumcie to wkońcu.

 • 2021-01-13 07:14:05

  gość: ~sceptyk

  Co za dużo to i świnia nie zeżre. Zasyfiają nam powietrze, korkują drogi, zużywają wodę, której już prawie nie ma i każą nam się cieszyć, bo są wielkimi, znanymi firmami. Burmistrz to łyka, jak małpa kit, ale to my na tym cierpimy. DOŚĆ!!

 • 2021-01-13 10:21:26

  gość: ~Adam

  Teraz zmieniają im plan miejscowy żeby mogli postawić wiatraki i biogazownię. Brawo radni! Wszyscy za!!!

 • 2021-01-14 14:02:10

  gość: ~Wyborca

  Pojdzmy wszyscy na wybory za 3 lata i obalmy tą całą cholote, za długo Siedź już na stołkach i w dupie mają ludzi, najważniejsze są interesy nie zawsze zgodnie wola ludu a własnymi interesami

 • 2021-01-13 10:30:59

  gość: ~Sołtys

  Całe Święte już powinno cieszyć się że będą mieli takiego sąsiada. Zapach chipsów i biogazowni a w tle śmigła z wiatraków. Ale ziemniaki będą mieli gdzie sprzedawać.

 • 2021-01-13 10:52:36

  gość: ~Greg

  Całe szczęście za pół roku wyprowadzam się z rodziną z tego zakorkowanego i śmierdzącego od smogu miasteczka.

 • 2021-01-13 12:18:35

  gość: ~Michał

  A gdzie są Radni, dalej głupich udają że to tylko burmistrz ?a wy to co macie do powiedzenia Ojcowie, Dziadkowie i Matki Radni?
  Park k.....wa posadzić a nie Kołchozy budować, w D.... wsadźcie sobie te zakłady.
  A może to prywatna działka i ktoś już kasę liczy?

 • 2021-01-13 17:11:25

  gość: ~Mariola

  @~Michał
  Chipsy są zdrowotne np na zawał serca.

 • 2021-01-13 21:11:19

  gość: ~Ania

  Ciekawe jakbyście cienko piszczeli jakby żadnego zakładu nie było? Podobno jest kryzys, a tu szczujecie, ze firmy nowe niepotrzebne. A ktos myśli o tym co będzie jak wszystkie te niemieckie kołchozy z dnia na dzień by się zawinęły? Ciekawe czy wtedy chcielibyście ścieżek rowerowych czy nowych firm? Ludzie mozna i parki tworzyć, ale liśćmi dzieci nie wykarmie. Czasem mam po prostu wrażenie, że w tej mieścinie ludziom za dobrze jest i w d..pach się poprzewracało.

 • 2021-01-13 22:22:37

  gość: ~Rrtteyt

  @~Ania
  Jeszcze troche i sie zawina bo nie ma kto w nich pracowac wszedzie ludzi brakuje

 • 2021-01-13 23:30:36

  gość: ~Normalny

  @~Ania
  Jakby tak się stało to najwyżej ukraińcy by wyjechali. Nowe zakłady są właśnie dla nich.

 • 2021-01-16 21:22:17

  gość: ~Mieszkaniec od 5 lat

  @~Normalny
  Każda inwestycja jest potrzebna! Piszczeliscie na szyby, klamaliscie w sprawie zatruwania przez BASF, protestowaliscie przed XEOX. Do baru pracować a nie gospodarkę tworzyć, kobiety na 94 utwardzać pobocze, a chłopy na saksy! Chodniki, ulice, kanalizacja, oświetlenie, place zabaw, festyny, iluminacje świąteczne, nowa ławka w parku, boiska i komunikacja to co państwo da? Otoz nie da, i po to są inwestycje potrzebne, by mieszkańcy jak ja dompracy nie musieli 70 km dziennie w jedną stronę robić. Co do ilości mieszkańców- a wszystkie nowe budynki na polance,kolejowej etc to puste odłogiem stoją? Inwestycje w kanadyjki? To wszystko się planuje z wiedz że beda tam mieszkać ludzie. Obowiązku meldunkowego nie ma dlatego liczba mieszkańców oficjalnie nie rośnie

 • 2021-01-16 21:52:09

  gość: ~Michał

  @~Mieszkaniec od 5 lat
  Brni dalej w swojej nieświadomości i oddychaj zatrutym powietrzem dziesiątek kominów z fabryk, z następnie zastanawia się dlaczego tylu młodych ludzi w tym mieście choruje, ale tobie fabryki i rozwój jest potrzebny DURNiU.
  Rozwój nie polega na budowaniu kolejnych fabryk.

 • 2021-01-17 08:59:03

  gość: ~Mieszkaniec od 5 lat

  @~Michał
  A na żerowaniu na pincet plus czy zasiłku, czy może czekaniu aż ziemia będzie tak droga żeby sprzedać tym co się dorobili z Wrocławia na działki budowlane? Rozwój to produkcja, usługi, wytworzenie wartości dodanej do gospodarki, do budżetu wspólnego, dla lokalnej społeczności. A nie do prywatnej kieszeni jednego czy drugiego!

