POWIAT ŚREDZKI
Echo Średzkie

Kolejny etap programu "Być jak Ignacy"

Jednym z elementów kolejnego etapu programu było spotkanie online z podróżnikiem Leszkiem Urbańskim fot.: mpr

Prowadzenie zajęć lekcyjnych w czasie pandemii nie jest łatwe.

Jednak uczestnicy programu ,,Być jak Ignacy” ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach nie poddają się i wciąż aktywnie działają. Nabywają nowe umiejętności i przy tym świetnie się bawią.

W grudniu i styczniu realizowali drugi moduł poświęcony ekologii. Młodzi odkrywcy, korzystając z platformy programu, mogli zdobyć nowe informacje dotyczące: powietrza, odpadków, wody i bioróżnorodności. Odwiedzili, wprawdzie tylko wirtualnie, Hydropolis. Po centrum edukacyjnym oprowadzała ich pani przewodnik Julia Kush. Równie ekscytujące było spotkanie z panem Leszkiem Urbańskim, które poświęcone było niezwykle istotnemu zagadnieniu – bioróżnorodności. Pan Urbański jest leśnikiem, podróżnikiem, lekarzem weterynarii a co najważniejsze pasjonatem i wielkim miłośnikiem przyrody. Mamy nadzieję, że swoim entuzjazmem i zapałem do pracy zarazi przyszłych naukowców.

Obecnie adepci nauki opracowują projekt o oszczędzaniu wody. Jest to ważny problem, gdyż jak się okazuje, nie wystarczy tylko ograniczać pobór wody. Ludzie w krajach rozwiniętych zużywają ogromne ilości tzw. wody wirtualnej, potrzebnej do wyprodukowania danej rzeczy. Np. mieszkańcy Afryki zużywają jej około 20 razy mniej niż Europejczycy. Niezwykle istotne jest niemarnowanie różnych dóbr, a żywności w szczególności. Oczywiście rezygnacja z zasad higieny jest niedopuszczalna. Wszyscy wiemy, że w obecnym czasie musimy często myć ręce pod bieżącą wodą.

Uczniowie, zdobywając wiedzę o globalnych zależnościach i o tym, jak nasze codzienne życie na nie wpływa, uczą się, jak można żyć mądrze, nie niszcząc środowiska, a jednocześnie nie rezygnować z osiągnięć współczesnej nauki i techniki. Mottem dzieci i młodzieży jest znane hasło: Myśl globalnie, działaj lokalnie!


Fot. mpr

mpr

REKLAMA