 • 2021-01-17 14:50:30

  gość: ~Mieszkaniec więcej niż 5 lat

  @~Mieszkaniec od 5 lat

  Nie, nie każda inwestycja jest potrzebna, a już na pewno nie są potrzebne inwestycje do, których mieszkańcy muszą się dołożyć z budżetu gminy.
  Aktualnie potrzebne są tylko inwestycje tworzące wartościowe miejsca pracy i są w rozsądnym stopniu obciążeniem dla środowiska.
  Z całym szacunkiem dla nowego inwestora, ale poza garstką menedżerów, pozostałe stanowiska nie będą się szczególnie różniły od miejsc pracy w pozostałych zakładach. A takich miejsc pracy mamy w nadmiarze, brakuje rąk do pracy.
  @~Mieszkaniec od 5 lat, twój przykład pokazuje że samo istnienie firmy nie decyduje że okoliczni mieszkańcy będą w niej pracować. Jeśli tylko chciałbyś znaleźć pracę blisko domu (a nie dojeżdżać 70 km) to przejdź się ulicą Polną i wybierz sobie którąś firmę, które rekrutują cały czas.
  Tylko czy będziesz chciał...

  Jakbyś był mieszkańcem 15 lat temu i pisał że KAŻDY inwestor jest potrzeby, to by miało więcej sensu, teraz raczej nie.

  Jak na złość na ostatnio zbudowaną ulice Orlą w Środzie 'państwo dało'. Za to gmina zbudowała np. kolejny odcinek drogi w strefie ekonomicznej. Mieszkańcom buduje się drogi jak ofiarują 50% darowizny z kosztów drogi!
  Także, z tymi inwestycjami w Środzie kolorowo nie jest. Powiedz mieszkańcom Winnej Góry, którzy nawet wodociągu nie mają, że powinni być szczęśliwi, bo za miedzą mają Xseosa, BASF i innych. Albo ludziom którzy w ciemnościach z latarkami chodzą do tych firm, że jest OK, chociaż oświetlenia jak nie było tak nie ma.

 • 2021-02-03 08:25:22

  gość: ~Mieszkaniec od 5 lt

  @~Mieszkaniec więcej niż 5 lat

  A jak ma być kolorowo - gdzie zakłady bronią się jak można przed podatkami - bo mogą ! i szacun, ulgi im się zkońcą i zaczną płacić, a mieszkańcy mają szansę mieszkać, pracować zarabiać i wydawać pieniądze tu na miejscu. Piszesz o BASF i Xeos -> kadra inżynieryjna w pokaźnej części dojeżdża z Wrocławia bo mieszkalnoctwo w Środzie jest tak ubogie że cieżko coś znaleść dla siebie. Winna góra -> osiedle kanadyjek które będzie świadczyło 800 mieszkań to mało ? Środa Śląsak to miasto nie wieś - miasta się rozrastają, puchną, rozwijają i mają w związlu z tym swoje problemy - Środę Śląską to nie ominie, a napewno będą one mniej odczuwalne kiedy będzie praca (a co za tym idzie mniejsza patologia pijaczków spod żabki - których dzisiaj już nie widać, czy biedronkowych stonkowców na odprowadzić wózek), będą inwestycje które ze względu na koszt albo potrzebują czasu albo poprostu sa w trakcie projektowania (to też trwa - patrz: szkoła na winnej górze / obwodnica północna / etc - inwestycje za grube miliony) - więc co zrzutka wszyscy mieszkańcy ? nie właśnie to są pieniądze z dotacji / z przesunięć kasy pomiędzy inwestycjami / z subwencji / etc.

  Narzekamy na firmy wokoło Środy Śląskiej które nic dla mieszkańców nie robią - a HMT Bieg Średzki / a sponsoring BASF wrześniowych obchodów śwęta wina ? przykłady dwa pewnie jest ich więcej. Może warto by burmistrz pomyślał o udostępnieniu listy firm na stronie urzędu miasta i ile dołożyły do imprez / rozwoju / subwencji / może (nie wiem czy zgodne z prawem) podatku odprowadziły do kasy MIASTA.

 • 2021-01-18 22:24:53

  gość: ~Wszystko

  Cacy, ale znowu firma potrzebująca roboli a nie High Tech. Dlaczego? Czy te firmy uważają nas za głupoli?

 • 2021-02-03 08:29:15

  gość: ~Mieszkaniec od 5 lat

  ostatnio dodany post

  @~Wszystko

  próbowałeś składać silnik Boainga czy przeprowadzić infiltracje katalizatora w życiu ? czy po prostu jesteś specjalistą od programowania KUKA robotów i zamykasz umiejętności w precyzyjnym spawaniu laserowym. Mało - to są technologie które masz w zakładach Średzkich.

  P.S. to może SpaceX - to by były protesty wokoło; głośne, niebezpieczne i po co to komu.

REKLAMA